Nowe opłaty na lotniskach i na niebie

Fotorzepa, Marta Bogacz

Od dziś obowiązują dwie stawki opłaty dla linii lotniczych, pobieranej przez PAŻP za obsługę samolotów podczas startów i lądowań na polskich lotniskach: niższa dla lotniska Chopina, wyższa dla pozostałych portów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera opłatę terminalową od linii lotniczych za obsługę samolotów podczas startów i lądowań. Nowe stawki zatwierdził prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wniosek PAŻP, który zarządza ruchem lotniczym. Jak poinformował ULC, od stycznia przyszłego roku linie lotnicze za starty i lądowania na lotnisku Chopina będą płacić 477,28 złotego, a w pozostałych 14 portach lotniczych 840,08 złotego.

W 2016 roku obowiązywała jedna stawka opłaty w wysokości 772,54 złotego dla wszystkich lotnisk. Ponadto, jak przekazał ULC, decyzją Komisji Poszerzonej Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zatwierdzone zostały na 2017 r. stawki opłat trasowych państw będących członkami tej organizacji. Oznacza to, że linie lotnicze za pomoc podczas przelotu w polskiej przestrzeni powietrznej w 2017 roku zapłacą 43,03 euro po kursie 4,31 złotego za euro. T o o 8,5 euro więcej niż poprzednio (34,50 euro).

Tę podwyżkę Polska wynegocjowała w 2016 r. z Komisją Europejską. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych.

Średnia wartość tej stawki w Europie to 51,70 euro. Najwięcej w 2016 roku trzeba było zapłacić za przelot nad Szwajcarią – 104 euro; Wielka Brytania pobierała 100 euro, a Niemcy 83 euro. Niższe stawki opłaty niż Polska miały w 2016 roku: Cypr, Irlandia, Łotwa, Malta, Turcja, Bułgaria. Nowe stawki obowiązują do 31 grudnia 2017 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej Bałkanów w wakacyjnej ofercie LOT-u

W czerwcu LOT uruchomi sezonowe połączenia do Tirany w Albanii i Rijeki w Chorwacji. ...

Nowa osoba na czele sprzedaży i marketingu Ryanaira

Chiara Ravary została szefem sprzedaży i marketingu w liniach lotniczych Ryanair – ogłosił sam ...

Wizz Air: Baza i pięć nowych połączeń z Wiednia

Wizz Air otwiera swoją bazę na lotnisku w Wiedniu. Umieści tam jednego airbusa A320 ...

W czerwcu korekta rozkładu jazdy pociągów

Korekta rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie od niedzieli 11 czerwca. Na przejazdy trasami, ...

LOT delikatnie tnie siatkę połączeń

Mniejsze zainteresowanie połączeniami lotniczymi do Włoch i do Korei Południowej z powodu rozszerzania się ...

Na Lotnisku Chopina rośnie ruch międzynarodowy

W styczniu Lotnisko Chopina obsłużyło 1,12 miliona pasażerów, czyli o ponad 16 procent więcej ...