Regionalna brytyjska tania linia lotnicza Flybe zbankrutowała w nocy z 4 na 5 marca. Samoloty przewoźnika lądowały w najbliższych portach, zostawiając tam pasażerów.
Flybe miała już kłopoty w styczniu, ale w ostatniej chwili znalazła dofinansowanie, żeby latać dalej. Nadal jednak operowała na stratach. „Drastyczny spadek popytu z powodu epidemii koronawirusa zmieniło sytuację z bardzo trudnej na beznadziejną” – pisze „Daily Mail”. Kwestią dni było uziemienie lotów. Stało się to ostatniej nocy, chociaż Flybe do ostatniej chwili sprzedawał bilety, także na podróże z dużym wyprzedzeniem.
CZYTAJ TEŻ: Linie lotnicze szukają oszczędności, bo tracą przez koronawirusa
Ostatni pasażerowie przyznają, że ich podróż była pełna niepewności. Po ich wejściu na pokład maszyny, którymi mieli lecieć, na przykład z Manchesteru i Glasgow, długo stały na płycie lotniska. Większość z nich nie wystartowała, bo jakoby miały „kłopoty z paliwem”. Ostatecznie o północy strona internetowa Flybe przestała istnieć.
Później wszyscy posiadający bilety na rejsy upadłego przewoźnika dostali SMS-y z komunikatem „nie jedź na lotnisko”. A prezes Flybe Mark Anderson w informacji do liczącej dwa tysiące osób załogi napisał, że mimo wielkiego wysiłku ich miejsc pracy nie udało się uratować.
ZOBACZ TAKŻE: Linie lotnicze tracą miliardy
Upadły przewoźnik został wykupiony w zeszłym roku przez konsorcjum lotnicze, w skład którego wchodziły między innymi linie Virgin Atlantic. W styczniu nowi właściciele zgodzili się wpompować w Flybe 30 milionów funtów, co zapobiegło uziemieniu linii już na początku roku. I być może Flybe latałby dalej, gdyby nie strach przed koronawirusem, który dotknął w Wielkiej Brytanii nawet największych przewoźników, jak British Airways, Ryanair i easyJet.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.