Nowe opłaty na lotniskach i na niebie

Fotorzepa, Marta Bogacz

Od dziś obowiązują dwie stawki opłaty dla linii lotniczych, pobieranej przez PAŻP za obsługę samolotów podczas startów i lądowań na polskich lotniskach: niższa dla lotniska Chopina, wyższa dla pozostałych portów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera opłatę terminalową od linii lotniczych za obsługę samolotów podczas startów i lądowań. Nowe stawki zatwierdził prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wniosek PAŻP, który zarządza ruchem lotniczym. Jak poinformował ULC, od stycznia przyszłego roku linie lotnicze za starty i lądowania na lotnisku Chopina będą płacić 477,28 złotego, a w pozostałych 14 portach lotniczych 840,08 złotego.

W 2016 roku obowiązywała jedna stawka opłaty w wysokości 772,54 złotego dla wszystkich lotnisk. Ponadto, jak przekazał ULC, decyzją Komisji Poszerzonej Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zatwierdzone zostały na 2017 r. stawki opłat trasowych państw będących członkami tej organizacji. Oznacza to, że linie lotnicze za pomoc podczas przelotu w polskiej przestrzeni powietrznej w 2017 roku zapłacą 43,03 euro po kursie 4,31 złotego za euro. T o o 8,5 euro więcej niż poprzednio (34,50 euro).

Tę podwyżkę Polska wynegocjowała w 2016 r. z Komisją Europejską. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych.

Średnia wartość tej stawki w Europie to 51,70 euro. Najwięcej w 2016 roku trzeba było zapłacić za przelot nad Szwajcarią – 104 euro; Wielka Brytania pobierała 100 euro, a Niemcy 83 euro. Niższe stawki opłaty niż Polska miały w 2016 roku: Cypr, Irlandia, Łotwa, Malta, Turcja, Bułgaria. Nowe stawki obowiązują do 31 grudnia 2017 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samolot Japan Airlines lądował z płonącym silnikiem

Samolot należący do japońskich linii lotniczych lądował awaryjnie na lotnisku Haneda w Tokio. Na ...

Po Luksemburgu podróż za darmo

Luksemburg jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził darmowy transport publiczny. W sobotę Luksemburczycy ...

Bieszczadzka Kolejka Leśna pełna gości

Prawie 138 tysięcy turystów, najwięcej w swojej historii, przewiozła w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka ...

Trivago wprowadzał klientów w błąd

Trivago na pierwszych miejscach wyświetlał oferty, za które dostawał najwięcej pieniędzy z tytułu opłat ...

Branża lotnicza: Uwolnić fotele w samolotach!

Latanie z co drugim fotelem pustym to „morderczy wirus dla całego polskiego rynku lotniczego”. ...

Heraklion na Krecie

Kreta najodporniejsza na koronawirusa

Heraklion na Krecie i Faro w Portugalii to miasta, do których, mimo pandemii koronawirusa, ...