Trzech zabitych w katastrofie kolejowej w USA

AFP

Co najmniej trzy osoby zginęły, a około 70 zostało rannych, w tym 10 ciężko, we wczorajszej katastrofie kolejowej w stanie Waszyngton na północnym zachodzie USA – podają lokalne władze

Poprzedni bilans mówił o co najmniej sześciu zabitych. Nowe dane potwierdzili przedstawiciele straży pożarnej i stanowych służb bezpieczeństwa, Larry Creekmore i Jon Nelson.

Pociąg pasażerski operatora Amtrak, jadący z Seattle do Portland, wykoleił się na wiadukcie w amerykańskim stanie Waszyngton w pobliżu miasta Tacoma, przebiegającym nad autostradą międzystanową. Przyczyną mogło być zderzenie z przeszkodą na torach. Do wypadku doszło w  poniedziałek ok. godz. 7.40 rano (godz. 16.40 w Polsce) w DuPont, ok. 80 km na południe od stolicy stanu, Seattle, gdy pociąg wykonywał pierwszy kurs na nowej, szybkiej trasie między miastami Tacoma i Olympia. Jak podaje AP, z aplikacji śledzącej ruch pociągów Amtrak wynika, że niecałe pół kilometra przed miejscem wypadku pociąg jechał z prędkością 81,1 mili na godzinę (129 km na godzinę), przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości na tym odcinku wynoszącej 80 mil na godzinę (127 km na godzinę). Na zakręcie, gdzie doszło do katastrofy, dopuszczalny limit prędkości wynosi jednak 30 mil na godzinę (ok. 50 km na godzinę). AP zaznacza, że na razie nie wiadomo, z jaką dokładnie prędkością poruszał się skład w chwili wypadku.

Rzecznik Amtrak Marc Magliari poinformował w nocy, że w pociągu znajdowało się 80 pasażerów i pięciu członków załogi.

Jeden wagon spadł na ruchliwą autostradę przebiegającą pod wiaduktem, miażdżąc dwa samochody. Na skutek wypadku wykoleiło się 13 wagonów.

AP, powołując się na anonimowe źródło we władzach, podaje, że według wstępnych ustaleń wynika, że pociąg przed wykolejeniem się uderzył w jakąś przeszkodę na torach. Zdaniem rozmówcy agencji przyczyną nie były raczej kwestie związane z konserwacją infrastruktury, bo tory były nowe.

Rzeczniczka zarządzającej transportem w tym rejonie państwowej agencji Sound Transit Kimberly Reason zapewniła, że przed otwarciem trasy przeprowadzono szeroko zakrojone testy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Turystyce przydałby się pomysł rządu

Wzrost gospodarczy hamuje, a rząd nie ma pomysłu, jak ożywić inwestycje i konsumpcję. Zamiast ...

Kraina buka dla wybranych stuka

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej doczekał się mobilnej aplikacji, pełnej parkowych atrakcji. Nie jest ona ...

Airbnb: Nasi klienci to nasza sprawa

Airbnb odmówiło greckiemu resortowi finansów podania danych osób wynajmujących lokale turystom za pośrednictwem portalu. ...

Gucia rezygnuje ze stanowiska prezesa POT

Kandydat ministra sportu i turystyki na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Gucia zrezygnował z ...

LOT podlicza pierwsze koszty strajku

3,5 miliona złotych wydaliśmy już na wynajęcie samolotów z załogami, które zastąpiły strajkujących – ...

IGHP ma nową szefową na Dolnym Śląsku

Joanna Stypa-Loręc została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie dolnośląskim. Na ...