Brytyjczycy doradzą, jak zbudować CPK

Fot. Fotolia

Doradzali przy najgłośniejszych projektach lotniskowych na świecie, jak Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i IGA w Stambule. Teraz doradzą też jak zbudować Centralny Port Komunikacyjny pod Warszawą.

Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali dziś porozumienie o współpracy przy budowie CPK. Sygnatariuszami Memorandum of Understanding byli wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, działający w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.
– Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. To wsparcie pomoże nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – mówi Horała, cytowany w komunikacie CPK.
– Polska jest ważnym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm przysłuży się w tym strategicznym i ważnym dla gospodarki projekcie, jakim jest CPK – dodaje Graham Stuart, który uczestniczył w konferencji online z Londynu. – Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich umiejętności na świecie, np. przy tak dużych projektach jak CPK.
Porozumienie przewiduje współpracę w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego m.in. przy planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, przygotowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.
Z brytyjskiego wsparcia skorzystają nie tylko CPK, ale także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group zrzeszająca firmy z branży lotniskowej i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach, odpowiednik PAŻP.
– Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Ww pełni doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji. Ich oferta współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, ocenia współpracę z Brytyjczykami, jako wsparcie dla agencji m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba nad Polską i Europą. – Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego cały czas pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce – deklaruje, cytowany w komunikacie.
Umowa podpisana we środę, 20 maja, to kolejny etap we współpracy CPK z Brytyjczykami. W czerwcu i wrześniu zeszłego roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, a ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Mogą Ci się również spodobać

Maria pozbawiła Portoryko prądu na miesiące

Karaibska wyspa Portoryko została zdewastowana przez huragan Maria. Powrót do normalnego życia zajmie wiele ...

Traveldata: Październik z biurem podróży o 300 złotych droższy

Średnio o 300 złotych wzrosły ceny wycieczek w biurach podróży, licząc rok do roku. ...

Majorka: Brytyjczycy? Nie mamy już miejsc

Coraz więcej hoteli na Majorce chce ograniczyć sprzedaż oferty na 2018 rok brytyjskim touroperatorom. ...

Sztab antykryzysowy w dominikańskiej turystyce

Powołany przez rząd Dominikany komitet ma opanować kryzys, który dotknął tę gałąź gospodarki po ...

Koronawirus dobił Flybe. Przewoźnik zbankrutował

Regionalna brytyjska tania linia lotnicza Flybe zbankrutowała w nocy z 4 na 5 marca. ...

Dubaj chce (więcej) Polaków

Dubai Crocodile i Dubai Safari to dwa nowe parki rozrywki, które będą otwarte w ...