Koronawirus na kolejnym wycieczkowcu. 21 zarażonych

AFP PHOTO / CAROLYN WRIGHT

Wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił w piątek, że u 21 osób z pokładu statku wycieczkowego, który zakotwiczył u wybrzeży Kalifornii, stwierdzono obecność nowego koronawirusa. 19 z nich to członkowie załogi.

Pence poinformował, że urzędnicy federalni przez całą dobę pracowali z władzami Kalifornii, aby sprowadzić w weekend statek Grand Princess z ponad 3,5 tysiąca osób na pokładzie do portu i przebadać wszystkich na pokładzie na obecność wirusa.

CZYTAJ TEŻ: Itaka: Nasi klienci zdrowi wrócili z Teneryfy

– Te osoby, które będą musiały zostać poddane kwarantannie, zostaną poddane kwarantannie. Ci, którzy będą potrzebować pomocy medycznej, otrzymają ją – zapewniał Pence.

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa w USA wzrosła do 16 po tym, jak w piątek zmarły na Florydzie dwie zainfekowane osoby. To pierwsze zgony spowodowane COVID-19 na wschodnim wybrzeżu. Liczba potwierdzonych wypadków wirusa SARS-Cov-2 wzrosła do ponad 200, zanotowanych w około połowie stanów.

Prezydent Donald Trump, przemawiając wcześniejszy w piątek w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie, powiedział, że wolałby nie pozwolić pasażerom wycieczkowca na opuszczenie statku w USA, ale zastosuje się do zaleceń ekspertów medycznych.

Statek płynął z Hawajów do San Francisco, kiedy w środę nakazano mu zachować odległość od brzegu, aby zbadać 46 osób z możliwymi objawami koronawirusa. Testy dostarczono w czwartek helikopterem.

Na wycieczkowcu Diamond Princess, który w lutym cumował w Jokohamie, zanotowano 696 przypadków infekcji koronawirusem, z czego 6 śmiertelnych. Początkowo chwalona decyzja o kwarantannie została ostatecznie skrytykowana, gdy epidemiolodzy stwierdzili, że statek posłużył jako inkubator dla epidemii.

CZYTAJ O TYM:Zmarło dwoje pasażerów Diamond Princess zarażonych koronawirusem

Mogą Ci się również spodobać

Samorząd turystyczny rozstrzygnie spór o roszczenie zamiast sądu

Brytyjskie zrzeszenie touroperatorów ABTA wdrożyło system polubownego rozwiązywania sporów między klientami a biurami podróży, ...

Czeska telewizja pokaże Polskę w odcinkach

Polska będzie tematem 12 odcinków programu podróżniczego „Bedeker”, emitowanego w czeskiej telewizji publicznej. W ...

Wiosenne remonty schronisk górskich

W schroniskach górskich rozpoczynają się wiosenne prace porządkowe związane z odświeżeniem czy malowaniem budynków. ...

Expo coraz bliższe przesunięcia

Od nowego terminu Expo w Dubaju dzieli świat już tylko jeden krok – głosowanie ...

LOT kontynuuje ekspansję na Bałkanach

Dzisiaj ruszyło bezpośrednie połączenie między Warszawą a Skopje, stolicą Macedonii. Jednocześnie startują rejsy do ...

Polacy poddani kwarantannie na Cyprze Północnym czują się dobrze

Polscy turyści, którzy przyjechali odpoczywać do hotelu na Cyprze Północnym, ale muszą tam przejść ...