Air France-KLM: Nowy start na długie trasy

materiały prasowe

Drugi w Europie przewoźnik lotniczy, francusko-holenderski Air France-KLM, zapowiedział zwiększenie mocy przewozowych, by odzyskać udział na atrakcyjnym rynku dalekich tras

Air France-KLM (1,8 miliarda euro kapitalizacji) zwiększył w 2016 roku zysk operacyjny o 34,5 procent, ze 780 milionów do 1,05 miliarda euro, choć analitycy liczyli na 969 milionów. W tym czasie marża w KLM wzrosła o 3 punkty procentowe do 6,9 procent, a w Air France zmalała o 0,2 punktu procentowego do 2,4 procent.

Przychody jednostkowe zmalały o 4,7 procent na długich trasach i o 5,4 na średnich, w styczniu poprawiały się do minus 0,7 procent. – Staraliśmy się bardzo ograniczyć wpływ konkurencji na spadek przychodów. Nie wpadamy w euforię, jesteśmy ostrożni, więc nadal pracujemy nad kosztami – stwierdził szef finansowy Frederic Gagey.

W 2017 roku linia zwiększy moce przewozowe na długich trasach o 3 – 3,5 procent (Air France o 1,5 – 2,5 procent, KLM o 3 – 4 procent, a Transavia o 10 – 15 procent) i poprawi skuteczność na średnich trasach, ponadto ograniczy inwestycje do 1,7 – 2,2 miliarda euro, aby zachować dodatni przepływ finansowy przed cesjami aktywów. W 2016 roku miała rezerwę gotówki sięgającą 347 milionów euro.

Tymczasem dla przewoźnika nastał gorący okres. Dyrekcja Air France-KLM zaproponowała pilotom obniżkę płac o 15 procent, a personelowi kabinowemu o 40 procent, co spotkało się z chłodnym przyjęciem związków zawodowych. Piloci oficjalnie nie odnieśli się jeszcze do złożonej im propozycji uruchomienia nowej taniej linii o tymczasowej nazwie „Boost”. Do końca lutego dyrekcja musi też zakończyć negocjowanie nowego układu zbiorowego pracy z personelem pokładowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi: Turyści nie przyjeżdżają, bo się boją

Po seriach wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech znacznie spadła liczba turystów w tej części ...

Wrocław: Pół miliona podróżnych od początku roku

Prawie 200 tysięcy, czyli o 17,6 procent pasażerów więcej, skorzystało – porównując rok do ...

Strach przed lataniem nie usprawiedliwia spóźnienia

Opóźniony start samolotu spowodowany strachem pasażerów przed lotem nie może być uznany za „stan ...

Hyatt zrezygnuje z Expedii?

Hyatt rozważa możliwość wycofania się ze współpracy z jednym z największych agentów internetowych, Expedią ...

Kolejna linia lotnicza ogłosiła upadłość

Primera Air to trzeci europejski przewoźnik lotniczy, który w ostatnich tygodniach zakończył działalność. Wcześniej ...

Lotniska w Berlinie wróciły do pracy

Prowadzony od poniedziałku strajk personelu naziemnego na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld zakończył się ...