Rządy spieszą na ratunek Air France-KLM

Fot. AFP

Rządy Francji i Holandii zamierzają wyciągnąć linie lotnicze holdingu Air France-KLM z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Przeznaczą na ten cel 7 miliardów euro.

Jak poinformował w piątek francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla telewizji TF1, rząd szykuje plan kompleksowej pomocy dla holdingu lotniczego Air France-KLM. 3 miliardy euro ma pochodzić bezpośrednio z kasy państwa, a 4 miliardy euro to mają być kredyty bankowe gwarantowane przez rząd.

Bruno Le Maire podkreślił, że wsparcie państwa jest holdingowi niezbędne, by wyjść z kryzysu, i pomoże zachować niezależność firmy i wiele miejsc pracy. Przekonuje jednocześnie, że rząd nie planuje nacjonalizować narodowego przewoźnika.

Z kolei rząd Holandii na pomoc liniom wyasygnuje od 2 do 4 miliardów euro. Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra powiedział, że będą to prawdopodobnie gwarancje kredytów i pożyczek. Zastrzegł jednak, że szczegóły planu są jeszcze wypracowywane.

Wcześniej tego dnia prezes Air France-KLM Ben Smith poinformował, że zrezygnował z tegorocznej premii, a w marcu zaproponował zmniejszenie swojego stałego wynagrodzenia. Podobną decyzję podjął prezes KLM Pieter Elbers, który obniżył swoje podstawowe wynagrodzenie o 20 procent do końca roku i zrezygnował z rocznej premii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najcenniejsze marki turystyki

Marki biur podróży Itaka, Rainbow i Wezyr Holiday znalazły się wśród najcenniejszych marek polskich ...

Polska bliżej przejęcia Condora

Niemiecki urząd antymonopolowy, Bundeskartellamt, nie widzi przeszkód, aby Polska Grupa Lotnicza przejęła czarterową linię ...

ABTA uczy, jak działać w nowej rzeczywistości

Brytyjska organizacja branży turystycznej ABTA przygotowała przewodnik, w którym podpowiada członkom, jak odnaleźć się ...

Damian Ostrowski: 62 procent ruchu lotniczego w kraju obsłużyły porty regionalne

Ekspert: Centralny Port Komunikacyjny nie zagrozi portom regionalnym

Regionalne porty lotnicze zyskują na znaczeniu. Obsługują już dwie trzecie przewozów lotniczych a liczba ...

Niemcy ostrzegają przed Słowacją

W ostatnim czasie w centrum Bratysławy wzrosła liczba kradzieży i ataków, częściowo skierowanych przeciwko ...

Oszust internetowy ukradł pieniądze klientom Travelplanet.pl

Wysyłając fałszywe ponaglenia w sprawie zapłaty za wakacje, oszust wyłudził pieniądze od klientów sieci ...