IATA zaleca, jak latać bezpiecznie. Pasażerów czekają obostrzenia

Fot. AFP

Ukazują się już pierwsze informacje i zalecenia dotyczące podróży lotniczych w Europie. Wiadomo jednak, że z Polski pasażerowie nie polecą w regularnych rejsach przynajmniej do 23 maja.

Lotniska i linie lotnicze przygotowują się do wznowienia ruchu pasażerskiego. Pasażerowie muszą się liczyć z tym, że będzie im mierzona temperatura, a na pokład wejdą, zachowując odstępy i zakrywając usta i nos maseczką, którą będą musieli utrzymać na twarzy przez cały lot. Po wylądowaniu zaś będą zobowiązani do zostawienia informacji, gdzie zamierzają przebywać. Utrzymanie odpowiednich odstępów na lotniskach ma być zalecane wyłącznie w początkowym okresie po uruchomieniu lotów, ponieważ kiedy ruch się zwiększy, będzie to fizycznie niemożliwe.

Przynajmniej w Europie linie lotnicze nie będą miały obowiązku sprzedawania tylko co drugiego miejsca w samolocie – zdecydowała Komisja Europejska.

CZYTAJ TEŻ: Szef Ryanaira: Nie będziemy latać z pustymi fotelami

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i organizacja zrzeszająca lotniska Airport Council International (ACI) przygotowały plan, którym chcą przekonać rządy, że latanie, nawet podczas pandemii, nie musi przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Plan nie jest jeszcze oficjalnym dokumentem, ale udało się go zobaczyć dziennikarzowi Reutersa. Obydwie organizacje uznały, że masowe testowanie pasażerów na lotniskach mija się z celem, bo powinno się odbywać na długo przed rejsem, a i tak nie ma żadnej gwarancji, że byłoby w 100 procentach miarodajne. Niemiarodajne będą również pomiary temperatury, ponieważ mogą one nie wykrywać wzrostu temperatury u osób, które chorobę przechodzą łagodnie. Niemniej jednak, jeśli zastosuje się wszystkie zaplanowane środki jednocześnie, to może uda się przekonać pasażerów, aby powrócili do latania. Z kolei prześwietlanie pasażerów powinno zostać ograniczone do jednej takiej procedury na podróż.

Linie lotnicze dodają własne środki bezpieczeństwa. Ryanair poinformował w ostatni poniedziałek, że podczas rejsu do toalety będzie można udać się jedynie za zgodą personelu pokładowego, zabronione ma być ustawianie się w kolejce do niej. Emirates znacząco ograniczają rozmiary bagażu podręcznego, tak aby nie blokował przejść. Z kolei inna emiracka linia, Etihad z Abu Zabi, zamontowała na lotnisku specjalne kabiny, które potrafią wykryć covid-19 nawet w bardzo początkowej fazie.

Amerykańskie linie lotnicze wymagają od swoich pasażerów noszenia maseczek podczas wejścia do samolotu i wychodzenia do terminala, ale już nie na pokładzie. Dodatkowo United Airlines wprowadziły specjalne rozpylacze do dezynfekowania kabin. Z kolei chińskie Xiamen są gotowe do przewożenia nawet chorych pasażerów, ale podczas rejsu mają oni być odseparowani w tylnej kabinie maszyny.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjska branża lotnicza boi się kwarantanny

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nordica już rok w Locie

Rok temu, 4 listopada 2016 roku, Polskie Linie Lotnicze LOT przejęły estońskiego narodowego przewoźnika ...

Wieża Eiffla ponownie przyjmuje. Ale tylko do drugiego piętra

Po trzech miesiącach od zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa władze Paryża udostępniły dziś ponownie ...

Magda Plutecka opuszcza Neckermanna

Biuro podróży Neckermann zrezygnowało z utrzymywania etatu rzecznika prasowego. Z firmy odeszła wieloletnia rzeczniczka ...

Touroperatorzy gotowi na ustawę

Cena gwarantowana czy upoważnienie agenta do sprzedawania powiązanych usług przy wykorzystaniu z gwarancji touroperatora ...

Na Malediwach powstał megakompleks turystyczny

W czerwcu pierwszych gości przyjmie Crossroads Maldives, który ma być największym kompleksem turystycznym na ...

Grecja: Silne trzęsienie ziemi na Krecie

O 8.23 czasu polskiego Kretę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 stopni – podaje ...