TT-Line buduje Zielony Statek

Fot. TT-Line / Facebook

Niemiecki operator promowy TT-Line zapewnia, że jego nowy prom, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie najbardziej przyjaznym środowisku statkiem pasażersko-samochodowym na Bałtyku.

W chińskiej stoczni CSC Jinling Shipyard w Nankinie ruszyła budowa ekologicznego promu Green Ship (Zielony Statek) – informuje w komunikacie jego właściciel, operujący na Bałtyku niemiecki armator TT-Line.

Napędzać go będzie najczystsze obecnie paliwo okrętowe – skroplony gaz ziemny (LNG). Dzięki jego zastosowaniu silniki Green Ship będą emitowały o 93 procent mniej cząsteczek stałych, o 98 procent mniej tlenków siarki, o 82 procent mniej tlenku azotu i o 22 procent mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze statkami zasilanymi konwencjonalnym paliwem.

CZYTAJ TEŻ: KLM będzie częściej latał na biopaliwie

Green Ship wyposażony zostanie w energooszczędne systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, które na przykład do obniżania temperatury powietrza wykorzystują chłód wody morskiej. Gdy pasażera nie będzie w kabinie, światło samo zgaśnie, a ogrzewanie przełączy się na tryb oszczędnościowy. Na statku będzie wyłącznie oświetlenie LED, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną o 80 procent i zapewnia dziesięciokrotnie dłuższą żywotność źródeł światła. Znajdzie się na nim także stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Green Ship ma być oddany do użytku w 2021 roku, nie wiadomo jeszcze, jaką trasę będzie obsługiwał.

TT-Line działa od 1962 roku, aktualnie zarządza flotą sześciu promów kursujących między Travemünde i Rostockiem w Niemczech, Trelleborgiem w Szwecji, Świnoujściem w Polsce i Kłajpedą na Litwie.

Armator zapewnia o proekologicznym podejściu do swojej działalności. Wśród rozwiązań, które stosuje, wymienia między innymi „zoptymalizowaną linię kadłuba ze specjalnie zaprojektowanym dziobem zapewniającym niskie zużycie paliwa”, „dodatkowe uszczelnienia chroniące przed wyciekiem oleju”, „redukcję wykorzystania tworzyw sztucznych do absolutnego minimum” i „używanie przyjaznych środowisku środków czyszczących”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekompensata za odwołany lot tylko od organizatora

Klienci podróżujący w ramach wycieczki zorganizowanej odszkodowanie za odwołany lot dostaną tylko od touroperatora ...

LOT rekrutuje wakacyjnych pomocników

W szczycie sezonu letniego LOT zatrudni kilkudziesięciu dodatkowych ludzi na Lotnisku Chopina. Do zadań ...

Z Olsztyna do Bremy z Wizz Airem

Wizz Air ogłosił dzisiaj otwarcie nowej trasy z lotniska Olsztyn Mazury do Bremy w ...

Dwie i trzy gwiazdki w grudniu w odwrocie

Średnia cena noclegu w grudniu 2019 r. wyniosła 248,11 zł i była o 1 ...

Wizz Air otworzy połączenie z Gdańska do Tromso

Wizz Air będzie latać trzy razy w tygodniu z Gdańska do Troms? w Norwegii ...

Holenderskie targi turystyczne w tym roku online

Słynne Vakantiebeurs, odbywające się w Holandii trzecie najważniejsze z punktu widzenia polskiej turystyki targi ...