Ruszył „Bezpieczny autokar – ferie 2017”

Fotorzepa

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zaczęli kontrolować pojazdy i kierowców wiozących uczniów na zimowy wypoczynek

Akcja nosi nazwę „Bezpieczny autokar – ferie 2017”. – Będziemy sprawdzali, czy pojazdy, którymi podróżują dzieci są bezpieczne, czy są sprawne technicznie, oraz czy ich kierowcy są trzeźwi i wypoczęci – mówi p.o. główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, który w sobotę uczestniczył w kontrolach ITD w MOP Wiśniowa Góra (Łódzkie) na autostradzie A1. – Skupimy się na sprawdzeniu elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, jak układ hamulcowy, kierowniczy, stan opon, oświetlenie.

Gajadhur przypomniał, że kierowca autokaru może prowadzić pojazd maksymalnie 10 godzin dziennie, ale tylko dwa razy w tygodniu, bo w pozostałe dni wolno mu pracować tylko po dziewięć godzin. Po 4,5-godzinnej jeździe kierowca musi zrobić co najmniej 40-minutową przerwę.

– Ważne, aby autokary zatrzymywały się na przerwy w miejscach bezpiecznych, a nie na poboczu, gdzie byłoby to niebezpieczne dla podróżujących dzieci. Autokary udają się w tereny górzyste, gdzie zalega śnieg, apelujemy zatem o przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości – zaznacza.

Kontrole będą odbywać się nie tylko na głównych szlakach komunikacyjnych; rodzice i organizatorzy wypoczynku mogą poprosić o sprawdzenie pojazdu przed jego wyjazdem. ITD wyznacza stałe punkty kontroli lub podjeżdża w miejsca odjazdu autokarów.

– W czasie ubiegłorocznych ferii sprawdziliśmy 1050 autokarów przewożących dzieci. Nałożyliśmy na kierowców 96 mandatów karnych. Zatrzymaliśmy co prawda 56 dowodów rejestracyjnych, jednak pojazdów, które były w fatalnym stanie technicznym, które nie odjechały z punktu kontrolnego było jedynie 12 – podaje Gajadhur.

Jak ocenia, w porównaniu z wynikami kontroli autobusów podmiejskich i miejskich, autokary turystyczne przewożące dzieci na ferie są w dużo lepszym stanie technicznym. Dowód rejestracyjny zatrzymywany jest średnio podczas co 20. kontroli, natomiast pojazd w fatalnym stanie technicznym trafia się podczas co setnej kontroli.

Akcja „Bezpieczny autokar” prowadzona jest od 2003 roku. Zdaniem Gajadhura przez ten okres znacznie poprawiło się bezpieczeństwo przewozu dzieci. – Przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni, kierowcy również. Podczas ubiegłorocznych ferii nie zatrzymaliśmy żadnego kierowcy, który prowadziłby pojazd po spożyciu alkoholu – dodaje.

Wyjaśnia też, że w przypadku zatrzymania niesprawnego autokaru, przewoźnik musi zapewnić drugi, sprawny pojazd, co czasem wiąże się z niedogodnościami dla podróżujących, którzy muszą czekać.

– Przewoźnikom zależy, aby stan techniczny był dobry, bo konkurencja na rynku przewozów jest duża – zaznacza.

Na terenie MOP Wiśniowa Góra, gdzie odbyła się konferencja prasowa, do godz. 9 skontrolowano pięć autokarów; inspektorzy nie mieli zastrzeżeń do żadnego z nich.

– Rodziców i opiekunów z Łódzkiego, którzy chcieliby, aby autokar wiozący ich dzieci został skontrolowany, prosimy o kontakt telefoniczny z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Łodzi bądź z jednym z oddziałów – w Łowiczu, Sieradzu lub Piotrkowie – mówi wojewódzki inspektor transportu drogowego w Łodzi Michał Mostowski.

Zaapelował też do organizatorów wyjazdów i rodziców, aby już w momencie zamawiania przewozu uprzedzali przewoźnika, że będą wnioskowali o kontrolę ITD. – To zadziała prewencyjnie, bo przewoźnik zadba o stan pojazdu i kondycję kierowcy. Unikniemy też opóźnień przy wyjazdach na ferie – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ján Bošnovič przestaje kierować słowacką turystyką w Polsce

Przez ponad dwie dekady był twarzą słowackiej turystyki w Polsce. Ten „mały wielki kraj” ...

Belgijski „Rolnik szuka żony” w Polsce

Uczestnicy belgijskiej wersji reality show „L’Amour est dans le pré”, odpowiednika polskiego „Rolnik szuka ...

Lotnisko w Monachium samo sprzedaje wycieczki

Imprezy turystyczne, noclegi, bilety lotnicze i specjalne oferty z wylotami z Monachium można znaleźć ...

Ograniczeń w podróżowaniu nie da się uniknąć

„Overtourism”, zbytnie zatłoczenie turystami najpopularniejszych miejsc, sprawia że zaczną się pojawiać ograniczenia – twierdzi ...

Ile za nocleg? To zależy od pogody

Profil klienta, lokalizacja, termin, a nawet pogoda będą uwzględniane przez sieć hoteli Melia przy ...

Za rok Niemcy znów wybiorą Turcję

Przyszły rok będzie dla Turcji dobry, przynajmniej jeśli chodzi o turystów z Niemiec – ...