Czartery napędzają wrocławskie lotnisko

materiały prasowe

O prawie 19 procent rok do roku wzrosła w maju liczba pasażerów korzystających z usług wrocławskiego lotniska. Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad milion podróżnych

Największy wzrost liczby pasażerów, o 39,4 procent, odnotowano w grupie lotów czarterowych. Połączenia tanich linii wybrało o 19 procent ludzi więcej niż rok wcześniej. Podróżni chętniej wybierali też loty do największych europejskich hubów przesiadkowych – wzrost w segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych wyniósł 11,7 procent. W sumie w maju tego roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 240 tysięcy podróżnych. To prawie o 40 tysięcy pasażerów więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

– Już od kwietnia obserwujemy duże zainteresowanie lotami na południe Europy, zarówno z oferty tanich przewoźników, jak i biur podróży – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. – Spodziewamy się, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych miesiącach. Wszystko wskazuje na to, że wakacje na naszym lotnisku ruszyły pełną parą – dodaje.

Większa liczba pasażerów to także rezultat m.in. tegorocznej letniej siatki lotów, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba prawie 70 połączeń. Są wśród nich nowe kierunki, m.in. Lizbona, Lwów i Palma na Majorce. Nowym połączeniem są także loty do Rejkiawiku, które ruszyły 31 maja. W czerwcu siatka lotów wzbogaci się o połączenie do Tel Awiwu (PLL LOT).

Hiszpania, Włochy, Portugalia – to te kierunki z oferty tanich linii cieszyły się w maju największą popularnością. Było to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów. W przypadku lotów na Teneryfę i do Malagi średnio zajętych było ponad 94 procent miejsc, do Lizbony i Rzymu – ponad 92 procent, a na Maltę i do Madrytu – ponad 90 procent.

– Coraz więcej ludzi wybiera wypoczynek jeszcze przed szczytem sezonu wakacyjnego. Chętnie planujemy kilkudniowe wakacje, a długie weekendy, takie jak majowy czy czerwcowy, oraz dogodne dni operacji lotniczych tylko temu sprzyjają – mówi Jarosław Sztucki.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się tanie połączenia do Wielkiej Brytanii. Wypełnienia lecących tam samolotów należą do najwyższych i przekraczają 90 procent. W maju wyraźnie więcej osób podróżowało także do Eindhoven w Holandii. Tu wzrost wyniósł 12,5 procent.

W maju 2017 roku wrocławskie lotnisko odnotowało wyjątkowo duży wzrost zainteresowania połączeniami czarterowymi. Wyniósł on 39,4 procent. Było to spowodowane zarówno większą liczbą tego typu rejsów, jak i szerokim wyborem kierunków oferowanych przez biura podróży. W siatce lotów czarterowych z Wrocławia w maju znalazły się m.in.: Egipt (Hurghada), Turcja (Antalya), Grecja (Rodos, Zakinthos, Korfu, Heraklion i Kreta) i Hiszpania (Majorka). W czerwcu dołączą do nich tegoroczne nowości: Tirana w Albanii i Kefalonia w Grecji. Docelowo tego lata do dyspozycji pasażerów będzie ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia.

W zeszłym miesiącu więcej pasażerów podróżowało również do największych europejskich hubów przesiadkowych. Ich liczba sięgnęła ponad 34 tysięcy. Wciąż wyjątkowo duża liczba pasażerów wybierała loty do Düsseldorfu. Wzrost na tej trasie wyniósł 70,2 procent rok do roku.

Wzrost odnotowały także połączenie krajowe (26,6 procent). Wciąż nie słabnie popularność lotów linii Ryanair na Lotnisko Chopina. Liczba pasażerów wybierających to połączenie wzrosła o 62,4 procent rok do roku.

– Wszystko wskazuje na to, że liczba pasażerów na naszym lotnisku będzie w dalszym ciągu rosła – podsumowuje Jarosław Sztucki. – Z jednej strony, szczyt sezonu urlopowego wciąż jest przed nami. Z drugiej, w ciągu najbliższych miesięcy w samym Wrocławiu będzie się naprawdę dużo działo, a takie wydarzenia jak The World Games 2017 czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty działają na turystów jak magnes. To dobre prognozy dla Portu Lotniczego Wrocław – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy zwiększają tunezyjską ofertę

DER Touristik poszerzył swoją ofertę wylotów do Tunezji – rozbudował jesienny program należących do ...

W tym roku 7 miliardów złotych na bony turystyczne 1000+

Rząd szacuje, że 1000+ na wyjazdy turystyczne dostanie ponad 7 milionów obywateli. Dla branży ...

Portugalia nową gwiazdą niemieckiej turystyki

O 11 procent zwiększyła się w 2016 roku liczba Niemców podróżujących do Portugalii – ...

Niemieccy agenci chcą okrągłego stołu z touroperatorami

„Żądamy negocjacji w sprawie warunków handlowych na sezon 2020/21. Chcemy wynagrodzeń niezależnych od wzrostu ...

Wybierz voucher – podróżuj później

„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęca turystów Polska ...

Finnair: Pokaż nam twarz zanim wsiądziesz do samolotu

Finnair testuje technologię rozpoznawania twarzy podczas odprawy na lotnisku w Helsinkach Do 23 maja ...