Szpikowski: Ryanair nie może być uprzywilejowany

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Ryanair jest dla nas ważnym przewoźnikiem, ale musi być traktowany tak samo, jak inne linie lotnicze – mówi dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski, odnosząc się do zapowiedzi o zawieszeniu przez irlandzkiego przewoźnika części rejsów z Warszawy

– Ryanair jest przyzwyczajony do dominującej pozycji i do dominującej roli w negocjacjach ze wszystkimi portami. Na Lotnisku Chopina jest ważnym przewoźnikiem, ale musi być traktowany absolutnie tak samo, jak wszyscy pozostali przewoźnicy. Nie widzę żadnego powodu do ułatwiania mu pozycji dominującej – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski.

W ubiegłym tygodniu irlandzki Ryanair zapowiedział, że z końcem sezonu zimowego zawiesi rejsy z Lotniska Chopina do Gdańska i Wrocławia. Jak argumentuje przewoźnik, podjął taką decyzję ze względu na przesunięcie stanowisk postojowych na lotnisku przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które zarządza stołecznym portem. Zdaniem przewoźnika, powodowało to zbyt długi,  20-minutowy, dojazd autobusu z pasażerami do samolotu. Ryanair zapowiedział też złożenie skargi do Komisji Europejskiej na PPL.

Jak podkreśla Szpikowski, Ryanair lata jeszcze z Warszawy do Szczecina i nie zapowiedział wycofania się z tej trasy.

– Naszym priorytetem jest równe traktowanie wszystkich przewoźników. A nie spełnianie wszystkich oczekiwań Ryanaira. Jestem głęboko przekonany, że te trasy (Warszawa – Gdańsk i Warszawa – Wrocław – red.), jeśli chodzi o popyt, w najbliższym czasie zostaną zagospodarowane przez innych przewoźników – ocenia.

Odnosząc się do zapowiedzi o złożeniu przez irlandzkiego przewoźnika skargi do KE Szpikowski powiedział, że Ryanair, jak i każdy inny podmiot, „ma pełne prawo do składania skarg na lotnisko”. – Nie ma żadnych podstaw do złożenia takiej skargi, dlatego, że nie jest tak, że Ryanair musi być zawsze najbliżej terminala. Ten proces był właśnie związany z tym, żeby nie dyskryminować innych przewoźników – wyjaśnia.

Ryanair po kilku latach nieobecności na warszawskim Lotnisku Chopina ponownie zaczął z niego latać w październiku zeszłego roku na trasie z Warszawy do Gdańska i Wrocławia. A od marca tego roku także do Szczecina.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W hotelach rekord, ale o zyski będzie coraz trudniej

Liczba hoteli w Polsce szybko rośnie, w niektórych miastach duża podaż pokojów zaczyna nawet ...

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Polskie porty lotnicze w zeszłym roku obsłużyły prawie 34 miliony pasażerów – podaje prezes ...

DER Touristik kupił ośrodek wypoczynkowy na Maderze

DER Touristik Hotels & Resorts, spółka należąca do niemieckiego koncernu turystycznego DER Touristik, przejęła ...

Touroperatorzy: W 2020 roku nie zamierzamy szarżować

Choć rok 2019 zaliczają do bardzo udanych, pamiętają ciągle o porażce finansowej z 2018 ...

Emirates: Pierwszy spadek zysku od 5 lat

Przewoźnik z Dubaju poinformował o pierwszym od 5 lat spadku rocznego zysku. Wszystko z ...

Sopot może skrócić zabawę w nocnych klubach

Sopocka policja wystąpiła do samorządu z wnioskiem o ograniczenie czasu działania lokali rozrywkowych do ...