Vouchery dla klientów linii lotniczych obowiązkowe?

Fot. AFP

Niemieccy ministrowie żądają od Komisji Europejskiej zgody na wydawanie klientom linii lotniczych voucherów zamiast zwracania pieniędzy. Pasażerowie mieliby je przyjmować obligatoryjnie.

Niemieccy ministrowie transportu Andreas Scheuer, sprawiedliwości Christine Lambrecht i gospodarki Peter Altmaier napisali do Komisji Europejskiej list, do którego dotarła redakcja „Business Insidera”. W piśmie szefowie tych resortów podkreślają, że sytuacja branży lotniczej jest dramatyczna, a utrzymanie połączeń w Europie zagrożone. Dopóki nie pojawi się zastrzyk gotówki, niemieccy politycy będą powstrzymywać spadek płynności finansowej. Z ich perspektywy problematyczne są jednak zapisy dyrektywy 261/2004, które regulują kwestię zwrotów pieniędzy pasażerom.

– Kiedy to rozporządzenie powstawało, nikt nie przewidział sytuacji kryzysowej o wymiarze globalnym – piszą ministrowie. To właśnie dlatego trzeba zmienić te zapisy na szczeblu unijnym, bo stawką jest utrzymanie dotychczasowej struktury rynku lotniczego także po kryzysie. Jednocześnie należy mieć na uwadze interesy pasażerów.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska: Vouchery to opcja, a nie obowiązek

Ministrowie żądają przyzwolenia KE na wydawanie klientom voucherów za niewykonane loty bez konieczności uzyskania ich zgody. Takie rozwiązanie miałoby obowiązywać tylko czasowo. Jeśli nie uda się go wdrożyć, należy spodziewać się gospodarczej katastrofy i pamiętać, że kiedy linie lotnicze zaczną upadać, klienci i tak nie dostaną odszkodowań. Komisja po pierwsze powinna opublikować wykładnię, zgodnie z którą przewoźnik nie musiałby prosić pasażera o zgodę na wydanie bonu, po drugie trzeba zmienić wspomnianą dyrektywę w taki sposób, żeby rozwiązanie obowiązywało wstecz od 8 marca 2020 roku.

W proponowanym rozwiązaniu miałby pojawić się zapis, że jeśli klienci nie wykorzystają voucherów do końca przyszłego roku, dostaną gotówkę. Jeśli udowodniliby, że znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej lub w innych wyjątkowych okolicznościach, zamiast voucherów dostaliby pieniądze od razu.

CZYTAJ TEŻ: Linie lotnicze nie chcą zwracać pieniędzy pasażerom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ewakuowano podróżnych z kieleckiego dworca PKP

Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano podróżnych i osoby przebywające na dworcu kolejowym w Kielcach. Wcześniej ...

LOT zapowiada osiem kierunków wakacyjnych z Katowic

Bułgaria, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, do których w przyszłe wakacje zawiezie turystów ...

Najtańsze bilety Lufthansy tylko bezpośrednio

Od 9 października bilety Lufthansy w najniższych taryfach będzie można kupić tylko w kanałach ...

Praca pełna wyzwań dla dyrektorów ZOPOT-ów

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs na dyrektorów swoich zagranicznych ośrodków w Wiedniu i Tokio. ...

Marek Andryszak stawia na agentów

Niemiecka branża turystyczna – pamiętając, że w Polsce Marek Andryszak, jako prezes TUI Poland, ...

Tour Salon zaprasza na spotkania z podróżnikami

Katarzyna Pakosińska, Adam Wajrak, Jacek Hugo-Bader, Jarosław Kuźniar będą gośćmi lutowych targów turystycznych Tour ...