Czy państwo zwróci pieniądze za LOT Do Domu?

Adam Bodnar, domaga się równego traktowania pasażerów LOT. Fot. Marta Muszel

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów lotniczych za powrót w ramach operacji LOT Do Domu.

Polska w końcu aktywowała Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, dzięki któremu Polacy wracają teraz za darmo z zagranicy do kraju. Tymczasem ci, którzy wrócili wcześniej, sami płacili za siebie. Budzi to wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości.

CZYTAJ TEŻ: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

Celem Mechanizmu Ochrony Ludności jest współpraca państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych. Pomoc udzielana jest na prośbę poszczególnych państw. Dzięki skorzystaniu z Mechanizmu niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 procent pokryje Unia Europejska.

Z informacji prasowych i wniosków kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich przez obywateli, którzy wracali do kraju w ostatnich tygodniach wynika, że inne państwa członkowskie już wcześniej skorzystały z tej formy pomocy, zapewniając obywatelom bezpłatne powroty. Koszty dużej części lotów organizowanych w ramach akcji LOT Do Domu były natomiast pokrywane przez samych pasażerów.

– Może to budzić wątpliwości z punktu widzenia zasady równości, o której mowa w art. 32 Konstytucji – wskazuje RPO. Obywatele pytają o możliwość zwrotu pieniędzy za zakup biletów lotniczych.

– Znajdowali się oni w identycznej sytuacji, jak obywatele, którzy dopiero skorzystają z tej możliwości – podnosi rzecznik. Zdaniem rzecznika powinni być traktowani na tych samych zasadach, zwłaszcza, jeżeli istniała możliwość zapewnienia im takiej samej pomocy. – Celowe wydawało się więc wcześniejsze skorzystanie z programu unijnego – wskazuje Rzecznik.

Zastępca RPO, Stanisław Trociuk, zwrócił się do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rozwiązanie problemu.

Mogą Ci się również spodobać

Jadwiga Emilewicz spotka się z branżą turystyczną

„Silna turystyka – silna gospodarka” – pod tym hasłem ma się odbyć w poniedziałek ...

Nowa atrakcja turystyczna w Krynicy-Zdroju

Dzisiaj pierwsi turyści będą mogli wejść drewnianą ścieżką poprowadzoną w koronach drzew na wieżę ...

Słowenia skreśla Polskę z listy krajów bezpiecznych

Polska ponownie trafiła na słoweńską „żółtą listę”, co oznacza, że Polacy planujący pobyt w ...

Wizz Air połączy Rzeszów z Eindhoven

To będzie dziesiąte lotnisko, z którego będzie korzystać w Polsce Wizz Air. Z Portu ...

Kraków na mapie połączeń Air France’u

Linie lotnicze Air France zapowiedziały uruchomienie nowego, regularnego połączenia z Polski. Od 29 marca ...

Polonia zadowolona z lotów Warszawa – Newark

Polonia amerykańska wyczekiwała ponownego uruchomienia przez LOT bezpośredniego połączenia na trasie Newark – Warszawa ...