Nocne pociągi wracają do łask

Fot. AFP

Wstyd z powodu latania, który w ostatnich miesiącach ogarnął Europę, sprawia, że coraz więcej pasażerów przesiada się do pociągów sypialnych.

Na rynku turystycznym pojawiła się nowa grupa podróżnych, którzy coraz chętniej korzystają z pociągów nocnych – donosi agencja informacyjna Bloomberg. I wcale nie chodzi o klientów luksusowych składów w stylu Orient Expressu, ale o zwykłych turystów, którzy z rozmysłem wybierają mniej szkodzący środowisku transport.

Ostatnie lata przynosiły raczej odwrót od tego typu podróży. W 2013 roku z rozkładów zniknęło połączenie między Zurychem a Madrytem, a w 2014 roku – między miastami niemieckimi i Amsterdamem, Danią i Paryżem. Włoska Trenitalia zrezygnowała z trasy Rzym – Paryż w 2015 roku, a w 2016 roku Deutsche Bahn wyłączyła z oferty pociągi sypialne. W tym czasie francuska SNCF skasowała kilkanaście połączeń nocnych.

CZYTAJ TEŻ: Szwedzi: Latanie jest obciachowe

Trend ten zaczyna się jednak odwracać, o czym świadczy zamówienie o wartości 200 milionów euro, jakie austriacki przewoźnik Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) złożył Siemensowi na 13 pociągów sypialnianych. Jazdy testowe odbędą się pod koniec przyszłego roku. Na razie to jedyny kontrakt, jaki Siemens pozyskał od europejskich przewoźników kolejowych od 15 lat. Wystrój wagonów ma nawiązywać do klasy biznes i do klasy pierwszej, oferowanych przez linie lotnicze i stylu hoteli stawiających na minimalizm, takich jak ZIP z sieci Premier Inn’s czy Capital’s Yotel, należącej do Starwooda.

ÖBB właściwie nigdy nie zrezygnowały z nocnych pociągów, obsługiwały choćby połączenia z Zurychu do Hamburga i Berlina. W tym roku liczba pasażerów podróżujących nocą ma się powiększyć o 10 procent. Popyt na bilety na trasach z Wiednia do Zurychu wzrósł o ponad 20 procent. Do rozkładów powrócił pociąg kursujący między Wiedniem a Wenecją, od stycznia będzie można pojechać ze stolicy Austrii do Brukseli.

Podobnie jest w Szwecji, która ma uruchomić nocne pociągi do europejskich miast. Powodem tej decyzji był wzrost liczby podróżnych na trasie z Göteborga i Sztokholmu na Arktykę o 43 procent w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy wskaźnik ten sięgnął najniższego poziomu.

ZOBACZ TAKŻE: Luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię

W listopadzie dyrekcja Kolei Norweskich wydała rekomendację dotyczącą powiększenia dostępności miejsc w pociągach nocnych. Także Szwajcarzy rozważają przywrócenie wagonów sypialnych, które zostały wycofane w 2009 roku. Trenitalia przeznaczyła 300 milionów euro na nowe lokomotywy i odnowienie wagonów. Jakość usług podniósł pociąg Caledonian Sleeper kursujący między Londynem a Szkocją.

Powodem, dla którego koleje wycofały trasy międzynarodowe, był wzrost kosztów. Chodzi między innymi o opłaty za przejazdy za granicą i kursy nocne. Nie bez znaczenia są też regulacje, zgodnie z którymi na przykład Austria i Włochy wymagały, żeby maszyniści porozumiewali się oboma językami tych krajów. Producenci pociągów muszą liczyć się z tym, że przynajmniej rok zajmie im uzyskanie zgód na dopuszczenie do ruchu od poszczególnych państw.

Jeśli wziąć pod uwagę wskaźniki emisji spalin, pociągi wypadają korzystniej niż samoloty. Na przykład na trasie Paryż – Wenecja samolot produkuje około 105 kilogramów dwutlenku węgla na pasażera, pociąg około 29,4 kilograma.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zachęca: pociągiem, rowerem, nie samolotem

Jak mówi dyrektor generalny Międzynarodowego Związku Kolei Francois Davenne, perspektywy rozwoju kolei w Europie są dobre – po pierwsze z uwagi na wstyd z powodu latania, który sprawia, że pasażerowie, zanim zdecydują się kupić bilet lotniczy, zastanowią się dwa razy, po drugie dlatego, że Unia Europejska powoli zmierza w kierunku ujednolicenia torów we wspólnocie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipskie lotniska mocniej kontrolują pracowników

Lotniska w Hurghadzie i Szarm el-Szejk zapowiadają kontrolowanie biometryczne pracowników. Bezpieczeństwo na lotnisku w ...

KE oceniła skutki wdrożenia dyrektywy turystycznej

Komisja Europejska opublikowała pierwszy raport dotyczący dyrektywy o zorganizowanych imprezach turystycznych i powiązanych usługach ...

Betlej: Wycieczki i loty już są, o klientów na nie trudniej

Polacy wstrzymują się z rezerwowaniem wyjazdów zagranicznych z obawy o finanse, pracę i zdrowie. ...

Bruksela bierze się za regulacje dla Ubera i Airbnb

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stworzenia przepisów regulujących usługi oferowane ...

Prezes tatuuje swoją miłość do agentów

Napis “Agenci wymiatają” wytatuował sobie na ramieniu wiceprezes Carnival Cruise Line w czasie imprezy ...

Ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević

Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Kontrolujemy sytuację epidemiczną i robimy wszystko, by wypoczynek w Chorwacji był bezpieczny – zapewnia ...