Kolej chce ograniczyć straty – przywraca zawieszone połączenia

Fot. Fotorzepa, Piotr Guzik

Wraz z luzowaniem obostrzeń w gospodarce do odmrażania rynku zablokowanego przez epidemię szykuje się kolejowy transport pasażerski.

W poniedziałek część dalekobieżnych połączeń kolejowych przywróciła spółka PKP Intercity. Przewoźnik na nowo uruchomił kilkanaście składów, między innymi do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem możliwa jest jednak sprzedaż biletów tylko na połowę miejsc siedzących dla zachowania odstępów pomiędzy podróżnymi.

„Kolejne decyzje o przywracaniu zawieszonych lub skróconych połączeń będą zależne od aktualnych warunków, możliwości swobodnego przemieszczania się oraz zainteresowania usługami PKP Intercity” – poinformowała spółka. Od 6 maja przywrócona zostanie usługa przewozu przesyłek konduktorskich.

Dla Intercity wznowienie ruchu i otwieranie gospodarki jest deską ratunkową, bo już w połowie marca frekwencja w pociągach spółki skurczyła się do jednej piątej dostępnych miejsc, a na przełomie marca i kwietnia średni spadek rezerwacji biletów sięgnął 91 procent. Efektem braku podróżnych było odwołanie około 60 procent pociągów i skrócenie trasy kolejnych 8 procent.

Ale nie tylko Intercity boleśnie odczuło skutki epidemii. Połączenia ograniczyli także przewoźnicy regionalni. Przykładowo Koleje Wielkopolskie w drugiej połowie marca zawiesiły ponad 70 połączeń. Początkowo ograniczenia miały obowiązywać do 10 kwietnia, ale najpierw przedłużono je do 3 maja, a w ubiegłym tygodniu okazało się, że potrwają do końca sierpnia.

– Ograniczenia w kursowaniu pociągów mogą ulec zmianie w zależności od ogólnej sytuacji epidemiologicznej. Na bieżąco monitorowane jest zapełnienie składów oraz ilość osób korzystających z pociągów – poinformował przewoźnik w komunikacie.

Tak głębokie cięcia w relacjach mocno odbiją się na wynikach finansowych spółek kolejowych. Jak podał Urząd Transportu Kolejowego, już w marcu z pociągów wszystkich przewoźników pasażerskich skorzystało 17,7 mln podróżnych, o prawie 10 milionów mniej niż w lutym 2020 roku. W ujęciu rok do roku liczba pasażerów zmalała w marcu o prawie 37 procent. W kwietniu (jeszcze nie ma danych) ten spadek okaże się zdecydowanie głębszy.

Jeszcze w marcu o wsparcie dla kolei zwróciły się do rządu branżowe organizacje zrzeszające firmy na rynku kolejowym, prosząc o uwzględnienie kolejnictwa w planach tzw. tarczy antykryzysowej. – Szereg rozwiązań ogólnych przyjmowanych dla gospodarki albo nie obejmuje specyfiki transportu albo dla swej skuteczności wymaga pogłębienia. Sytuacja kryzysowa branży wymaga możliwie szybkiego uruchomienia instrumentów niwelujących negatywne skutki gospodarcze pandemii – stwierdzono w stanowisku podpisanym przez Forum Kolejowe Railway Business Forum, Fundację ProKolej, Izbę Gospodarczą Transportu Lądowego, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych oraz Instytut Spraw Obywatelskich.

Ocenia się, że z powodu epidemii obecny rok przyniesie wyhamowanie i zmianę dotychczasowego korzystnego dla przewoźników kolejowych trendu. W poniedziałek wyniki za ubiegły rok opublikowała spółka Polregio. Ten największy pod względem liczby pasażerów przewoźnik mający przeszło 26-procentowy udział w polskim rynku kolejowych przewozów pasażerskich wypracował w ub. roku zysk netto w wysokości 29,4 mln złotych. To jednak znacznie mniej niż rok wcześniej, kiedy spółka zarobiła 51 mln złotych, i gorzej w porównaniu do roku 2017, kiedy wynik sięgnął 70 mln złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny niemiecki touroperator kończy działalność

Tropo, lipskie biuro podróży z grupy Dnata Travel, zamknie swój biznes wraz z końcem ...

Niemieccy agenci odzyskują dobry nastrój

Co prawda nastroje w niemieckiej sieci sprzedaży nadal są o wiele gorsze niż rok ...

Upadek Cooka dotknie 38 krajów

8,6 miliona mniej zakontraktowanych miejsc w samolotach, które poleciałyby do 38 krajów – na ...

TUI inwestuje w technologie mobilne

Blockchain, chmura internetowa i sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływają na branżę turystyczną – uważa ...

W biurach podróży ceny nabrały przyspieszenia

Zakintos, Warna, Chania, Monastyr, Saloniki – to kierunki, których średnia cena wzrosła w minionym ...

TUI Poland odwołuje lato klientom z Litwy i Czech

Biuro podróży TUI Poland odwołało wszystkie wyjazdy do końca lata klientów z Litwy i ...