Walka z uciążliwymi pasażerami będzie łatwiejsza

Fot. AFP

1 stycznia wchodzą w życie przepisy Protokołu Montrealskiego 2014, dzięki któremu walka z agresywnymi pasażerami samolotów ma być łatwiejsza.

Tak zwany Protokół Montrealski 2014 ułatwi 22 krajom, które go ratyfikowały, wyciąganie konsekwencji wobec pasażerów zakłócających loty. Jak podaje brytyjski portal branżowy Travel Weekly, zgodnie z nowymi regulacjami będzie można karać ich w miejscu, w którym samolot wyląduje.

Wcześniejsze przepisy Konwencji Tokijskiej z 1963 roku zakładały karanie w kraju, w którym zarejestrowany był samolot. To powodowało, że rocznie około 60 procent ludzi naruszających porządek w czasie lotu nie ponosiło żadnych konsekwencji.

Aby przepisy mogły wejść w życie, potrzebne było właśnie przyjęcie ich przez co najmniej 22 państwa. 26 listopada na krok ten zdecydowała się Nigeria, dzięki czemu nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia.

CZYTAJ TEŻ: Koniec horroru z płaczącymi dziećmi w samolotach

Za zakłócanie rejsu uważa się napaści fizyczne, obrażanie, ale też palenie papierosów czy niestosowanie się do poleceń załogi. To nie tylko obniża komfort podróży, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo, może też powodować opóźnienia i wymuszone lądowania.

Pracownicy linii lotniczych z Wielkiej Brytanii wezwali swój rząd do zaostrzenia kar wobec osób popełniających takie wykroczenia, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych zachęca inne państwa do przyjęcia Protokołu Montrealskiego 2014, a przewoźnicy pracują nad wdrożeniem kolejnych procedur, które pozwolą zmniejszyć liczbę naruszeń porządku na pokładzie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy wrócą z zagranicy bez kwarantanny

Rząd zniósł obowiązek przechodzenia kwarantanny po powrocie z innych krajów niż członkowie Unii Europejskiej. ...

Betlej: Polskie biura podróży zarabiają śmiesznie mało

Porównanie warunków ekonomicznych w Polsce i w krajach nadbałtyckich i przyjrzenie się na tym ...

Niemiecki rząd zachęca: pociągiem, rowerem, nie samolotem

Rząd Angeli Merkel uzgodnił pakiet przedsięwzięć na rzecz klimatu dokładnie w dniu, w którym ...

Aquaparki Dubaju, czyli nie brakuje wody na pustyni

Park wodny Aquaventure został wyróżniony przez portal TripAdvisor tytułem Najlepszego Parku Wodnego w Dubaju ...

Alexandre de Juniac

Alexandre de Juniac: Okno dla rządów się zamyka

Ktoś kiedyś powiedział, że historia się nie powtarza, tylko rymuje. Dzisiaj, gdy linie lotnicze ...

Za wysokie ceny na bułgarskich plażach? Ministerstwo ukarze

Ministerstwo Turystyki Bułgarii zapowiedziało kontrolę usługodawców w Słonecznym Brzegu po tym, jak otrzymało zgłoszenie ...