Czy państwo zwróci pieniądze za LOT Do Domu?

Adam Bodnar, domaga się równego traktowania pasażerów LOT. Fot. Marta Muszel

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów lotniczych za powrót w ramach operacji LOT Do Domu.

Polska w końcu aktywowała Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, dzięki któremu Polacy wracają teraz za darmo z zagranicy do kraju. Tymczasem ci, którzy wrócili wcześniej, sami płacili za siebie. Budzi to wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości.

CZYTAJ TEŻ: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

Celem Mechanizmu Ochrony Ludności jest współpraca państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych. Pomoc udzielana jest na prośbę poszczególnych państw. Dzięki skorzystaniu z Mechanizmu niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 procent pokryje Unia Europejska.

Z informacji prasowych i wniosków kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich przez obywateli, którzy wracali do kraju w ostatnich tygodniach wynika, że inne państwa członkowskie już wcześniej skorzystały z tej formy pomocy, zapewniając obywatelom bezpłatne powroty. Koszty dużej części lotów organizowanych w ramach akcji LOT Do Domu były natomiast pokrywane przez samych pasażerów.

– Może to budzić wątpliwości z punktu widzenia zasady równości, o której mowa w art. 32 Konstytucji – wskazuje RPO. Obywatele pytają o możliwość zwrotu pieniędzy za zakup biletów lotniczych.

– Znajdowali się oni w identycznej sytuacji, jak obywatele, którzy dopiero skorzystają z tej możliwości – podnosi rzecznik. Zdaniem rzecznika powinni być traktowani na tych samych zasadach, zwłaszcza, jeżeli istniała możliwość zapewnienia im takiej samej pomocy. – Celowe wydawało się więc wcześniejsze skorzystanie z programu unijnego – wskazuje Rzecznik.

Zastępca RPO, Stanisław Trociuk, zwrócił się do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rozwiązanie problemu.

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air wznawia rejsy turystyczne

Pasażerowie TUI jako pierwsi polecieli na Kretę i Majorkę przywróconymi rejsami turystycznymi Enter Aira. ...

Jourova: Wspólne kryteria podróżowania – tak. Zamykanie granic – nie

W najbliższy wtorek, 13 października, 27 krajów członkowskich ma przyjąć wspólne kryteria oceny ryzyka ...

Polska trafi na angielską zieloną listę?

Polska, Niemcy i Włochy i kilka innych europejskich, ale nie tylko, państw ma szansę ...

Izrael z nową kartą turystyczną i linią autobusową

Z kartą Israel Pass można podróżować środkami transportu publicznego oraz zwiedzać parki narodowe, a ...

Royal Caribbean zawiesza rejsy do 11 kwietnia

Największy na świecie armator rejsów wycieczkowych Royal Caribbean Cruises poinformował, że zawiesza wszystkie rejsy ...

Cristescu ponownie prezesem holdingu hotelowego

Rada nadzorcza spółki Polski Holding Hotelowy zdecydowała, że jej dotychczasowy prezes Gheorghe Marian Cristescu ...