Nowe opłaty na lotniskach i na niebie

Fotorzepa, Marta Bogacz

Od dziś obowiązują dwie stawki opłaty dla linii lotniczych, pobieranej przez PAŻP za obsługę samolotów podczas startów i lądowań na polskich lotniskach: niższa dla lotniska Chopina, wyższa dla pozostałych portów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera opłatę terminalową od linii lotniczych za obsługę samolotów podczas startów i lądowań. Nowe stawki zatwierdził prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wniosek PAŻP, który zarządza ruchem lotniczym. Jak poinformował ULC, od stycznia przyszłego roku linie lotnicze za starty i lądowania na lotnisku Chopina będą płacić 477,28 złotego, a w pozostałych 14 portach lotniczych 840,08 złotego.

W 2016 roku obowiązywała jedna stawka opłaty w wysokości 772,54 złotego dla wszystkich lotnisk. Ponadto, jak przekazał ULC, decyzją Komisji Poszerzonej Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zatwierdzone zostały na 2017 r. stawki opłat trasowych państw będących członkami tej organizacji. Oznacza to, że linie lotnicze za pomoc podczas przelotu w polskiej przestrzeni powietrznej w 2017 roku zapłacą 43,03 euro po kursie 4,31 złotego za euro. T o o 8,5 euro więcej niż poprzednio (34,50 euro).

Tę podwyżkę Polska wynegocjowała w 2016 r. z Komisją Europejską. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych.

Średnia wartość tej stawki w Europie to 51,70 euro. Najwięcej w 2016 roku trzeba było zapłacić za przelot nad Szwajcarią – 104 euro; Wielka Brytania pobierała 100 euro, a Niemcy 83 euro. Niższe stawki opłaty niż Polska miały w 2016 roku: Cypr, Irlandia, Łotwa, Malta, Turcja, Bułgaria. Nowe stawki obowiązują do 31 grudnia 2017 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co trzeci Europejczyk bez tygodnia wakacji

Co trzeci Europejczyk nie mógł sobie pozwolić w zeszłym roku na tygodniowe wakacje – ...

Egipt, jakiego nie znacie

Biała Pustynia, leżąca około 500 kilometrów na południowy zachód od Kairu, pełna jest kredowych ...

Protest autokarów w Warszawie

Około 300 autokarów z całej Polski zjechało dzisiaj do Warszawy. To forma protestu przeciwko ...

Grecja – możliwe lokalne przywracanie obostrzeń

Po tym, jak w pierwszy weekend czerwca wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, a część przedsiębiorców ...

Szef Ryanaira ocenia sytuację w branży lotniczej

Ryanair poczeka z kupowaniem nowych samolotów. Brexit nie wpłynie mocno na linię, ale Londyn ...