Dane 9 milionów klientów easyJeta w rękach hakerów

Fot. Piotr Guzik / Fotorzepa

Tani brytyjski przewoźnik podał, że hakerzy dokonali skomplikowanego włamania i uzyskali dostęp do adresów mailowych i danych o podróży około 9 milionów klientów i do szczegółów o kartach kredytowych dalszych ponad 2200.

EasyJet z większością uziemionej z powodu pandemii floty, uwikłany od dawna w spór ze swym założycielem i największym udziałowcem Steliosem Haji-Ioannou, wyjaśnił od razu, że nie wygląda na to, by jakiekolwiek dane osobowe zostały użyte w złym celu. „Kwestie bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie i nadal inwestujemy w dalszą poprawę zabezpieczeń” – cytuje Reuters komunikat linii przesłany do władz giełdowych.

CZYTAJ TEŻ: Wyciekły dane ponad 10 milionów klientów sieci hoteli

Linia nie podała, kiedy stwierdziła włamanie i kiedy do niego doszło, poinformuje w najbliższych dniach osoby poszkodowane – dodał SkyNews. „Nie ma dowodów, by jakiekolwiek dane osobowe zostały użyte w złym celu, jednakże skontaktujemy się z około 9 milionami klientów, do których danych włamano się, aby doradzić im działania ochronne dla zminimalizowania ryzyka potencjalnego wyłudzenia poufnych informacji osobistych” – oświadczył easyJet.

Przewoźnik zaangażował wybitnych ekspertów sądowych do zbadania tej kwestii, powiadomił również Urząd Komisarza ds. Informacji (ICO) i Krajowy Ośrodek Cyberbezpieczeństwa (NCSC).

Hakerzy nasilili ostatnio próby włamań do dużych firm i w zasoby danych o klientach, jakie są w ich posiadaniu. W 2018 roku wykradli z British Airways dane o kartach kredytowych kilkuset tysięcy klientów, włamali się też do danych Cathay Pacific.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Accor: Nowy certyfikat sanitarny dla hoteli i restauracji

Accor i Bureau Veritas tworzą nowy system certyfikacji sanitarnej dla hotelarstwa i gastronomii, by ...

Uber okradziony z danych klientów

W październiku 2016 roku hakerzy wykradli dane 57 mln użytkowników Ubera – głównie pasażerów, ...

Turcja przedłuża stan wyjątkowy

Turecki rząd pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zatwierdził przedłużenie o trzy miesiące stanu ...

Włosi boją się czikungunii

W Rzymie i pobliskim Anzio zanotowano 17 przypadków tropikalnej gorączki, czikungunii. Władze obawiają się ...

Turyści molestują Myszkę Miki i Kaczora Donalda

Pracownicy parku rozrywki Walt Disney World mają dość. Myszka Miki, Minnie i Kaczor Donald ...

Mouzenidis ma nowego przedstawiciela regionalnego

Do zespołu biura podróży Mouzenidis Travel dołączył kolejny przedstawiciel regionalny. Tatiana Ganowska będzie odpowiedzialna ...