LOT podlicza pierwsze koszty strajku

Bloomberg

3,5 miliona złotych wydaliśmy już na wynajęcie samolotów z załogami, które zastąpiły strajkujących – podał LOT. A Airhelp dodaje: pasażerom odwołanych lotów trzeba wypłacić 2,2, miliona złotych odszkodowań

Biuro prasowe LOT-u podało, że dotąd przez strajk pracowników firma musiała wynająć kilka samolotów z załogami (tzw. ACMI, Aircraft Maintenance Crew Insurance). To kosztowało 3,5 mln złotych.

LOT wypożyczył na krótko samoloty od Travel Service, BlueAir, GetJet, Carpatair, Fly VLM i SmartLynx. Były to: dwa boeingi 737-400, jeden 737-300, jeden 737-800 i fokker 100. Możliwe jest przedłużanie tych umów. – Dokładamy wszelkich starań, żeby pasażerowie mogli dotrzeć o czasie do swoich celów podróży, mimo problemów operacyjnych, z jakimi musimy się mierzyć – mówi cytowany w komunikacie dyrektor Biura Komunikacji LOT-u Adrian Kubicki.

„Powstrzymanie się od wykonania obowiązków służbowych z powodu uczestnictwa w nielegalnym strajku zadeklarowało w sumie 67 osób. Była to przede wszystkim grupa najlepiej zarabiających starszych stewardes i pilotów. – Nieobecność nawet jednej starszej stewardesy jest w stanie uziemić samolot, uniemożliwiając pracę pozostałym członkom załogi. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni latającym załogom, dla których najważniejsi okazali się nasi pasażerowi, a nie udział w nielegalnym proteście – dodaje Kubicki” – czytamy w komunikacie LOT-u.

Pracującym pilotom, stewardesom i stewardom LOT zapewnił pomoc: pieniądze na opiekę nad dziećmi, refundację dojazdów z i na lotnisko i opiekę psychologa. Jakie to są koszty – firma nie podaje.

Z kolei, jak wyliczyła Airhelp, firma pośrednicząca w uzyskiwaniu odszkodowań dla pasażerów linii lotniczych za odwołane i opóźnione loty, przez strajki nie poleciało około 1500 pasażerów LOT-u. A to oznacza, że przewoźnik będzie musiał wypłacić im 2,2 miliona złotych samych  rekompensat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CPK szansą dla całego regionu

Centralny Port Komunikacyjny przyciąga uwagę biznesu z całego świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych, ...

Brytyjski MSZ: Tunezja bezpieczniejsza dla turystów

Brytyjski MSZ złagodził ostrzeżenia przed wyjazdami do Tunezji – odwołał zalecenie unikania podróży do ...

Gdańsk: Awaryjne lądowanie samolotu SAS

Na lotnisku w Gdańsku awaryjnie lądował samolot linii SAS. Musiał zawrócić zaraz po starcie ...

Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2016 r. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów, ...

Siłownia równie ważna jak Wi-Fi

Możliwość uprawiania sportu staje się dla gości hotelowych tak ważna, jak kiedyś dostęp do ...

W najlepszym roku do Tunezji wyjechało 200 tysięcy Polaków

Już ponad 100 tysięcy Polaków odwiedziło Tunezję

W tym roku do Tunezji przyjechało ponad 100 tysięcy turystów z Polski. To o ...