Ryanair też sięga po pomoc publiczną

Fot. AFP

Irlandzka tania linia lotnicza Ryanair skorzystała z gwarancji brytyjskiego rządu w zaciągnięciu kredytu pomostowego w wysokości 600 milionów funtów. Dotychczas prezes Michael O’Leary nie szczędził krytyki konkurentom, którzy sięgnęli po pomoc publiczną w kryzysie wywołanym przez pandemię covidu-19.

A taką pomoc Brytyjczycy oferowali już węgierskiemu Wizz Airowi, tyle że z niej nie skorzystał. Zarząd Ryanaira wcześniej przeprowadził głęboką redukcję zatrudnienia, pracę straciło 3 tysiące pilotów i pracowników pokładu oraz 250 zatrudnionych w administracji, w tym także w biurze Ryanaira we Wrocławiu. Mocno zostały także obniżone koszty, w tym osobowe. Zarobki tych, którzy w firmie pozostali, zmniejszyły się o 20 procent, a zarządu o 50 procent na sześć miesięcy. Jednocześnie przewoźnik zapowiedział powrót do operacji od początku lipca z tysiącem rejsów dziennie, co stanowi 40 procent siatki.

Teraz uzasadniając skorzystanie z pomocy publicznej, Ryanair tłumaczy, że była to konieczność w sytuacji, kiedy w tym roku finansowym będzie w stanie przewieźć jedynie połowę pasażerów z roku 2019. Przy tym nie może nawet liczyć na połowę zeszłorocznych wpływów, kiedy inni przewoźnicy chcą przekonać pasażerów do latania przede wszystkim niskimi cenami.

CZYTAJ TEŻ: Ryanair: Odpuście nam opłaty i podatki

W wydanym dzisiaj oświadczeniu Ryanair przyznaje, że analizuje teraz całość operacji i nie wyklucza zamknięcia linii w Austrii. Koszty utrzymania wiedeńskiej Laudy, która miała ostro konkurować z Austrian Airlines i Wizz Airem, zarząd Ryanaira uważa nadal za zbyt wysokie. I teraz już wiadomo, że jeśli wydatki nie zostaną wystarczająco ograniczone, to baza zostanie zamknięta w końcu miesiąca, pracę straci ponad 300 osób, a airbusy A320 trzeba będzie oddać firmom leasingowym.

Michael O’Leary jest zdeterminowany, aby uratować jeszcze część przewozów z letniego szczytu wakacyjnego, ale nie liczy, że do marca 2021 będzie w stanie przewieźć więcej, niż 80 milionów pasażerów, podczas gdy w budżecie miał zapisane 154 miliony. Po ogłoszeniu stopniowego przywracania siatki ruszyły także rezerwacje, ale tempo ich powrotu w niczym nie przypomina lata 2019. Najniższa cena rejsów oferowanych z podwarszawskiego Modlina to 85 złotych.

– Rzeczywiście widzimy wzrost zainteresowania, a ludzie przede wszystkim szukają połączeń na sierpień i wrzesień, żeby złapać trochę słońca zanim dzieci wrócą do szkół – mówił wiceprezes Ryanaira ds. finansowych Neil Sorahan. I przyznał, że strata za drugi kwartał wyniesie przynajmniej 200 milionów euro. Za kolejny, od lipca do września, powinna być już znacznie mniejsza.

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair likwiduje 250 etatów i zapowiada dalsze zwolnienia

Sorahan tłumaczy się również ze skorzystania z pomocy publicznej po tym, jak jego szef nie zostawił suchej nitki na Lufthansie, Air France czy SAS. – To jest nic w porównaniu z miliardami euro, które biorą tamci – mówi. I dodaje, że takie wsparcie w kryzysie nie jest przecież nielegalne. Dzięki brytyjskim pieniądzom z funduszu CCFF, którymi zarządza Bank of England, zapas gotówki Ryanaira wzrósł do 4,1 miliarda euro.

Rok finansowy 2019/2020 (zakończył się 31 marca) Ryanair zakończył zyskiem w wysokości miliarda euro. Byłby on lepszy, gdyby nie straty na transakcjach zabezpieczających ceny paliw, które wyniosły 353 miliony euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Mamy hotel na Krecie. Z potencjałem

Tym razem spółka należąca do grupy Rainbowa i zarządzająca już czterema hotelami, White Olive, ...

Egzotyka tania niesłychanie

Izrael lub Jordania za 1400 złotych, Dubaj za 2000 złotych, Kenia za 3000 złotych, ...

Kajaki z Dobą

Spływy kajakowe z podróżnikiem Aleksandrem Dobą proponuje Lidl Podróże w nowej ofercie dla aktywnych ...

Agenci: „Wymagać więcej za mniej” to nie z nami

Szef niemieckiej kooperatywy agencyjnej Best Reisen Cornelius Meyer uważa, że powracanie do rozmów o ...

Marcin Horała będzie pełnomocnikiem rządu ds. CPK

Pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie Marcin Horała – poinformował premier Mateusz Morawiecki. ...

Betlej: Zdyscyplinowana Itaka wzorem do naśladowania

Konsekwentne utrzymywanie równowagi między popytem na wycieczki czarterowe a ich podażą, może doprowadzić biura ...