Sasin: Nie można wykluczyć kontrolowanej upadłości LOT-u

Fot. Jakub Czermiński / Fotorzepa

Taki scenariusz jest możliwy, ale traktuję go jako absolutną ostateczność – powiedział o możliwości przeprowadzenia kontrolowanej upadłości LOT-u wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM.

W porannej rozmowie z Robertem Mazurekiem w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się między innymi do trudnej sytuacji Polskich Linii Lotniczych LOT, które wśród spółek Skarbu Państwa najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Zawieszenie większości połączeń spowodowało ogromne straty przewoźnika, który zaczął ostro ciąć wydatki, w tym wynagrodzenia pracowników.

Zapytany, czy zarząd LOT-u powinien także mieć obniżone pensje, Jacek Sasin odpowiedział: – Ja jestem za tym, żeby realizować w praktyce hasło „władza powinna być skromna”, władza na każdym poziomie. Oczywiście tam, gdzie się obniża pensje pracowników, dobrze wygląda, jak zarząd też takie decyzje podejmuje.

CZYTAJ TAKŻE: Po co nowy LOT? Stary LOT dementuje plotki

Wicepremier podkreślił jednak, że potrzebujemy wykwalifikowanych menedżerów, którzy przeprowadzą firmy przez ten trudny okres, a za małe pieniądze takich menedżerów nie znajdziemy.

Sasin został także zapytany o to, czy planowana jest kontrolowana upadłość LOT-u. – Nie zakładam takiego scenariusza w tej chwili. Chcemy LOT ratować poprzez różne działania, po pierwsze to, co zarząd podejmuje, czyli zmniejszenie kosztów stałych, tutaj też ograniczenie wynagrodzeń, ale co nawet ważniejsze, renegocjacje umów leasingowych z leasingodawcami – zaznaczył.

Dodał, że rząd będzie także rozważał pomoc publiczną dla narodowego przewoźnika, tak jak to się dzieje w przypadku wielu innych linii lotniczych w Europie. Stwierdził jednocześnie, że pomysł przeprowadzenia kontrolowanej upadłości LOT-u nie jest w tym momencie rozważany, jednak jeśli wymienione działania się nie sprawdzą, to nie wyklucza takiej możliwości.

– Taki scenariusz (kontrolowanej upadłości LOT-u – red.), o którym pan mówi, jest możliwy oczywiście, ale traktuję go jako absolutną ostateczność – przyznał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trivago wprowadzał klientów w błąd

Trivago na pierwszych miejscach wyświetlał oferty, za które dostawał najwięcej pieniędzy z tytułu opłat ...

Grecos ma rzecznika prasowego

Biuro podróży Grecos Holiday poinformowało, że do kontaktów z mediami wynajęło poznańską agencję PR. ...

Rosja straszy, że znów zawiesi loty do Turcji

Rosja ostrzegła przewoźników czarterowych, że może ponownie wprowadzić zakaz lotów do Turcji – informuje ...

Lufthansa – miliardy w zamian za akcje i sloty

Niemcy uratują swojego przewoźnika zastrzykiem 9 miliardów euro w zamian za zrezygnowanie przez niego ...

Pasażerowie wolą kanapki pakowane hermetycznie

Linie lotnicze i lotniska należą do branż najbardziej narażonych na negatywne skutki koronawirusa. Może ...