Ryanair zwalnia pilotów, prezes dostaje premię

Akcjonariusze Ryanaira zatwierdzili minimalną większością nowy system premii dla prezesa Michaela O’Leary’ego, który może dostać 100 mln euro w ciągu 5 lat. Linia poinformowała też, że może zwolnić z pracy 500-700 pilotów.

50,5 procent udziałowców zgodziło się na system, który przyzna prezesowi 10 mln opcji na akcje, jeśli podwoi rentowność irlandzkiej linii do 2 mln euro rocznie i/albo doprowadzi do wzrostu ceny akcji do 21 euro. Od 2017 r. akcje straciły prawie połowę: w sierpniu 2017 doszły do szczytu: 19,39 euro, 19 września kosztowały już tylko 9,76 euro.

O’Leary stwierdził, że jest rozczarowany poziomem poparcia i zapowiedział zajęcie się usuwanieO’Leary stwierdził, że jest rozczarowany poziomem poparcia i zapowiedział zajęcie się usuwaniem niepokojów inwestorów. — Sądzę, że większość udziałowców zgodzi się z poglądem, że „jeśli podwoi cenę akcji, to nie będzie nas obchodzić, ile zapłacimy mu w następnych 5 latach” — powiedział w relacji Reutera.

Największego przewoźnika w Europie nękają od lat spory z pracownikami, a od marca odczuwa skutki uziemienia MAXów. Kilka lat temu narzekał, że ma za mało pilotów, teraz prezes powiedział inwestorom, że jest ich za dużo. O’Leary przewiduje, że linia rozstanie się z 500-700 pilotami, bo duży spadek popytu na przewozy zwolnił rytm naturalnego odpływu z pracy.

O’Leary przedstawił plany rozwoju linii, której największymi problemami sa spory zbiorowe i uziemienie MAXów, bo linia zamówiła 135 takich maszyn z opcją na 75 dalszych. Dyrekcja będzie nadał stawiać się związkom zawodowym, których strajki były „kompletną klapą”, a opóźniający się termin powrotu MAXów wymusi redukowanie mocy przewozowych następnego lata.

Bazy w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą musiały liczyć się z redukcją zatrudnienia, np. o 10-20 pilotów na 400 w Dublinie. Linia zatrudnia w Europie ok. 17 tys. ludzi. — Liczymy na dobrowolne odchodzenie, ale w końcu przejdziemy bardzo szybko od dobrowolnych zwolnień do narzuconych — powiedział prezes i dodał, że pilotom zaproponowano już roczny bezpłatny urlop.

Gdy O’Leary przedstawiał swe plany , organizacja brytyjskich pilotów BALPA zarzuciła dyrekcji linii, że grozi pilotom, którzy uczestniczyli w strajku „odebraniem ulg w podróżach przysługujących personelowi i drakońskimi potrąceniami z zarobków”.

Anulowane strajki na Wyspach

Piloci Ryanaira bazujący w Wielkiej Brytanii odwołali strajki zapowiedziane na 21, 23, 25, 27 i 29 września, bo postanowili przystąpić do rozmów z dyrekcją zgodnie z jej propozycją spotkania w East Midlands albo w Dublinie w przyszłym tygodniu.

„Mimo dużego udziału w strajku i wysokiego zaangażowania pilotów ich reprezentacja podjęła decyzję o stworzeniu swobodnej przestrzeni w nadziei, że będzie można podjąć konstruktywne negocjacje” — stwierdza komunikat BALPA.

Mogą Ci się również spodobać

Hotele Meliá: Kryzys to szansa – przejmiemy 50 nowych obiektów

Sieć hotelowa Meliá zamierza w ciągu kilku lat otworzyć ponad 50 hoteli. W planach ...

Touroperatorzy i hotele mają ferie marzeń

Bardzo zawiedli się ci, którzy czekali do ostatniego momentu, by wykupić zagraniczny wyjazd. Oferty ...

Rainbow dodaje Dominikanę i Meksyk z Katowic. „Ludzie chcą latać”

Od końca lutego biuro podróży Rainbow uruchomi rejsy dreamlinerem do Dominikany i Meksyku z ...

TUI Poland monitoruje bezpieczeństwo na świecie

Biura podróży należące do Grupy TUI w Europie środkowej, w tym TUI Poland, będą ...

Z fotela prezesa Thomasa Cooka do zarządu Deutsche Bahn

Była prezes niemieckiego Thomasa Cooka, Stefanie Berk, znalazła pracę w Deutsche Bahn. Zasiądzie w ...

Nowa strategia LOT-u: Więcej portów przesiadkowych, pasażerów i pracowników

LOT pracuje nad planem rozwoju na lata 2020-2027. Wszystko wskazuje, że obecna strategia zostanie ...