Lufthansa liczy straty po strajku

Fot. AFP

W sobotę Lufthansa przywracała powoli normalny rozkład lotów. Przez dwa dni protestu pracowników pokładowych – 7 i 8 listopada – przewoźnik musiał odwołać 1500 rejsów.

1500 to o 200 więcej, niż wcześniej przewidywał. Jak podał wiceprezes Lufthansy ds. finansowych Ulrik Svansson, jeden dzień strajku kosztował firmę około 20 milionów euro.

CZYTAJ: Lufthansę czeka jeden z największych strajków w historii

W czasie protestu, zorganizowanego przez związek zawodowy UFO, ucierpiało 200 tysięcy pasażerów, o 20 tysiecy więcej, niż wcześniej sądzono. Ostatecznie w ciągu tych dwóch dni udało się przewoźnikowi zrealizować 4,5 tysiąca z 6 tysięcy zaplanowanych rejsów. Związkowcy usiedli w sobotę do rozmów, ale zastrzegają, że jeśli nadal nie osiągną porozumienia z kierownictwem linii lotniczej, będą strajkować ponownie. Lufthansa ma 350 samolotów i zatrudnia 135 tys. pracowników. Lata z czterech portów przesiadkowych: Frankfurtu, Monachium, Zurychu i Wiednia. W proteście wzięła udział jedynie niemiecka część Grupy Lufthansy. Inne linie wchodzące w skład Grupy LH, Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines i Eurowings, funkcjonowały bez zakłóceń.

Oficjalnie strajk zakończył się w nocy z piątku na sobotę, ale szef UFO, Nicolas Baublies, ostrzega, że protest został jedynie zawieszony, a nie zakończony i wszystko zależy od wyniku negocjacji, które powinny się zakończyć w poniedziałek, 11 listopada. Związkowcy domagają się lepszych warunków pracy i płacy, w tym dla pracowników sezonowych, zatrudnianych jedynie w letnim szczycie przewozowym. UFO jest potężną organizacją, reprezentuje 21 tysięcy pracowników pokładowych. Zarząd Lufthansy kwestionuje legalność tego przywództwa.

Na razie straty finansowe, wynikające z odwołanych lotów i konieczności wypłacenia odszkodowań, nie zaniepokoiły inwestorów. To też efekt zapowiedzianych oszczędności w linii Eurowings, program ograniczania kosztów został tam rozpoczęty kilka dni temu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej Niemców podróżuje na zakupy, a mniej w góry

Ponad 1,7 miliarda dni spędzili w 2018 roku Niemcy na wycieczkach jedno- i kilkudniowych. ...

Dubaj – miasto romantycznych uniesień

Dubaj to miasto o wielu twarzach. Tu znajdziesz najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, najwyższe budynki, nowoczesną ...

Aplikacja podpowie, gdzie zjeść w Poznaniu

Jest bezpłatna i zawiera autorskie opisy 150 lokali gastronomicznych – aplikacja kulinarna, dzięki której ...

Lotnisko w Bydgoszczy po rekordowym roku szykuje inwestycje

Lotniska regionalne nie mogą opierać się wyłącznie na ruchu pasażerskim, ale muszą różnicować źródła ...

Pracownicy LOT-u przegłosowali strajk

90 procent pracowników LOT-u, którzy wzięli udział w głosowaniu w referendum rozpisanym przez związki ...

Turcja przedłuża stan wyjątkowy

Turecki rząd pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zatwierdził przedłużenie o trzy miesiące stanu ...