Air Berlin bankrutem z wysoką pensją szefa

Bloomberg

Pracownicy upadłej niemieckiej linii lotniczej Air Berlin szukają nowego zatrudnienia. Tymczasem jej prezes, Thomas Winkelmann, jeszcze ponad dwa lata będzie dostawał wynagrodzenie w wysokości 910 tysięcy euro rocznie

Dodatkowo jeszcze za ten rok Winkelmann otrzyma bonus w wysokości 400 tysięcy euro. Łączna wartość wypłat, jakie podpisując kontrakt miał zagwarantowane i zdeponowane w banku prezes, to 4,5 miliona euro.

Lufthansa, która włączyła do swojej floty 81 ze 134 samolotów Air Berlina, przejęła jedynie trzy tysiące z ośmiu tysięcy pracowników tej firmy. Więcej nie mogła, bo nie zezwalają na to przepisy antymonopolowe. O ile piloci raczej znajdą nową pracę, bo jest w tej chwili duże zapotrzebowanie na ludzi z ich umiejętnościami, o tyle stewardesom, mechanikom i pracownikom administracji, będzie trudniej.

Niemcy są oburzeni. Zwracają uwagę, że Winkelmann, kiedy przyjął stanowisko prezesa, musiał mieć świadomość w jak kiepskim stanie był Air Berlin i, że postawienie tej linii na nogi, w sytuacji kiedy nie ma widoków na szybkie dopuszczenie do eksploatacji lotniska Berlin Brandenburg, jest praktycznie niewykonalne. Wypominają mu, byłemu pracownikowi Lufthansy, że sam dobrze się zabezpieczył na wypadek niepowodzenia planu uzdrowienia przewoźnika, natomiast całe ryzyko mieli ponieść pracownicy i pasażerowie.

Szefem niemieckich organizacji broniących praw konsumentów, Klaus Mueller, domaga się wręcz, żeby Winkelmann zrezygnował z wynagrodzenia. Ale Air Berlin się broni, podkreślając, że pieniądze dla Winkelmanna pochodzą od największego udziałowca linii lotniczej – arabskiego Etihadu, który podpisał 4-letni kontrakt w tej sprawie.

Tymczasem Air Berlin gorączkowo poszukuje środków na likwidację, w tym na wypłaty dla zwalnianych pracowników, którzy nie znajdą zatrudnienia w Lufthansie. Największy niemiecki przewoźnik zagwarantował 1,5 mld euro na koszty przejęcia aktywów Air Berlin. W tej chwili wiadomo jedynie, że pięć tysięcy zatrudnionych w Air Berlin zostanie przeniesionych do specjalnie założonej firmy. Trwa zbiórka funduszy na jej sfinansowanie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finnair dodaje nowe rejsy do Warszawy

W szczycie sezonu letniego, między 5 czerwca a 4 sierpnia, Finnair doda nowe codzienne ...

Wizz Air wybiera się za Atlantyk

Z Irlandii do USA lata już Norwegian. Z Islandii dwie islandzkie linie – WOW! ...

Ceny w rosyjskich hotelach poszybowały

Im bliżej piłkarskich Mistrzostw Świata, tym droższe hotele i kwatery prywatne. Część zagranicznych kibiców ...

Lotnictwo czeka era konsolidacji

Sytuacja na rynku lotniczym, jaka wytworzyła się po upadku linii Monarch i Air Berlin, ...

Koreańska stewardesa rozsiewała wirusa w Los Angeles?

Władze Korei Południowej poinformowały, że pracownica Korean Air z objawami zakażenia koronawirusem latała między ...

Aplikacja do zwiedzania Tatr drugi raz nagrodzona

„Kasprowy Wierch – PKL” – aplikacja Polskich Kolei Linowych zdobyła nagrodę jako najbardziej atrakcyjna ...