Katowice Airport – padł rekord w przewozach czarterowych

Fot. materiały prasowe

Ponad 2 miliony pasażerów samolotów wyczarterowanych przez biura podróży obsłużyło w ubiegłym roku lotnisko w Pyrzowicach. To o ponad 32 tysiące więcej niż rok wcześniej.

Na wakacyjnych trasach z i do Pyrzowic podróżowało 2 miliony 6326 osób, czyli o prawie 32,1 tysiąca więcej niż w 2018 roku – podaje katowickie lotnisko w komunikacie. Najwięcej podróżnych – 472 tysiące – wybrało się do Turcji. Drugie miejsce zajęła Grecja z wynikiem 467 tysięcy, a kolejne Egipt – 310 tysięcy, Hiszpania – 211 tysięcy i Bułgaria – 164 tysiące.

Pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków otwiera Antalya, do której poleciały 342 tysiące turystów, za nią uplasowały się Hurghada – 156 tysięcy, Burgas – 108 tysięcy, Marsa Alam – 89 tysięcy i Rodos – 85 tysięcy.

CZYTAJ TEŻ: Katowice: w kwietniu czartery rosły o prawie 60 procent

Z kolei w przewozach regularnych lotnisko odnotowało niewielki spadek, obsługując ponad 2,8 miliona podróżnych, czyli o 31,2 tysiąca mniej niż w roku 2018. Do Londynu-Luton wybrało się 314 tysięcy pasażerów, Dortmundu – 291 tysięcy, Warszawy i Eindhoven – po 149 tysięcy, a do Frankfurtu 134 tysiące. W piątce najpopularniejszych państw znalazły się Wielka Brytania z wynikiem 717 tysięcy podróżnych, Niemcy – 531 tysięcy, Włochy – 220 tysięcy, Norwegia – 195 tysięcy i Holandia – 190 tysięcy.

Ogółem w 2019 roku liczba pasażerów wzrosła – z połączeń regularnych i czarterowych skorzystało w sumie ponad 4,8 miliona osób, o 5,7 tysiąca więcej w porównaniu z 2018 rokiem. Największy wzrost ruchu ogółem nastąpił w czwartym kwartale, kiedy liczba podróżnych wyniosła 928,1 tysiąca i była o 67,9 większa w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Rekordowy czwarty kwartał to efekt otwarcia pod koniec października w Pyrzowicach bazy Ryanaira, które wiązało się z wprowadzeniem przez irlandzkiego przewoźnika 12 nowych tras do zimowego rozkładu.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: co miesiąc 25 procent wzrostu?

– Po rekordowym 2018 roku, w którym odnotowaliśmy prawie milionowy przyrost liczby pasażerów, miniony rok był czasem stabilizacji w ruchu ogółem – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

Pierwszy raz w historii przekroczyliśmy liczbę dwóch milionów podróżnych czarterowych, co potwierdza dominującą pozycję Pyrzowic w tym segmencie w kraju. Warto podkreślić, że najwięcej pasażerów przewiozła polska linia czarterowa Enter Air. Wynik w czarterach mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie uziemienie boeingów 737 Max. Wszystkie największe na polskim rynku linie czarterowe swój rozwój opierały na tym typie statku powietrznego. W przewozach rozkładowych odnotowaliśmy niewielki spadek. Jednak w bieżącym roku, dzięki uruchomieniu bazy Ryanaira, spodziewamy się zdecydowanego odbicia i solidnego wzrostu ruchu regularnego – przewiduje Tomasik.

Wedle prognozy na rok 2020 liczba podróżnych pierwszy raz w historii przekroczy 5 milionów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W czerwcu turystów w Hiszpanii jak na lekarstwo

W czerwcu Hiszpanię odwiedziło 205 tysięcy turystów zagranicznych, czyli o 97,7 procent mniej niż ...

Air France poleci na Malediwy

Od 1 listopada do listy egzotycznych kierunków w siatce Air France dołączą Malediwy. Francuski ...

TUI Blue będzie sztandarową marką hotelową

Do 2020 roku na świecie będzie 100 hoteli marki TUI Blue. Strategia rozwoju sieci ...

TT Warsaw – Dominikana zaprasza nowożeńców

Zapewniamy urządzony i udekorowany pokój, butelkę szampana na powitanie, a raz w tygodniu koktajl ...

Dym w kabinie samolotu British Airways. Ewakuacja pasażerów

Pasażerowie samolotu British Airways zostali ewakuowani po tym, jak dym wypełnił kabinę, na krótko ...

Więzienie za fałszywe reklamacje

Na rok więzienia został skazany Brytyjczyk, który namawiał klientów touroperatora Jet2holidays do składania fałszywych ...