Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

Fot. materiały prasowe

W lipcu i sierpniu katowickie lotnisko obsłużyło 425 tysięcy podróżnych, dla porównania w zeszłe wakacje było ich ponad 1,3 miliona.

W sierpniu katowickie lotnisko obsłużyło 260 tysięcy podróżnych, o 400 tysięcy, czyli 60,6 procent mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – podaje w komunikacie zarządca portu Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL). Samoloty rejsowe przewiozły z i do Pyrzowic 154 tysiące pasażerów, o 121 tysięcy mniej (minus 44,1 procent), a czarterowe 105 tysięcy, o 278 tysięcy mniej (spadek o 72,5 procent). Liczba startów i lądowań spadła o 40,3 procent, z 4907 do 2930.

– Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej. Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40 procentom tego z sierpnia ubiegłego roku – mówi prezes GTL Artur Tomasik, cytowany w komunikacie. – Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień wprowadzają państwa znajdujące się między innymi w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych i biur podróży. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego – dodaje Tomasik.

CZYTAJ TEŻ: Katowice – w lipcu ruch na lotnisku o 75 procent mniejszy

W lipcu i sierpniu lotnisko obsłużyło 425 tysiące podróżnych, dla porównania w zeszłe wakacje ponad 1,3 miliona. Latem siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowic podróżowało w sumie 757 tysięcy osób, w tym roku 267 tysięcy.

– W siódmym i ósmym miesiącu klienci biur podróży najchętniej podróżowali z Pyrzowic do Burgas, na tej trasie odnotowaliśmy prawie 21,5 tysiąca pasażerów. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwie greckie trasy – Heraklion z wynikiem 19,5 tysiąca podróżnych i Zakintos – 18,8 tysiąca. W pierwszej trójce nie znalazł się lider poprzednich sezonów, czyli turecka Antalya. W zeszłoroczne wakacje poleciało tam z Pyrzowic 128 tysięcy podróżnych, w tym sezonie niecałe 10 tysięcy. Warto jednak pamiętać, że loty do Turcji możliwe były dopiero od sierpnia – mówi Artur Tomasik.

– W wakacje najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym była Grecja z wynikiem 74 tysięcy podróżnych. Druga była Bułgaria – między Katowice Airport a Warną i Burgas podróżowało 31 tysięcy osób. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania – w lipcu i sierpniu na trasach hiszpańskich w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 19,3 tysiące pasażerów – dodaje prezes.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Przydałoby się więcej kierunków czarterowych

Od stycznia do sierpnia przez katowickie lotnisko przewinęło się w sumie 1,08 miliona pasażerów, o 2,3 miliona mniej (minus 67,6 procent) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

W 2019 roku lotnisko obsłużyło rekordowe 4,8 miliona podróżnych. Przed pandemia GTL prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów. Obecnie spodziewa się, że ich liczba będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Halny wieje, Szczyrk stoi

Wiatr halny i towarzyszące mu ocieplenie pokrzyżowały plany otwarcia po modernizacji największego w Polsce ...

Grobowiec Tutanchamona w pełnym blasku

Masowe zwiedzanie źle wpłynęło na grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów. Przez dziewięć lat międzynarodowy ...

Taormina na Sycylii zamieniona w twierdzę

Przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym 43. szczytem przywódców G7 starożytna Taormina na Sycylii zamieniła ...

Kanada będzie promować wakacje krajowe

Kanadyjski rząd przeznaczy 30 milionów dolarów kanadyjskich na wsparcie lokalnych władz w promowaniu wakacji ...

LOT dostanie kontrakt na loty z Wilna do Londynu

LOT wygrał przetarg litewskiego Ministerstwa Transportu na obsługę połączenia z Wilna na lotnisko London ...

Sytuacja lotnisk to nie kryzys, to apokalipsa

Kryzysy się zdarzały po atakach 11 września czy w wyniku wybuchu islandzkiego wulkanu. Ale ...