Lotnisko Chopina: Rosną nam czartery, to dobry sygnał przed latem

Fot. Dariusz Kłosiński

Luty to kolejny miesiąc wzrostu ruchu czarterowego na Lotnisku Chopina. Pasażerów, którzy udali się na wypoczynek z biurem podróży, było o 15 procent więcej niż w poprzednim miesiącu.

W lutym ze stołecznego lotniska do popularnych miejsc turystycznych wybrało się rejsami czarterowymi 37,5 tysiąca pasażerów. To o 15 procent więcej niż w styczniu. Od początku roku było ich w sumie 70 tysięcy (spadek o 66,8 procent, licząc rok do roku). Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata i Tbilisi.

Wyraźnie rosnący popyt na kierunki turystyczne to dobry sygnał przed zbliżającym się sezonem letnim – pisze w komunikacie zarządzające Lotniskiem Chopina Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Czartery trzymają się mocno

– Choć cały czas widoczny jest wpływ pandemii na ruch lotniczy, to jednak bardzo dobrym prognostykiem jest zwiększone zainteresowanie lotami czarterowymi do miejsc turystycznych – podkreśla rzecznik prasowy Lotniska Chopina Piotr Rudzki, cytowany w komunikacie. – Dostajemy też od przewoźników sygnały o chęci zwiększania częstotliwości bądź przywracania kierunków. Nadchodzące wakacje to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – dodaje Rudzki.

Pozostałe dane nie są już tak optymistyczne. W lutym największe polskie lotnisko obsłużyło 173 tysiące osób, o 86,2 procent mniej niż w lutym 2020 roku. Liczba operacji lotniczych spadła o 83,8 procent, do 2,2 tysiąca. Najpopularniejszymi zagranicznymi rozkładowymi kierunkami okazały się Frankfurt, Kijów, Amsterdam, Londyn i Paryż.

ZOBACZ TAKŻE: Spadki na Lotnisku Chopina – czartery radzą sobie lepiej

Od początku roku stołeczny port obsłużył w ruchu międzynarodowym 370 tysięcy pasażerów (spadek o 85,8 procent), z czego 53,4 procent podróżowało w strefie Schengen. 255 tysięcy podróżnych wybrało loty rejsowe tradycyjnych przewoźników (spadek o 86,9 procent). Z tanich połączeń skorzystało 45 tysięcy pasażerów (spadek o 89,6 procent). Loty krajowe wykupiło 44 tysiące podróżnych (spadek o 83,4 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Airbnb ograniczy czas wynajmu w Paryżu

Wynajmujący mieszkania w centrum Paryża będą mogli udostępniać je turystom maksymalnie na 120 nocy ...

Zawir(us)owanaTurystyka. Rainbow: Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Normalnie o tej porze powinniśmy zaczynać sprzedaż ofert last minute na początek lata i ...

FlixBus zintegruje Polskiego Busa z Europą

FlixBus i PolskiBus rozpoczynają współpracę, w ramach której zintegrują siatkę połączeń. Autokary PolskiegoBusa do ...

To nie były ferie marzeń

Wiało, temperatura skakała, chociaż śnieg leżał i można było pojeździć na nartach. Ale wysokie ...

Dym w kabinie samolotu British Airways. Ewakuacja pasażerów

Pasażerowie samolotu British Airways zostali ewakuowani po tym, jak dym wypełnił kabinę, na krótko ...

Wizzair podejmuje nowe kroki

Linia lotnicza Wizz Air dołączyła do BARIP Stowarzyszenie Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce ...