Lublin bije rekordy i buduje terminal

Materiały promocyjne

W 2018 roku lotnisko w Lublinie obsłużyło ponad 455 tysięcy pasażerów, najwięcej w swojej krótkiej historii

Port, który został otwarty w grudniu 2012 roku w 2018 roku obsłużył ponad 455 tys. pasażerów, o 6 procent więcej niż rok wcześniej. Najlepszym miesiącem był sierpień, kiedy skorzystało z niego prawie 44 550 ludzi. W 2018 roku wykonano w sumie 5 283 operacji lotniczych.

– Nasze lotnisko jest jednym z kilku przykładów udanego startu pu w branży lotniczej w Europie w ciągu ostatnich 10 lat – mówi cytowany w komunikacie lotniska jego prezes Krzysztof Wójtowicz.

Z Portu Lotniczego Lublin operuje pięciu przewoźników, w tym LOT, BMI Regional i Wizz Air. Można z niego polecieć do Londynu, Eindhoven, Oslo, Tel Awiwu, Monachium. W kwietniu maja ruszyć rejsy do Antwerpii.

Jak podkreślono w komunikacie, sukcesem okazało się uruchomienie w 2018 r. krajowego połączenia do Warszawy, które odbywa się pięć razy w tygodniu, a jego częstotliwość ma być zwiększana w 2019 r.

Dużym zainteresowaniem w 2018 r. cieszyło się też wakacyjne połączenie do Bułgarii linii lotniczej Small Planet, na tej trasie obsłużono prawie 6,5 tys. podróżnych.

Były też porażki, w połowie 2018 r Wizz Air zamknął bazę operacyjną w Lublinie (trzymał tu jeden samolot) i zmniejszył liczbę obsługiwanych tras.

Według Wójtowicza, negatywne skutki zmian w siatce połączeń będą odczuwalne w 2019 r. – w pierwszym i drugim kwartale władze spodziewają się spadku liczby pasażerów. – Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku – dodaje Wójtowicz.

Na lotnisku dobiega końca rozbudowa o ponad dwa tysiące metrów kwadratowych terminala. Nowy segment budynku będzie miał prawie 35 m długości i 62 m szerokości. Po rozbudowie, w nowej części odprawiani będą pasażerowie ze strefy Schengen, a w starej hali odlotów – pasażerowie spoza strefy Schengen. Dzięki tej inwestycji, której koszt sięga 10,6 mln złotych, zwiększy się przepustowość w hali odlotów, poszerzona zostanie także część komercyjna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja – za co lubią ją Polacy, a za co Niemcy i Brytyjczycy?

Polscy turyści lubią Turcję za jej hotele z ofertą all inclusive. W Europie są ...

Bidroom wyróżniony przez Tourism Trends Awards

Jury konkursu Tourism Trends Awards 2018 przyznało platformie do rezererwacji hotelii Bidroom.com pierwsze miejsce ...

Egipt – kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył w kraju stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące ...

FairBnB – prawdziwe dzielenie się noclegiem kontra Airbnb

Współpraca z władzami miast, inwestowanie w niwelowanie negatywnego wpływu turystyki na odwiedzane miejsca i ...

Jurapark: Idź do kiosku po picie, wróć z biletem

Trzydzieści tysięcy biletów do JuraParków – w Bałtowie, Krasiejowie i Solcu Kujawskim – czeka ...

Do Neckermanna wkroczył syndyk

Sąd gospodarczy ogłosił upadłość spółki Neckermann Polska. Biuro podróży działało na polskim rynku 23 ...