Turcja zmienia system dopłat do lotów

Pixabay

Już nie sztywne 6 tysięcy dolarów za rejs z co najmniej setką pasażerów, ale od 1,5 a 9 tysięcy dolarów wyniosą dopłaty do lotów do Turcji. Wyższe subsydia otrzymają ci, którzy zorganizują przelot poza sezonem – informuje niemiecki portal FVW

Jak pisze niemiecki portal FVW, minister turystyki tureckiej Numan Kurtulmus poinformował w czasie otwarcia targów turystycznych EMITT w Stambule, że jeo rząd przyjął zapowiadany wcześniej program dopłat do lotów czarterowych. Jest to kontynuacja projektu trwającego od kilku lat. W tym roku wprowadzono jednak zmianę: operatorzy nie dostaną już gwarantowanych 6 tysięcy dolarów za rejs, z którego skorzysta co najmniej 100 osób. Teraz wysokość wsparcia będzie uzależniona od terminu lotu i będzie się wahać od 1,5 do 9 tysięcy dolarów. W ten sposób Turcja chce zachęcić do organizowania wyjazdów przed głównym sezonem turystycznym i po nim. Budżet programu wynosi 220 milionów dolarów. Kurtumulus zapowiada, że będzie on kontynuowany także w 2019 roku.

Eksperci branżowi przewidują, że w tym roku do Turcji może wybrać się na wakacje nawet 7 milionów Rosjan. Rok wcześniej było ich 5 milionów. Na tureckie plaże wracają też Niemcy. W ciągu ostatnich dwóch lat przyjeżdżało ich średnio po 2,8 miliona, czyli o połowę mniej niż w najlepszych latach – przypomina instytut badawczy GfK.

– Wszyscy touroperatorzy informują o dużym wzroście i powiększają wielkość sprzedaży do Turcji – mówił w czasie otwarcia EMITT prezes Związku Niemieckich Przedsiębiorców Turystycznych (Bundesverbands der Deutschen Tourismuswirtschaft) Michael Frenzel. Jego zdaniem prognozy są bardzo dobre, co jest ważne dla tureckiej gospodarki. Przychody z branży turystycznej stanowią bowiem 12 procent tureckiego PKB, a firmy z tego sektora dają zatrudnienie 2,2 miliona ludzi, czyli co ósmemu obywatelowi.

EMITT to największe targi turystyczne w Turcji. W tym roku przypada ich 22. edycja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecka izba turystyczna ma pomysły, jak ratować branżę

Niemiecka branża turystyczna bije na alarm – z ankiety przeprowadzonej przez DRV, odpowiednik Polskiej ...

Kraków ma już 4,45 miliona pasażerów na liczniku w tym roku

W sierpniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 623,7 tysiąca pasażerów, o 15 procent więcej ...

W biurach podróży dużo chętnych na tanie wakacje

Dwie generalne informacje płyną z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki za ostatni tydzień. Dobra ...

Spotkanie: Touroperatorzy – Ministerstwo Rozwoju. Więcej pytań niż odpowiedzi

Czy turystyka może liczyć na specjalną pomoc? Kiedy zostanie zniesiona kwarantanna dla podróżnych? Można ...

Nowa fala konsolidacji na niebie

Niemiecki Air Berlin to druga po włoskiej Alitalii duża europejska linia, która znalazła się ...

Alina Dybaś przechodzi z My Travel do Premio Travel

Alina Dybaś, dyrektor sprzedaży w sieci agencyjnej My Travel, zmienia miejsce pracy – obejmuje ...