Ryanair przestaje latać

Fot. Bloomberg

Z powodu epidemii koronawirusa Ryanair uziemi większość swojej floty w ciągu najbliższych 7-10 dni – czytamy w informacji prasowej przewoźnika.

W krajach, w których loty nie zostały jeszcze ograniczone, utrzymanie rejsów nie ma już sensu, ponieważ nie ma chętnych do latania. W tej sytuacji Ryanair zdecydował się na zmniejszenie oferowania w kwietniu i maju o 80 procent, a nawet nie wyklucza całkowitego uziemienia floty.

CZYTAJ TEŻ: Wizz Air uziemiony do odwołania

Przewoźnik wyjaśnia, że zdecydował się na takie kroki, żeby jak najbardziej obniżyć koszty operacyjne i poprawić przepływy gotówki. Powstrzyma się też od wykupowania akcji, zamrozi zatrudnienie, czasowo zawiesi kontrakty pracownicze, ograniczy wydatki i wprowadzi program dobrowolnych odejść. Znacząco ograniczy godziny pracy i wynagrodzenia osób, które pozostaną w spółce.

Przewoźnik podał jednocześnie, że zarząd już rozmawia ze związkami zawodowymi we wszystkich krajach Unii Europejskiej, aby wspólnie uporać się z bezprecedensowym kryzysem, jaki dotknął branżę z powodu epidemii. Podkreśla, że na teraz nikt nie potrafi określić, jaki będzie ostatecznie wpływ tego kryzysu na branżę ani jak długo potrwa. Z drugiej strony spółka uspokaja, że nie ma kłopotów z gotówką, a na 12 marca miała w zapasie 4 miliardy euro.

ZOBACZ TAKŻE: LOT zawiesza wszystkie połączenia

W ciągu siedmiu najbliższych dni Ryanair będzie starał się wykonać wszystkie rejsy, na jakie pozwalają państwa Unii Europejskiej, aby przewieźć do domu pasażerów. I zrobi to nawet, gdy praca kontrolerów ruchu będzie mocno ograniczona.

Prezes Ryanaira Michael O’Leary podkreślił, że przewoźnik jest w kontakcie mailowym bądź SMS-owym ze wszystkimi pasażerami, którzy wykupili bilety na jego rejsy i zorganizuje specjalne rejsy, aby móc dowieźć ich do domu. Zrobi to nawet w krajach, które zakazały jakichkolwiek podróży zagranicznych. Jednocześnie podkreśla, że pokaźne zasoby gotówki pozwolą Ryanairowi przetrwać kryzys i spokojnie wrócić do latania, gdy będzie to już możliwe.

Przewoźnik poinformował również, że znosi opłaty za zmianę rezerwacji dla wszystkich podróży w kwietniu (bezpłatna zmiana daty lotu ma zastosowanie tylko do pierwotnej trasy, a różnica w cenie biletu to wydatek pasażera).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska kończy z segregacją płciową w restauracjach

W Arabii Saudyjskiej restauracje nie będą już musiały mieć dwóch osobnych wejść – jednego ...

Egipcjanie wybiorą radnych

Po tym jak w wyborach prezydenckich urzędujący prezydent uzyskał 97 procent poparcia, władze w ...

LOT przedłuża umowę z firmą Amadeus

Umowa zapewnia PLL LOT szerszy dostęp do jednej z największych na świecie sieci biur ...

Brytyjscy chuligani zdewastowali polski autokar

Autokar firmy przewozowej Agat został w nocy zniszczony na parkingu przy hotelu w Southampton, ...

Ruszają targi Lato i Regionalia

Spotkania z Beatą Pawlikowską i Jarosławem Kuźniarem, konkursy i animacje, setki pomysłów na wakacje, ...

Pasażerowie Aerofłotu w kolejkach po bagaż

Od rana w terminalu Aerofłotu w podmoskiewskim Szeremietiewie panuje chaos. Jego przyczyną jest awaria ...