Rząd wesprze polskie lotniska. Potrzeba 142 milionów złotych

Fot. lotnisko-chopina.pl

Wszystkie 14 polskich lotnisk, przyjmujących regularne rejsy pasażerskie, będzie mogło skorzystać z pomocy publicznej. Odpowiedzialny za branżę lotniczą w Polsce wiceminister Marcin Horała przygotował rozporządzenie w tej sprawie.

— Na mocy tego rozporządzenia otworzymy drogę do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Łącznie szacujemy, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 miliona złotych w ciągu roku – mówił Horała podczas spotkania z dziennikarzami w piątek, 22 maja.

Rozporządzeniem mają zostać objęte lotniska w: Warszawie, Modlinie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Łodzi.

Czytaj także:  Porozumienie w LOT: obniżki pensji na czas kryzysu 

Pieniądze będą dzielone według wielkości ruchu pasażerskiego. — Lotnisko Chopina, na którym w zeszłym roku zostało odprawionych ponad 18 mln pasażerów, dostanie więcej niż port w Modlinie, z którego skorzystało 3 miliony pasażerów — tłumaczył minister.

Oprócz tego polskie lotniska mogą skorzystać z dodatkowych środków wsparcia, w tym trzymiesięcznego dofinansowania wynagrodzenia pracowników w wypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne, możliwości późniejszego opłacenia podatku, rozłożenia zaległego podatku na raty, opłacenia niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT, odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

— Umożliwiliśmy również odroczenie do końca czerwca płatności za użytkowanie wieczyste gruntów skarbu państwa, na których ulokowanych jest wiele portów lotniczych. Dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji uruchomiliśmy ponadto gwarancje z funduszu gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego na zabezpieczenie lub zdobycie środków na utrzymanie firmy w kryzysie — mówił Marcin Horała.

Jego zdaniem te rozwiązania wraz ze wsparciem samorządów, na przykład zwolnienia z podatku od nieruchomości czy możliwość uzyskania ulg w spłacie czynszów, dzierżawy i użytkowania nieruchomości stanowiących własność samorządów pozwolą chociaż częściowo ułatwić sytuację lotniskom, które z dnia na dzień utraciły większość przychodów tak z usług lotniskowych, jak i z pozostałej działalności, jak wynajmowanie przestrzeni komercyjnych, reklamy, parkingi.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: Szeremietiewo gotowe na mundial

Szefostwo największego lotniska w Rosji ogłosiło gotowość obiektu do przyjęcia gości rosyjskiego mundialu. Co ...

Polonus zwiększa flotę i dodaje połączenie

Siedem nowych autokarów, nowa trasa na Ukrainę i kursy łączone w ramach współpracy z ...

Nie ma śniegu, są wolne pokoje

Liczba rezerwacji noclegów na sylwestra w polskich górach spadła w porównaniu z zeszłym rokiem ...

Touroperatorzy 2019: Przez samoograniczenie do sukcesu

Tylko poskramiając apetyty na wzrost, biura podróży mogą wzmocnić się ekonomicznie. Jeśli ulegną złudzeniu, ...

Belgia skontroluje pasażerów szybkich kolei

Rząd w Belgii wprowadza dodatkowe zabezpieczenia na dworach kolejowych w związku z zagrożeniem terrorystycznym. ...

Turecki touroperator postawi gigantyczny hotel w Dominikanie

7 tysięcy pokojów będzie miał luksusowy hotel, który wybuduje w Dominikanie tureckie przedsiębiorstwo turystyczne ...