Banki ratują Smartwings. Linia lotnicza może planować lato

Z usług linii Smartwings chętnie korzystały polskie biura podróży. Ostatnio jednak w związku z sytuacją finansową przewoźnika nabrały do niego dystansu. Fot. materiały prasowe

Czeska czarterowa linia lotnicza Smartwings wychodzi z kłopotów. Cztery banki zagwarantowały jej 73 miliony euro (1,92 miliarda koron czeskich) pożyczki na sześć lat. Gwarancję tej operacji zapewni państwowe Towarzystwo Gwarancji i Ubezpieczeń Eksportowych (EGAP).

Pożyczki udzielą UniCredit Bank, Komerční banka, Československá Obchodní Banka i Česká Spořitelna.

Transakcja obejmuje również znaczące wsparcie finansowe czeskich udziałowców, w szczególności Grupy Unimex (ponad połowę mają czescy biznesmeni, reszta należy do kapitału chińskiego), bez której nie byłoby możliwe zaciągnięcie pożyczki. Działania restrukturyzacyjne wdrożone przez firmę, w tym wsparcie firm leasingowych, mają przynieść linii lotniczej kolejnych około 191 milionów euro (5 miliardów koron). Według firmy stwarza to wystarczającą rezerwę finansową na pełne wznowienie operacji. Zobowiązania spółki wynoszą około 252 milionów euro (6,6 miliarda koron).

CZYTAJ TEŻ: Smartwings przejmuje polskie trasy Travel Service

W wyniku pandemii firma odnotowała niezwykły spadek przychodów. Smartwings musiał ogłosić moratorium na spłatę wierzycieli. W piątek, 26 marca, mógł moratorium odwołać.

– Możliwość skorzystania z pożyczki kończy moratorium i pozwala Smartwings kontynuować działalność. Doceniamy zaufanie, jakim krajowe banki darzą nas w tym trudnym czasie – powiedział prezes i współwłaściciel (przez firmę Unimex) Smartwings Jiří Šimáně, cytowany przez portal www.idnes.cz.

Smartwings (dawniej Travel Service) to jedna z najważniejszych firm na rynku czarterowych przewozów lotniczych w regionie Europy Środkowej. Dysponuje 42 samolotami. Oprócz Czech, gdzie obsługuje regularne loty do kilkudziesięciu destynacji pod marką Smartwings, działa także w Polsce, we Francji, na Węgrzech, Słowacji i na Wyspach Kanaryjskich.

Jak twierdzi firma, Czechy są jedynym krajem europejskim, który nie przygotował żadnego programu wsparcia dla sektora transportu lotniczego. W wyniku pandemii Covid 19 i działań następczych Smartwings zwolnił około 500 pracowników i wdrożył szereg środków restrukturyzacyjnych. Dzięki pożyczce powinien być jednak w pełni przygotowany do sezonu letniego.

ZOBACZ TEŻ: Travel Service właścicielem CSA

Nadal nie wiadomo, co dalej z linią lotniczą CSA, której Smartwings jest prawie 100-procentowym właścicielem. 12 marca sąd w Pradze ogłosił jego bankructwo.

W przeciwieństwie do spółki właściciela nie uzyskała ona kredytu, a sąd z urzędu wszczął postępowanie upadłościowe wobec niej. Linie są zadłużone na 69 milionów euro (1,8 mld koron), z czego połowa to należności za bilety dla 230 tysięcy pasażerów, których loty nie zostały wykonane. Jak podaje portal www.denik.cz, właściciele deklarują chęć reorganizacji i ratowania przedsiębiorstwa.

W ostatnich tygodniach i miesiącach Smartwings Group, do której należy również CSA, zwróciła się do państwa o pomoc, powołując się na przykłady linii lotniczych ratowanych przez swoje rządy. Zaproponowała ustanowienie programu kompensacyjnego o wartości pół miliarda koron za odwołane loty z wiosny zeszłego roku. Państwo odmówiło jednak przewoźnikowi specjalnej pomocy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Darmowy wyjazd studyjny ma zwiększyć sprzedaż wakacji w Turcji

150 niemieckich agentów pojedzie na bezpłatny wyjazd studyjny do Turcji. W ten sposób touroperator ...

Drożeją karnety narciarskie w Alpach

Nawet 9 procent więcej będą musieli zapłacić tej zimy narciarze w Alpach. O tyle ...

Lotniczy boom bez końca

Rok 2018 nie przerwie lotniczej koniunktury w Europie. Zarobią przewoźnicy i porty, które odnotują ...

Sejm – zwolnienie z ZUS dla touroperatorów oddala się

Posłowie z komisji finansów publicznych, do której trafiła w Sejmie mikrotarcza dla turystyki, nie ...

Sprzedajesz Turcję? Drżyj o swoje życie

Agenci z niemieckiego Moers dostali anonimowy list. Jeśli nadal będą sprzedawać wycieczki do Turcji, ...

American Airlines – awaryjne lądowanie po awanturze

Amerykańskie lotnictwo poderwało dwa myśliwce, by eskortowały samolot American Airlines lecący na Hawaje. Powodem ...