Będzie pociąg z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Fot. materiały prasowe

Po 25 latach powrócą pasażerskie połączenia kolejowe z Warszawy nad Zalew Zegrzyński. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na opracowanie projektu i remont linii nr 28 z Wieliszewa do Zegrza.

Inwestycja zwiększy atrakcyjność regionu i dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego – piszą PKP Polskie Linie Kolejowe w komunikacie.

– Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza – mówi, cytowany w nim, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Inwestycja wpisuje się w założenia master planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje prowadzimy już bowiem między innymi w Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie – wskazuje.

CZYTAJ TEŻ: PKP PLK: Nowa aplikacja z rozkładem jazdy pociągów

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany zostanie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przy skrzyżowaniu linii z ulicą Modlińską (droga wojewódzka 631) powstanie dodatkowy przystanek Wieliszew Centrum. Stacja w miejscowości Zegrze Południowe zostanie przebudowana. Podróżni będą wsiadać do pociągów z dwóch peronów, na których staną wiaty, ławki, znaki i tablice informacyjne. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 kilometrów na godzinę.

ZOBACZ TAKŻE: PKP Intercity chwali się dobrym zakończeniem starego roku i obiecującym początkiem nowego

Koszt projektu, dofinansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, to ponad 34 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest na 2022 rok.

– Realizujemy projekty, które ułatwiają mieszkańcom codzienne dojazdy do szkół i pracy oraz rekreacyjne wyjazdy za miasto – podkreśla prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyło głosowanie na Najlepszy Produkt Turystyczny

Do ostatniego kliknięcia pozostanie niewiadomą, kto zwycięży w tegorocznym głosowaniu internautów w konkursie na ...

W Dubaju zapowiada się wielkie sadzenie drzew

W Dubaju powstanie największy park miejski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego powierzchnia będzie o ...

Artur Derela pokieruje hotelem Best Western Jurata

We ubiegłym miesiącu Artur Derela zakończył współpracę z hotelem Mercure Warszawa? Grand i został ...

Rząd Francji stworzy narodowy portal rezerwacyjny

1,3 miliarda euro kosztować ma projekt stworzenia narodowego portalu rezerwacyjnego. Znajdą się w nim ...

Norwegian nie rozmawia jeszcze z IAG

Zainteresowanie grupy IAG złożeniem oferty na Norwegiana pochlebia taniemu przewoźnikowi norweskiemu, ale nie zdecydował ...

Strajk w Alitalii

Z powodu strajku kontrolerów lotu i części personelu naziemnego Alitalia odwołała 40 procent dzisiejszych ...