Lufthansa liczy straty po strajku

Fot. AFP

W sobotę Lufthansa przywracała powoli normalny rozkład lotów. Przez dwa dni protestu pracowników pokładowych – 7 i 8 listopada – przewoźnik musiał odwołać 1500 rejsów.

1500 to o 200 więcej, niż wcześniej przewidywał. Jak podał wiceprezes Lufthansy ds. finansowych Ulrik Svansson, jeden dzień strajku kosztował firmę około 20 milionów euro.

CZYTAJ: Lufthansę czeka jeden z największych strajków w historii

W czasie protestu, zorganizowanego przez związek zawodowy UFO, ucierpiało 200 tysięcy pasażerów, o 20 tysiecy więcej, niż wcześniej sądzono. Ostatecznie w ciągu tych dwóch dni udało się przewoźnikowi zrealizować 4,5 tysiąca z 6 tysięcy zaplanowanych rejsów. Związkowcy usiedli w sobotę do rozmów, ale zastrzegają, że jeśli nadal nie osiągną porozumienia z kierownictwem linii lotniczej, będą strajkować ponownie. Lufthansa ma 350 samolotów i zatrudnia 135 tys. pracowników. Lata z czterech portów przesiadkowych: Frankfurtu, Monachium, Zurychu i Wiednia. W proteście wzięła udział jedynie niemiecka część Grupy Lufthansy. Inne linie wchodzące w skład Grupy LH, Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines i Eurowings, funkcjonowały bez zakłóceń.

Oficjalnie strajk zakończył się w nocy z piątku na sobotę, ale szef UFO, Nicolas Baublies, ostrzega, że protest został jedynie zawieszony, a nie zakończony i wszystko zależy od wyniku negocjacji, które powinny się zakończyć w poniedziałek, 11 listopada. Związkowcy domagają się lepszych warunków pracy i płacy, w tym dla pracowników sezonowych, zatrudnianych jedynie w letnim szczycie przewozowym. UFO jest potężną organizacją, reprezentuje 21 tysięcy pracowników pokładowych. Zarząd Lufthansy kwestionuje legalność tego przywództwa.

Na razie straty finansowe, wynikające z odwołanych lotów i konieczności wypłacenia odszkodowań, nie zaniepokoiły inwestorów. To też efekt zapowiedzianych oszczędności w linii Eurowings, program ograniczania kosztów został tam rozpoczęty kilka dni temu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Piloci SAS strajkują

Piloci linii lotniczych SAS ze Szwecji, Norwegii i Danii rozpoczęli strajk. Oznacza to odwołanie ...

Milion gości w krakowskim Muzeum Narodowym

Od początku roku ponad milion osób odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie. To najlepszy wynik ...

Francję nawiedziły największe deszcze od 100 lat

Przez Paryż przechodzi kulminacyjna fala na Sekwanie. Po intensywnych deszczach władze spodziewają się, że ...

Neckermann Polska odwołuje część wylotów

Biuro podróży Neckermann Polska „mając na uwadze dobro klientów” odwołuje wszystkie środowe wyloty i ...

Jasionka z historycznym wynikiem liczby pasażerów

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce obsłużyło w minionym roku 693,5 tysiąca pasażerów. To najlepszy wynik ...

Rzymski upał stał się niebezpieczny

W Rzymie w związku z upałami obowiązuje dziś stan alarmowy najwyższego stopnia. Meteorolodzy przewidują, ...