Adria zawiesza loty. Premier wysłał samolot po siatkarzy

Największa słoweńska linia lotnicza, Adria Airways, zawiesiła wszystkie rejsy. Przewoźnik twierdzi, że zaprzestanie działalności jest tymczasowe i będzie trwać do środy 25 września włącznie. Ofiarami decyzji linii zostali m.in. polscy siatkarze.

Adria zawiesiła loty w poniedziałek wieczorem, 23 września.

„Decyzja o tymczasowym zaprzestaniu wykonywania lotów jest konsekwencją niezabezpieczenia dostępu do nowych środków finansowych, których linia potrzebuje do prowadzenia dalszych operacji lotniczych. W tym momencie firma intensywnie poszukuje rozwiązań we współpracy z potencjalnym inwestorem” – napisano w oświadczeniu. Linia lotnicza zapewnia, że jej celem jest ponowne wznowienie operacji lotniczych, a zaprzestanie działalności jest tymczasowe.

Firma głęboko ubolewa nad sytuacją i przeprasza wszystkich pasażerów i partnerów. Adria Airways zaleca swoim pasażerom i partnerom śledzenie informacji online. Zakup biletów na przyszłe połączenia przewoźnika nie został wstrzymany.

Zarząd Adria Airways zażądał wczoraj od słoweńskiego rządu 4 mln euro, ale środków tych nie otrzymał. Bankructwo linii oznacza nie tylko kłopoty dla pasażerów, ale także dla 558 osób zatrudnionych w Adria Airways.

Adria Airways zakończyła 2018 r. ze stratą wynoszącą prawie 15 mln euro. To drugi rok strat z rzędu dla słoweńskiego przewoźnika. Łączny dług przedsiębiorstwa wynosi 60 mln euro. W połowie września wierzyciele doprowadzili do zablokowania wszystkich rachunków bankowych Adrii.

Założona w 1961 roku i sprywatyzowana w 2016 r. Adria jest największą linią lotniczą w Słowenii.

Ofiarami decyzji o zawieszeniu lotów padli polscy siatkarze, którzy mieli lecieć we wtorek z Amsterdamu do Lublany na półfinał Mistrzostw Europy. Podróż mieli odbyć na pokładzie samolotu Adrii, który do stolicy Słowenii miał wylecieć o 10.15. „Jest nadzieja na bilety do Zagrzebia, ale nie dla wszystkich…” – poinformowano na koncie PZPS na Twitterze.

W reakcji na doniesienia o wstrzymaniu lotów przez Adrię premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wysłanie po siatkarzy rządowego samolotu.

Półfinał ME siatkarzy zaplanowano na 26 września.

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Wakacje na Cyprze droższe o 700 złotych

Ceny wycieczek w biurach podróży rosną. W ciągu tygodnia średnio zdrożały o 12 złotych, ...

Sabre tworzy chatbota dla biur podróży

Za pośrednictwem Facebook Messengera pierwsi użytkownicy – klienci biur podróży Travel Solutions International i ...

Najstarsze i największe lotniska w Polsce i na świecie

Pierwsze lotniska w niczym nie przypominały dzisiejszych obiektów. Początkowo było to płaskie pole, bez ...

Rowery popłyną specjalnym promem

Prom rowerowy połączy Danię i Szwecję. To pierwsze takie międzynarodowe połączenie w Skandynawii Latem ...

Betlej: Jeśli rząd sypnie pieniędzmi, uratuje zagraniczne wakacje Polaków

W zeszłym roku na zagraniczne wakacje z biurami podróży poleciało 850 tysięcy turystów więcej ...

Areszt za namawianie do fałszywych reklamacji

Policja na Majorce aresztowała dwoje Brytyjczyków podejrzanych o namawianie do składania fałszywych reklamacji z ...