Condor może trafić w ręce niemieckiego rządu

Fot. AFP

Niemiecki rząd jest gotowy do przejęcia największego niemieckiego przewoźnika czarterowego, Condora – napisała agencja Reutera, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Powodem znacjonalizowania prywatnego przewoźnika, należącego dawniej do Thomasa Cooka, ma być chęć uratowania go po tym, jak najprawdopodobniej Polska wycofa się z zamiaru jego zakupu.

Według źródeł agencji decyzja w sprawie przyszłości Condora nie jest jeszcze podjęta. Jedyna odpowiedź, jaką można uzyskać w Polskiej Grupie Lotniczej, która ogłosiła w lutym zamiar kupienia tej linii lotniczej to ta, że nie komentuje ona negocjacji przed ich zakończeniem. Z wcześniejszych enuncjacji wynikało, że mają one potrwać do końca kwietnia.

Reuters powołując się na anonimowe, ale dobrze poinformowane źródła napisał, że PGL postawiła warunki, których — zdaniem niemieckiego rządu – nie można spełnić. Chodzi o domaganie się między innymi wielomilionowych gwarancji finansowych. W tej sytuacji cała transakcja najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku — uważa agencja.

CZYTAJ TEŻ: Czy Condor na pewno trafi do Polski?

Nacjonalizacja miałby być zabiegiem krótkoterminowym. Rząd w Berlinie jest zdeterminowany bowiem, by znaleźć kupca na Condora. Poczeka z tym jednak, aż wygaśnie epidemia koronawirusa, która drastycznie obniżyła notowania wszystkich linii lotniczych.

Condor już teraz jest obciążeniem dla niemieckiego budżetu. Po skorzystaniu ze wsparcia państwa w wysokości 380 mln euro, jakie dostał po bankructwie jego właściciela, biura podróży Thomas Cook, a teraz jeszcze po zapaści na rynku przewozów lotniczych i w ogóle w turystyce, żeby przetrwać potrzebuje kolejnego zastrzyku gotówki – tym razem ma to być 200 mln euro, jak podał w piątek „Der Spiegel”.

Oficjalnie Condor informuje, że nadal jest w kontakcie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami a ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Komentarza odmawia również niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

Od kilku tygodni zablokowania przejęcia Condora przez PGL domagała się niemiecka Lufthansa, sama w potężnych kłopotach, bo pracy ma dla jedynie 5 procent swojej floty. Prezes linii Carsten Spohr chciał w sprawie zakupu przez polską firmę Condora interweniować w Brukseli. Jego zdaniem ta transakcja byłaby nieuprawnioną pomocą publiczną dla LOT-u, którego właścicielem jest PGL.

Spohr wypowiedział Condorowi również umowę, na mocy której Lufthansaq dowoziła pasażerów czarterowych do centrów przesiadkowych w Monachium i Frankfurcie. Dla Lufthansy, która wcześniej zastanawiała się nad kupnem Condora, najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby upadek tej linii. Wtedy jej niskokosztowa linia Eurowings mogłaby przejąć jego pasażerów. Tyle, że Spohr myślał podobnie, kiedy upadł w końcu lata 2017 roku Air Berlin. Eurowings miał na tym skorzystać, ale ostatecznie najlepiej na tym bankructwie wyszedł Ryanair. Eurowings nadal nie rozwija się tak, jak przewidywały plany jego właściciela.

Rząd niemiecki jest również w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ zgadzając się na przejęcia Condora przez PGL zaostrzy warunki konkurencji na własnym rynku i to w sytuacji, kiedy Lufthansa bez pomocy publicznej także nie przetrwa.

Mogą Ci się również spodobać

Wzrost na wrocławskim lotnisku dzięki nowościom

W styczniu lotnisko Wrocław obsłużyło prawie 183 tysiące pasażerów, o 21,4 procent więcej niż ...

Już 114 poszkodowanych przez upadek Rejsclubu.pl

Czy roszczenia klientów upadłego biura podróży Rejsclub zmieszczą się w sumie jego gwarancji? Trudno ...

Na Pętli Żuławskiej – nowe szlaki wodne, przystanie i mosty

Trasa żeglugowa na Tudze, powiększenie portu w Krynicy Morskiej, mariny w Pucku, Jastarni, Górkach ...

Turysta aresztowany za kopnięcie sprzątaczki

Szwedzki turysta trafił do bułgarskiego aresztu za kopnięcie kobiety myjącej hotelową podłogę. Napaść nagrała ...

Coral Travel na drodze do klubu miliarderów

Coral Travel zamierza w tym roku zwiększyć obroty o jedną trzecią. Jeśli mu się ...

Vienna House z nowym hotelem na Mokotowie

Około 22 miliony euro będzie kosztować nowy hotel sieci Vienna House na warszawskim Mokotowie. ...