Czy państwo zwróci pieniądze za LOT Do Domu?

Adam Bodnar, domaga się równego traktowania pasażerów LOT. Fot. Marta Muszel

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów lotniczych za powrót w ramach operacji LOT Do Domu.

Polska w końcu aktywowała Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, dzięki któremu Polacy wracają teraz za darmo z zagranicy do kraju. Tymczasem ci, którzy wrócili wcześniej, sami płacili za siebie. Budzi to wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości.

CZYTAJ TEŻ: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

Celem Mechanizmu Ochrony Ludności jest współpraca państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych. Pomoc udzielana jest na prośbę poszczególnych państw. Dzięki skorzystaniu z Mechanizmu niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 procent pokryje Unia Europejska.

Z informacji prasowych i wniosków kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich przez obywateli, którzy wracali do kraju w ostatnich tygodniach wynika, że inne państwa członkowskie już wcześniej skorzystały z tej formy pomocy, zapewniając obywatelom bezpłatne powroty. Koszty dużej części lotów organizowanych w ramach akcji LOT Do Domu były natomiast pokrywane przez samych pasażerów.

– Może to budzić wątpliwości z punktu widzenia zasady równości, o której mowa w art. 32 Konstytucji – wskazuje RPO. Obywatele pytają o możliwość zwrotu pieniędzy za zakup biletów lotniczych.

– Znajdowali się oni w identycznej sytuacji, jak obywatele, którzy dopiero skorzystają z tej możliwości – podnosi rzecznik. Zdaniem rzecznika powinni być traktowani na tych samych zasadach, zwłaszcza, jeżeli istniała możliwość zapewnienia im takiej samej pomocy. – Celowe wydawało się więc wcześniejsze skorzystanie z programu unijnego – wskazuje Rzecznik.

Zastępca RPO, Stanisław Trociuk, zwrócił się do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rozwiązanie problemu.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja dopłaci do pobytów zagranicznych turystów

Rosyjscy organizatorzy turystyki przyjazdowej mogą dostać 1,2 tysiąca rubli dopłaty do każdego zagranicznego turysty. ...

W lipcu więcej miast w siatce Emirates

W lipcu linie lotnicze z Dubaju włączą do siatki połączeń 11 miast Europie, Afryce ...

Samorządy chcą opłaty turystycznej

150 mln zł rocznie – na takie wpływy z nowej daniny liczą samorządowcy. I ...

Bułgaria: Pokaż zezwolenie, albo wyburzaj hotel

W Bułgarii rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu letniego. Minister turystyki Nikolina Angelkova kontroluje ...

W 2019 roku grecka turystyka przyhamuje

Brexit, powrót Turcji, duże obciążenie podatkami i wynajem krótkoterminowy prowadzony na coraz szerszą skalę ...

Alpy i południe Polski najpopularniejsze na ferie

Narty i snowboard to wciąż najpopularniejszy sposób na aktywny wypoczynek w czasie ferii. Coraz ...