LOT wznowi 1 czerwca rejsy po Polsce

Fot. Lotnisko Chopina

Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią loty pasażerskie 1 czerwca 2020 r. Na razie tylko krajowe.

„Informujemy, że z dniem 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią loty pasażerskie” – taką wiadomość wysłał LOT do swoich klientów korporacyjnych.

Jak wynika z informacji przewoźnika, uruchomi on około 30 połączeń dziennie z 8 portów lotniczych. Na początek poleci trzy razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk, dwa razy z Warszawy do Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia, Gdańska i Zielonej Góry i raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Czytaj także:  Kraków Airport pomieści więcej samolotów 

Na stronie Lot.com można już kupić bilety. Np podróż powrotna 2 czerwca z Warszawy do Gdańska kosztuje od 319 złotych w górę. Ale trafiają się również okazje za 99 złotych za lot w jedną stronę, wyłącznie z bagażem podręcznym. Ten bagaż podlega teraz ograniczeniom. Wprawdzie jego wagę podniesiono z 8 do 10 kilogramów, ale musi to być jedna sztuka, niezależnie od tego, czy jest to typowa walizeczka podręczna, plecak, torebka damska, laptop czy torba z zakupami.

Filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), w które wyposażono samoloty LOT-u usuwają 99,9 procent bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. A pokład, schowki ponad siedzeniami i luki bagażowe będą regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych.

Personel pokładowy, który ma bezpośrednią styczność z pasażerami podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Wszyscy pasażerowie będą zobowiązani, do noszenia maseczek zakrywających nos i usta. W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada „no contact”, ograniczająca bezpośrednią styczność pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą podawane w osobnych opakowaniach.

LOT we współpracy z zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych wypracował procedury postępowania. Planowane zmiany na lotniskach, zgodne z wytycznymi IATA, EASA, Komisji Europejskiej czy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, obejmują m.in. kontrolne mierzenie temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, klonieczność zachowania odstępów między pasażerami przed i podczas wchodzenia na pokład, ograniczenie infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych), dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych automatów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia.

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line i samodzielnym boardingiem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja.

Linia informuje jednocześnie, że jest to etap pilotażowy i liczy tak na pasażerów biznesowych, jak i turystów. W rozkładach LOT-u nie ma jeszcze rejsów międzynarodowych, ponieważ granice Polski są na razie zamknięte do 12 czerwca.

Teraz połączenia zawieszone 15 marca mają być wznawiane stopniowo, etapami rozłożonymi na kilka miesięcy, a to jak szybko będzie wracał dawny rozkład lotów zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie.

Mogą Ci się również spodobać

Rząd musi zająć się kolejkami na Heathrow

Ministerstwo spraw wewnętrznych powinno zająć się problemem gigantycznych kolejek, w których stoją pasażerowie przylatujący ...

Wiatr pustoszy Grecję i Cypr

Porywisty wiatr wyrządził dziś wiele szkód w Grecji i na Cyprze. Na Krecie jego ...

Touroperator otworzył hotel dla roślin

Klienci brytyjskiego touroperatora Contiki na czas wyjazdu mogą zostawić rośliny doniczkowe w jego londyńskim ...

Best Reisen z nową gwarancją i nowymi ofertami

Biuro podróży Best Reisen przedłużyło gwarancję na kolejny rok. Wprowadziło też do oferty tak ...

Debata: Jaka Polska Organizacja Turystyczna, jaka polska turystyka?

Lasek: Widziałbym POT jako instytucję rozwoju regionalnego, która wspiera inicjatywy lokalne, regionalne i międzyregionalne ...

DER Touristik: Agenci wracają

Co pięć, dziesięć lat relacje biznesowe w branży turystycznej ulegają przemianie. Teraz ponownie nadchodzi ...