Szpikowski: Ryanair nie może być uprzywilejowany

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Ryanair jest dla nas ważnym przewoźnikiem, ale musi być traktowany tak samo, jak inne linie lotnicze – mówi dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski, odnosząc się do zapowiedzi o zawieszeniu przez irlandzkiego przewoźnika części rejsów z Warszawy

– Ryanair jest przyzwyczajony do dominującej pozycji i do dominującej roli w negocjacjach ze wszystkimi portami. Na Lotnisku Chopina jest ważnym przewoźnikiem, ale musi być traktowany absolutnie tak samo, jak wszyscy pozostali przewoźnicy. Nie widzę żadnego powodu do ułatwiania mu pozycji dominującej – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski.

W ubiegłym tygodniu irlandzki Ryanair zapowiedział, że z końcem sezonu zimowego zawiesi rejsy z Lotniska Chopina do Gdańska i Wrocławia. Jak argumentuje przewoźnik, podjął taką decyzję ze względu na przesunięcie stanowisk postojowych na lotnisku przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które zarządza stołecznym portem. Zdaniem przewoźnika, powodowało to zbyt długi,  20-minutowy, dojazd autobusu z pasażerami do samolotu. Ryanair zapowiedział też złożenie skargi do Komisji Europejskiej na PPL.

Jak podkreśla Szpikowski, Ryanair lata jeszcze z Warszawy do Szczecina i nie zapowiedział wycofania się z tej trasy.

– Naszym priorytetem jest równe traktowanie wszystkich przewoźników. A nie spełnianie wszystkich oczekiwań Ryanaira. Jestem głęboko przekonany, że te trasy (Warszawa – Gdańsk i Warszawa – Wrocław – red.), jeśli chodzi o popyt, w najbliższym czasie zostaną zagospodarowane przez innych przewoźników – ocenia.

Odnosząc się do zapowiedzi o złożeniu przez irlandzkiego przewoźnika skargi do KE Szpikowski powiedział, że Ryanair, jak i każdy inny podmiot, „ma pełne prawo do składania skarg na lotnisko”. – Nie ma żadnych podstaw do złożenia takiej skargi, dlatego, że nie jest tak, że Ryanair musi być zawsze najbliżej terminala. Ten proces był właśnie związany z tym, żeby nie dyskryminować innych przewoźników – wyjaśnia.

Ryanair po kilku latach nieobecności na warszawskim Lotnisku Chopina ponownie zaczął z niego latać w październiku zeszłego roku na trasie z Warszawy do Gdańska i Wrocławia. A od marca tego roku także do Szczecina.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI: Bony nie są do podbierania klientów agentom

Zamiast do 400 tak zwanych klientów bezpośrednich, niemieckie biuro podróży TUI wysłało kupony o ...

Voucher biura podróży – instrukcja obsługi

Kto, kiedy, na jakich zasadach może dostać voucher od biura podróży? Czy można go ...

Możliwe będą spotkania do 150 osób. Brak odpowiedzi, co z wyjazdami

W ramach czwartej fazy odmrażania gospodarki rząd dopuszcza od 30 maja nieużywanie w miejscach ...

Muzeum Narodowe pełne w ferie

Prawie 30 tysięcy dzieci i młodzieży rocznie bierze udział w lekcjach o sztuce w ...

Rzym: Nie masz biletu, słono za to zapłacisz

W Rzymie pasażer komunikacji miejskiej przyłapany na jeździe bez biletu zapłaci 200 euro kary. ...

Będą rosły opóźnienia lotów. Lotniska się zatykają

Rok 2018 przyniesie eksplozję opóźnień samolotów w Europie. Potem będzie coraz gorzej, bo europejskie ...