Adria zawiesza loty. Premier wysłał samolot po siatkarzy

Największa słoweńska linia lotnicza, Adria Airways, zawiesiła wszystkie rejsy. Przewoźnik twierdzi, że zaprzestanie działalności jest tymczasowe i będzie trwać do środy 25 września włącznie. Ofiarami decyzji linii zostali m.in. polscy siatkarze.

Adria zawiesiła loty w poniedziałek wieczorem, 23 września.

„Decyzja o tymczasowym zaprzestaniu wykonywania lotów jest konsekwencją niezabezpieczenia dostępu do nowych środków finansowych, których linia potrzebuje do prowadzenia dalszych operacji lotniczych. W tym momencie firma intensywnie poszukuje rozwiązań we współpracy z potencjalnym inwestorem” – napisano w oświadczeniu. Linia lotnicza zapewnia, że jej celem jest ponowne wznowienie operacji lotniczych, a zaprzestanie działalności jest tymczasowe.

Firma głęboko ubolewa nad sytuacją i przeprasza wszystkich pasażerów i partnerów. Adria Airways zaleca swoim pasażerom i partnerom śledzenie informacji online. Zakup biletów na przyszłe połączenia przewoźnika nie został wstrzymany.

Zarząd Adria Airways zażądał wczoraj od słoweńskiego rządu 4 mln euro, ale środków tych nie otrzymał. Bankructwo linii oznacza nie tylko kłopoty dla pasażerów, ale także dla 558 osób zatrudnionych w Adria Airways.

Adria Airways zakończyła 2018 r. ze stratą wynoszącą prawie 15 mln euro. To drugi rok strat z rzędu dla słoweńskiego przewoźnika. Łączny dług przedsiębiorstwa wynosi 60 mln euro. W połowie września wierzyciele doprowadzili do zablokowania wszystkich rachunków bankowych Adrii.

Założona w 1961 roku i sprywatyzowana w 2016 r. Adria jest największą linią lotniczą w Słowenii.

Ofiarami decyzji o zawieszeniu lotów padli polscy siatkarze, którzy mieli lecieć we wtorek z Amsterdamu do Lublany na półfinał Mistrzostw Europy. Podróż mieli odbyć na pokładzie samolotu Adrii, który do stolicy Słowenii miał wylecieć o 10.15. „Jest nadzieja na bilety do Zagrzebia, ale nie dla wszystkich…” – poinformowano na koncie PZPS na Twitterze.

W reakcji na doniesienia o wstrzymaniu lotów przez Adrię premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wysłanie po siatkarzy rządowego samolotu.

Półfinał ME siatkarzy zaplanowano na 26 września.

Mogą Ci się również spodobać

Mniej Indigo Partners w Wizz Airze

Największy udziałowiec w Wizz Airze, amerykański fundusz Indigo Partners, zrealizował przewidywany od dawna plan ...

Kalendarz i pogoda wypchnęły Polaków na majówkę za granicę

80 procent Polaków wydaje swoje pieniądze na czas wolny, w tym na wycieczki turystyczne. ...

Rodos czeka dobry sezon

Nadchodzący sezon letni ma być dla Rodos tak samo dobry jak poprzedni, przewiduje honorowy ...

Paryscy przewodnicy przed Luwrem: Zapomniano o nas!

Kilkudziesięciu paryskich przewodników protestowało w poniedziałek przed Luwrem. Domagali się od rządu dodatkowego wsparcia, ...

Jest szansa na postojowe dla agentów turystycznych

Ministerstwo Rozwoju przygotowało poprawkę do ustawy zwanej tarczą dla turystyki, naprawiającą błąd, przez który ...

Air China zawiesza połączenia z Pjongjangiem

Chińskie linie lotnicze poinformowały o zawieszeniu połączeń z Koreą Północną. Do Pjongjangu można się ...