Norwegian uratowany przed bankructwem

Fot. Bloomberg

Akcjonariusze Norwegiana zaaprobowali plan mający uchronić tego przewoźnika przed bankructwem — podał dziennik finansowy „Dagens Naeringsliv”. Stało się to możliwe po porozumieniu w niedzielę z częścią wierzycieli.

Norwegian poinformował 3 maja, że zawarł umowę z częścią wierzycieli o zamianie długu 1,2 mld dolarów na akcje. To był kluczowy element walki taniego przewoźnika o przetrwanie. Z powodu pandemii uziemił on 95 procent swej floty, a gotówki wystarczyłoby mu do połowy maja. Nowy plan przeniesie większość praw własności na firmy leasingowe i posiadaczy obligacji, tylko 5 procent zostanie obecnym akcjonariuszom — podał Reuters.

— Cieszę się z potwierdzenia, że zawarliśmy porozumienie z posiadaczami obligacji — poinformował prezes Jacob Schram.

Firmy leasingowe chcą zamienić co najmniej 730 mln dolarów długu na udziały, wcześniej mówiły o sumie 550 mln, a trwają rozmowy o dalszej konwersji. „Przy znaczącym wkładzie lesingodawców i posiadaczy obligacji firma spodziewa się zamiany ponad 10 mld koron (958 mln dolarów) długu na kapitał akcyjny” — stwierdza komunikat Norwegiana. Linia ma szansę skorzystać z gwarancji rządowych na sumę do 2,7 mld koron (261 mln dolarów), co zmniejszy jej współczynnik długu do kapitału akcyjnego, niezależnie od 300 mln koron, jakie już uzyskała.

Nadzwyczajne WZA zwołane na 4 maja ma podjąć decyzję o terminie emisji nowych akcji z prawem poboru, która ma zakończyć się do 18 maja i zapewnić linii dodatkowe 400 mln koron. Nowe środki pozwolą linii działać do końca 2020 r., ale może będą potrzebne dodatkowe pieniądze, Norwegian zakłada stopniowe zwiększanie lotów w 2021 r. i normalizację w 2022 r. choć ze zmniejszoną flotą.

Problem polegał na tym, że właściciele trzech z czterech emisji obligacji udzielili dostatecznego wsparcia planowi, natomiast uczestnicy czwartej emisji nie osiągnęli koniecznego minimum poparcia. Łącznie 62 procent posiadaczy obligacji czwartej emisji poparło plan, a minimum wynosiło 67 procent. W niedzielę doszło do porozumienia z tymi ostatnimi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Strawberry Field otrzyma nowe życie

Ogród i sierociniec Strawberry Field w Liverpoolu, miejsce dziecięcych zabaw Johna Lennona, ma otrzymać ...

Hotele wkrótce będą bić się o gości

W tym roku rynek powiększy się o tysiące pokojów i nowe marki. Ale mocno ...

W Rigopiano więcej umarłych niż żywych

Do 24 wzrosła dziś liczba ciał wydobytych spod gruzów hotelu zniszczonego przez lawinę w ...

Trzy scenariusze dla greckiej turystyki

Przez dwa do ponad pięciu lat może powracać grecka branża turystyczna do przychodów z ...

Służby prześwietlą pasażerów samolotów

Straż Graniczna stworzy wielką bazę informacji o klientach linii lotniczych. Dostęp do niej uzyskają ...

Grecja: Wyższa jakość turystyki potrzebna od zaraz

Większej liczby miejsc noclegowych dla gości, nowego system kategoryzacji hoteli i jasnych zasad dotyczących ...