Izraelskim liniom lotniczym El Al grozi bankructwo

Fot. Bloomberg

Izraelskie Ministerstwo Finansów odmówiło narodowemu przewoźnikowi, El Al, pomocy publicznej. Linia prosiła 350 milionów dolarów pożyczki.

Ministerstwo Finansów podjęło tę decyzję z izraelskim Discount Bankiem, trzecim co do wielkości bankiem w Izraelu, należącym do najpotężniejszej w tym kraju grupy finansowej. Resort uznał, że nie ma gwarancji, że przewoźnik zwróci pieniądze do kasy państwa.

Zarząd El Al zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do premiera Banjamina Netanjahu. W oświadczeniu złożonym na giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie przewoźnik wyjaśnił, że wsparcie państwa w krótkim czasie jest niezbędne, aby przetrwał kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Czytaj także:  Kolejna ofiara koronawirusa na niebie. Zbankrutowały Germanwings 

El Al wystąpił o pomoc publiczną dwa miesiące temu, tuż po pierwszych sygnałach epidemii. Od tego czasu trwały intensywne negocjacje. Co ciekawe, dwie mniejsze izraelskie linie, Israir i Arkia, zdaniem Ministerstwa Finansów spełniają kryteria i pieniądze dostaną. Ale zdaniem resortu prognozy El Al, który zakłada, że będzie mógł znowu normalnie latać w drugiej połowie maja, są nierealistyczne. Ostateczna decyzja powinna więc być podjęta w oparciu o przesłanki polityczne, a nie finansowe.

— Grozi upadek przewoźnika, którego wkład do budżetu w 2019 roku wyniósł 690 mln dolarów, a wraz z tym utrata jego branżowego doświadczenia i kontaktów handlowych, których budowa trwała wiele lat. Nie mówiąc już o ogromnych kosztach, liczonych w miliardach dolarów, niezbędnych chociażby w odbudowie floty — mówi prezes El Al Gonen Usishkin, cytowany przez media.

El Al zawiesił swoje rejsy 26 marca na dwa miesiące na polecenie władz. Prowadził jeszcze potem na zlecenie Ministerstwa Obrony operację zwożenia obywateli do kraju. Większość pracowników (5,5 tys.) została wysłana na bezpłatne urlopy, jeśli nie dostanie pomocy publicznej w najlepszym wypadku firma będzie musiała zawiesić wszystkich.

W całym Izraelu, gdzie w walce z pandemią Covid-19 wprowadzono bardzo ostre zasady bezpieczeństwa stopa bezrobocia wzrosła do 25 procent, a PKB w pierwszym kwartale zmniejszył się o 5 procent w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. Na drugi kwartał przewiduje się spadek tej samej wielkości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair: Do Izraela z dwoma walizkami podręcznymi

Od 20 stycznia wszyscy pasażerowie podróżujący do i z Izraela będą mogli podróżować z ...

Multimedialna podróż po stolicy Austrii podczas Dni Wiednia w Krakowie

Tysiące krakowian i turystów skorzystały z bezpłatnej, multimedialnej podróży do najciekawszych zakątków Wiednia. Wydarzenie ...

Szwecja rekordowo gorąca

W Szwecji odnotowano wczoraj po południu najwyższą w tym roku temperaturę powietrza. W Hässleholm ...

FlixBus przejął Eurolines i isilines

FlixBus i Grupa Transdev osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu przez FlixBusa dwóch spółek oferujących ...

Hotel na minuty zawiesza działalność

Kapsułowy hotel firmy Xiangshui Space do wynajmowania na minuty, który niedawno otwarto w Pekinie, ...

Rainbow dodaje 10 procent na Lato 2021

Rainbow rozpoczął sprzedaż wczasów i wycieczek objazdowych na Lato 2021. Tym, którzy zamienią tegoroczny ...