„Bezpieczny autokar” już trwa

PAP/Fot. Jakub Kamiński

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ma nadzieję, że w tym roku nie będzie wielu nieprawidłowości jeśli chodzi o stan techniczny autokarów przewożących dzieci na wakacje i czas pracy kierowców

Na parkingu przed warszawskim Torwarem minister uczestniczył w konferencji prasowej Inspekcji Transportu Drogowego, rozpoczynającej wakacyjną akcję kontrolowania autokarów przewożących dzieci na kolonie i obozy „Bezpieczny autokar – wakacje 2017”. Przypomniał, że w czasie zeszłorocznych wakacji kontrole ITD – stanu technicznego pojazdów, czasu pracy kierowców i tego, czy kierowcy są wypoczęci i trzeźwi – objęły 1587 autokarów w całej Polsce. Stwierdzono, że jeden kierowca jest nietrzeźwy. W wypadku co czwartego pojazdu nałożono mandaty ze względu na stan techniczny lub czas pracy kierowców. Zatrzymano dowody rejestracyjne 74 autokarów.

Mazowiecki Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że w Warszawie w sobotę skontrolowano 6 autokarów, żaden nie miał usterek technicznych.

Adamczyk apeluje do rodziców o zgłaszanie z kilkudniowym wyprzedzeniem wyjazdów na wakacje, tak by ITD mogła skontrolować stan autokarów, którymi pojadą dzieci. Na stronie Inspekcji można znaleźć miejsca, gdzie będą prowadzone kontrole – zarówno wyjeżdżających, jak i będących w drodze.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur mówił, że z każdym rokiem stan techniczny pojazdów wyjeżdżających na wakacje czy ferie jest coraz lepszy. – Zatrzymujemy dowód rejestracyjny średnio raz na 20-25 kontroli – podkreśla. Tylko mniej niż 1 procent skontrolowanych przed rokiem pojazdów wyjeżdżających na wakacje był w fatalnym stanie technicznym – około 12 pojazdów na prawie 1600.

Przypomniał, że kierowca autokaru może prowadzić pojazd maksymalnie przez 10 godzin dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni po 9 godzin. Co cztery i pół godziny ciągłej jazdy musi zrobić minimum 45 minut przerwy.

– W ostatnich latach wzrosła świadomość przewoźników i kierowców, poprawia się stan techniczny, wykrywamy coraz mniej naruszeń przepisów. Przewoźnicy wiedzą, że gdyby było coś nie tak i gdybyśmy zatrzymali dowód rejestracyjny, będą mieli ma kłopoty – to są dla nich dodatkowe koszty, nerwy dla dzieci i rodziców, oczekiwanie na kolejny pojazd, dlatego przewoźnicy dbają, żeby nie zdarzały się takie drastyczne sytuacje – mówił Gajadhur.

Zaznaczył jednak, że takie przypadki się zdarzają – przed dwoma tygodniami ITD zatrzymała autokar wycieczkowy przewożący dzieci, w którym przewoźnik użył taśmy samoprzylepnej do zamknięcia tylnych drzwi.

Za fatalny stan pojazdu inspekcja może nałożyć z prawa o ruchu drogowym mandat w wysokości do 500 zł a przy zbiegu wykroczeń do 1000 zł; z ustawy o transporcie drogowym np. za nieprzestrzeganie norm czasu pracy – do 2000 zł. Maksymalna kara administracyjna dla przewoźnika może wynieść nawet 10 tys. złotych.

W kraju pracuje około pięciuset inspektorów transportu drogowego, ale nie zajmują się jedynie kontrolą autokarów, lecz również kontrolą ciężarówek, wagi pojazdów, czasu pracy, przewozu ładunków – zwierząt, odpadów, artykułów szybko psujących się. – Kontrolujemy też siedziby firm transportowych – przypomniał.

Kontrola autokarów potrwa do końca wakacji. Jesienią – w nowym roku szkolnym – będzie prowadzona akcja kontroli autokarów przewożących młodzież do szkół – nazywanych jeszcze gimbusami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katowice – co miesiąc 25 procent wzrostu?

O ponad 25,8 procent wzrósł, rok do roku, w lutym ruch na lotnisku w ...

Katowice Airport – w kwietniu czartery rosły o prawie 60 procent

Ponad 293 tysięcy pasażerów obsłużyło w kwietniu lotnisko Katowice, to o 23,9 procent więcej ...

UIA uruchamia loty do Bukaresztu, Izmiru i Sofii

Od lata 2019 roku linie lotnicze Ukraine International Airlines uruchomią regularne rejsy do Bukaresztu, ...

Rekordowe wakacje wrocławskiego lotniska

W sierpniu z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 22 procent pasażerów więcej niż przed rokiem. ...

Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

Liczba turystów odwiedzających Grecję w tym roku zwiększy się jednocyfrowo, a przychody urosną dwucyfrowo ...

Wypiekanie pizzy na liście UNESCO?

Dwa miliony podpisów zebrano we Włoszech pod deklaracją wsparcia dla zabiegów o to, aby ...