Izraelskim liniom lotniczym El Al grozi bankructwo

Fot. Bloomberg

Izraelskie Ministerstwo Finansów odmówiło narodowemu przewoźnikowi, El Al, pomocy publicznej. Linia prosiła 350 milionów dolarów pożyczki.

Ministerstwo Finansów podjęło tę decyzję z izraelskim Discount Bankiem, trzecim co do wielkości bankiem w Izraelu, należącym do najpotężniejszej w tym kraju grupy finansowej. Resort uznał, że nie ma gwarancji, że przewoźnik zwróci pieniądze do kasy państwa.

Zarząd El Al zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do premiera Banjamina Netanjahu. W oświadczeniu złożonym na giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie przewoźnik wyjaśnił, że wsparcie państwa w krótkim czasie jest niezbędne, aby przetrwał kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Czytaj także:  Kolejna ofiara koronawirusa na niebie. Zbankrutowały Germanwings 

El Al wystąpił o pomoc publiczną dwa miesiące temu, tuż po pierwszych sygnałach epidemii. Od tego czasu trwały intensywne negocjacje. Co ciekawe, dwie mniejsze izraelskie linie, Israir i Arkia, zdaniem Ministerstwa Finansów spełniają kryteria i pieniądze dostaną. Ale zdaniem resortu prognozy El Al, który zakłada, że będzie mógł znowu normalnie latać w drugiej połowie maja, są nierealistyczne. Ostateczna decyzja powinna więc być podjęta w oparciu o przesłanki polityczne, a nie finansowe.

— Grozi upadek przewoźnika, którego wkład do budżetu w 2019 roku wyniósł 690 mln dolarów, a wraz z tym utrata jego branżowego doświadczenia i kontaktów handlowych, których budowa trwała wiele lat. Nie mówiąc już o ogromnych kosztach, liczonych w miliardach dolarów, niezbędnych chociażby w odbudowie floty — mówi prezes El Al Gonen Usishkin, cytowany przez media.

El Al zawiesił swoje rejsy 26 marca na dwa miesiące na polecenie władz. Prowadził jeszcze potem na zlecenie Ministerstwa Obrony operację zwożenia obywateli do kraju. Większość pracowników (5,5 tys.) została wysłana na bezpłatne urlopy, jeśli nie dostanie pomocy publicznej w najlepszym wypadku firma będzie musiała zawiesić wszystkich.

W całym Izraelu, gdzie w walce z pandemią Covid-19 wprowadzono bardzo ostre zasady bezpieczeństwa stopa bezrobocia wzrosła do 25 procent, a PKB w pierwszym kwartale zmniejszył się o 5 procent w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. Na drugi kwartał przewiduje się spadek tej samej wielkości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez pomocy państwa upadną tysiące firm turystycznych

Straty przedsiębiorców turystycznych są nieuniknione i będą ogromne. Teraz toczymy walkę, żeby ich firmy ...

Finnair wznawia rejsy z Polski

Fiński przewoźnik zapowiada powrót do operacji lotniczych w Polsce na początku sierpnia. 1 sierpnia ...

Bawaria dokłada turystyce miliony euro

Do 100 milionów euro z dotychczasowych 40 milionów wzrośnie budżet Bawarii na turystykę. Ministerstwo ...

Turyści rezygnują z hoteli

Booking.com docenia rosnącą rolę apartamentów, domków gościnnych i prywatnych mieszkań. 80 procent tegorocznych wyróżnień ...

PIT znalazł błąd w systemie PFR. Może przedsiębiorcę drogo kosztować

Polska Izba Turystyki wystosowała do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców list, w którym prosi ...

Niemcy: W turystyce się nie dorobisz

Przeciętny Niemiec zatrudniony w branży turystycznej zarabia o 10 procent mniej niż przedstawiciel jednej ...