Japończycy deklarują, że pomogą w budowie CPK

Fot. Behrouz MEHRI / POOL / AFP

Przedstawiciele japońskiego rządu zapewnili premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio, że są zainteresowani  udziałem w roli konsultanta przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Do rozmów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego doszło przy okazji wizyty premiera Morawieckiego w Japonii, w której biorą też udział przedstawiciele spółki CPK. Już na 22 stycznia zaplanowany jest kolejny etap „dialogu technicznego” CPK z lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego.

– We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii i dostęp do wiedzy z zakresu organizowania i zarządzania dużymi projektami – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. – Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju.

Narita jest jednym z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie. Jest kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK. Przedstawiciele tego portu byli już w Polsce w grudniu 2019 roku.

Podczas wizyty w Japonii Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkali się również z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych, ale również wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce kolei dużych prędkości, które mają być elementem CPK. Wiceszef ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj chętnie weźmie udział w realizacji CPK.

To już kolejna w ciągu ostatnich dni inicjatywa międzynarodowa CPK. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach programu wspierania reform strukturalnych przyznała spółce 3 mln złotych dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

CZYTAJ: Horała: Przyspieszamy z wykupem ziemi pod CPK

Chętnych na doradzanie przy projekcie CPK jest więcej. Wśród nich singapurskie lotnisko Changi, seulski Incheon i paryski port Charles’a de Gaulle’a. Eksperci CDG byli doradcą strategicznym kiedy Chiny budowały najnowocześniejszego lotnisko świata, pekiński Daxing. Razem z całą infrastrukturą kosztowało ono 11 mld dolarów, docelowo ma obsługiwać 100 milionów pasażerów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Pierwszego dnia 1000 sprzedanych wycieczek na Lato 2019

We wtorek wystartowała w biurze podróży Rainbow przedsprzedaż wakacji na lato 2019 roku. Pierwszego ...

Grecy: Idziesz do muzeum? Bilet kup on-line

Od 1 maja w wersji testowej, od 1 czerwca już w pełnej działać będzie ...

W czerwcu korekta rozkładu jazdy pociągów

Korekta rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie od niedzieli 11 czerwca. Na przejazdy trasami, ...

Odwołane rejsy z Niemiec

Stewardesy i stewardzi należących do Lufthansy linii lotniczych Eurowings, SunExpress Germany, Germanwings i Lufthansa ...

Niemieccy agenci ocenili covidową współpracę z biurami podróży

Niemiecka kooperatywa QTA przeprowadziła wśród swoich agentów ankietę, by sprawdzić, jak touroperatorzy współpracowali z ...

MSWiA: Utrudnienia w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej

Z powodu blokad dróg dojazdowych po stronie ukraińskiej, na przejściach granicznych z tym krajem, ...