Walka z uciążliwymi pasażerami będzie łatwiejsza

Fot. AFP

1 stycznia wchodzą w życie przepisy Protokołu Montrealskiego 2014, dzięki któremu walka z agresywnymi pasażerami samolotów ma być łatwiejsza.

Tak zwany Protokół Montrealski 2014 ułatwi 22 krajom, które go ratyfikowały, wyciąganie konsekwencji wobec pasażerów zakłócających loty. Jak podaje brytyjski portal branżowy Travel Weekly, zgodnie z nowymi regulacjami będzie można karać ich w miejscu, w którym samolot wyląduje.

Wcześniejsze przepisy Konwencji Tokijskiej z 1963 roku zakładały karanie w kraju, w którym zarejestrowany był samolot. To powodowało, że rocznie około 60 procent ludzi naruszających porządek w czasie lotu nie ponosiło żadnych konsekwencji.

Aby przepisy mogły wejść w życie, potrzebne było właśnie przyjęcie ich przez co najmniej 22 państwa. 26 listopada na krok ten zdecydowała się Nigeria, dzięki czemu nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia.

CZYTAJ TEŻ: Koniec horroru z płaczącymi dziećmi w samolotach

Za zakłócanie rejsu uważa się napaści fizyczne, obrażanie, ale też palenie papierosów czy niestosowanie się do poleceń załogi. To nie tylko obniża komfort podróży, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo, może też powodować opóźnienia i wymuszone lądowania.

Pracownicy linii lotniczych z Wielkiej Brytanii wezwali swój rząd do zaostrzenia kar wobec osób popełniających takie wykroczenia, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych zachęca inne państwa do przyjęcia Protokołu Montrealskiego 2014, a przewoźnicy pracują nad wdrożeniem kolejnych procedur, które pozwolą zmniejszyć liczbę naruszeń porządku na pokładzie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy agenci dostaną część prowizji po Cooku

Agenci należący do niemieckiego stowarzyszenia QTA dostaną część prowizji, jaka należała im się od ...

Pickalbatros zmieni właściciela

Hiszpański Iberostar ma przejąć 13 hoteli popularnej egipskiej sieci Pickalbatros. To pierwsza inwestycja tej ...

Komisja Europejska bada praktyki Amadeusa i Sabre’a

Unia Europejska sprawdza, czy Amadeus i Sabre nie przekroczyli przepisów antymonopolowych przy zawieraniu kontraktów ...

Idą duże zmiany w sprzedaży ubezpieczeń

Sejm pracuje nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, która od 2018 roku dostosuje krajowe ...

Aktor uniknął zderzenia z samolotem pasażerskim

Znany z zamiłowania do latania hollywoodzki gwiazdor Harrison Ford spowodował groźną sytuację na lotnisku ...

BWH – trzy firmy hotelowe pod jednym szyldem

Pod wspólną nazwą BWH Hotel Group działać będą Best Western, WorldHotels i SureStay. BWH ...