Będzie pociąg z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Fot. materiały prasowe

Po 25 latach powrócą pasażerskie połączenia kolejowe z Warszawy nad Zalew Zegrzyński. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na opracowanie projektu i remont linii nr 28 z Wieliszewa do Zegrza.

Inwestycja zwiększy atrakcyjność regionu i dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego – piszą PKP Polskie Linie Kolejowe w komunikacie.

– Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza – mówi, cytowany w nim, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Inwestycja wpisuje się w założenia master planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje prowadzimy już bowiem między innymi w Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie – wskazuje.

CZYTAJ TEŻ: PKP PLK: Nowa aplikacja z rozkładem jazdy pociągów

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany zostanie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przy skrzyżowaniu linii z ulicą Modlińską (droga wojewódzka 631) powstanie dodatkowy przystanek Wieliszew Centrum. Stacja w miejscowości Zegrze Południowe zostanie przebudowana. Podróżni będą wsiadać do pociągów z dwóch peronów, na których staną wiaty, ławki, znaki i tablice informacyjne. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 kilometrów na godzinę.

ZOBACZ TAKŻE: PKP Intercity chwali się dobrym zakończeniem starego roku i obiecującym początkiem nowego

Koszt projektu, dofinansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, to ponad 34 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest na 2022 rok.

– Realizujemy projekty, które ułatwiają mieszkańcom codzienne dojazdy do szkół i pracy oraz rekreacyjne wyjazdy za miasto – podkreśla prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Chopina: Takiego lipca jeszcze nie było

Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji. Rok wcześniej ...

Niemcy tworzą Centrum Kompetencyjne Turystyki

1,4 miliona euro przeznaczyło niemieckie Ministerstwo Gospodarki na stworzenie i czteroletnie funkcjonowanie Centrum Kompetencyjnego ...

Grecja otwiera atrakcje turystyczne. Można już wejść na Akropol

Po czasowym zamknięciu z powodu epidemii koronawirusa w poniedziałek ponownie został otwarty dla zwiedzających ...

Grupa Emirates ogłasza wyniki za rok 2017-2018

Emirates informuje, że 30. rok z rzędu osiąga zysk i stabilny rozwój firmy W ...

Lotnisko Chopina z darmowymi rozmowami krajowymi

Warszawskie Lotnisko Chopina zainstalowało pięć aparatów telefonicznych, z których pasażerowie mogą bezpłatnie zadzwonić na ...

Polska wódka doczekała się swojego muzeum

– Mamy je! Mamy Muzeum Polskiej Wódki! Pierwsze na warszawskiej Pradze, w Warszawie, w ...