LOT wznawia rejsy po kraju. Duże zainteresowanie

Fot. materiały prasowe

Po 2,5-miesięcznej przerwie wystartowały dzisiaj samoloty LOT-u. Na początek na ośmiu trasach krajowych, 30 rejsów dziennie.

Polski przewoźnik lata z Warszawy do Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania i Szczecina i z Krakowa do Gdańska. — Zaczynamy powoli, nie liczymy na lawinę pasażerów, tym bardziej, że z założenia każdy nasz samolot może być wypełniony nie więcej niż w połowie, ponieważ musimy utrzymywać odpowiednie odstępy między pasażerami — mówi prezes LOT-u Rafał Milczarski.

CZYTAJ TEŻ: Lotniska gotowe na przyjęcie pasażerów

Ale na pierwsze poniedziałkowe rejsy było zaskakująco dużo chętnych, podróżowało sporo rodzin z małymi dziećmi, dla których podróż pociągiem np. z Warszawy do Szczecina jest bardzo uciążliwa, a bilety kupione z wyprzedzeniem mają ceny porównywalne z biletami kolejowymi. W rejsach z Warszawy do Krakowa, Szczecina i Wrocławia widać było w poniedziałek także wyraźnie pasażerów biznesowych.

Kiedy będziemy mogli polecieć za granicę? — Taką decyzję podejmie Główny Inspektorat Sanitarny, który oceni tempo wychodzenia Polski z pandemii koronawirusa. No i oczywiście muszą zostać otwarte polskie granice – mówi prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, który był pasażerem pierwszego po przerwie rejsu LOT-u do Szczecina.

— Jestem dobrej myśli. Widziałem dzisiaj na lotnisku, jak karni i odpowiedzialni są pasażerowie i jak dobrze są przygotowani pracownicy lotniska i LOT-u — dodaje.

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina na początek będą możliwe rejsy do krajów Międzymorza, czyli na Litwę, do Łotwy, Estonii, Czech, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Austrii, Bułgarii, na Węgry i na Słowację. — Wiadomo jednak, że siatka LOT-u będzie przywracana powoli — dodał.

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych nie ukrywał, że państwo gotowe jest wesprzeć LOT w tej trudnej sytuacji, tak jak inne rządy wsparły swoich narodowych przewoźników. Wcześniej jednak LOT musi sam zadbać o obniżenie kosztów. — W żadnym wypadku nie zamierzamy pozostawić LOT-u i lotnisk w tak trudnym momencie. Zachęcam jednak zarząd LOT-u, żeby podjął działania, które spowodują, że stałe koszty ponoszone przez LOT w okresie kiedy linia nie może normalnie funkcjonować, będą zminimalizowane. To są również działania podjęte w porozumieniu z partnerami społecznymi, dotyczące sposoby zatrudnienia, wynagrodzeń i wymiaru czasu pracy. Chodzi również o koszty zewnętrzne, w tym wynegocjowanie umów leasingowych — tłumaczył Sasin. — I dopiero w dalszej kolejności będziemy rozmawiać o niezbędnym wsparciu, ale jego wysokość jest w tej chwili bardzo trudna do określenia.

ZOBACZ TEŻ: PIT nie chce pustych foteli w samolotach

A co się zmieniło na lotniskach i na pokładach samolotów? Trzeba się przyzwyczaić, przynajmniej na jakiś czas, do konieczności utrzymywania odległości od innych pasażerów. W terminalach lotnisk na podłogach i w poczekalniach są wyznaczone linie, pokazujące, w jakiej odległości od siebie powinni stać lub przechodzić od siebie pasażerowie. Do samolotów trzeba teraz wsiadać strefami. Strefa trzecia – najbardziej oddalona od wejścia będzie wypełniana jako pierwsza. Zmieniły się również komunikaty pokładowe. Szefowa pokładu podkreśla konieczność ponownego założenia maseczek po każdym posiłku i ich zdejmowania, gdyby okazało się konieczne skorzystanie z masek tlenowych automatycznie wyskakujących w razie awarii. W kieszeniach foteli są jedynie materiały informacyjne o wyjściach awaryjnych, nie ma natomiast magazynu pokładowego i cennika sprzedaży pokładowej.

WIĘCEJ: ULC: Do samolotu tylko z oświadczeniem o stanie zdrowia

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Wariant chiński z europejskim przesunięciem

Pandemia w Europie postępuje w sposób przewidywalny. Na razie sprawdza się wariant chiński z ...

Noclegi hotelowe w górę, ale nie wszystkie

Wynajęcie na jedną noc pokoju w Polsce w styczniu kosztowało średnio 247,31 złotego i ...

Sześć nowych tras Wizz Aira z Krakowa

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Krakowie Wizz Air ogłosił uruchomienie sześciu nowych połączeń ze ...

Coraz więcej fałszywych rezerwacji w hotelach

Niemieccy hotelarze skarżą się, że w zeszłym roku wzrosła liczba zamówień noclegów, które nigdy ...

Pendolino zderzyło się z autobusem na lotnisko

W Nowym Dworze Mazowieckim pociąg zahaczył o stojący na przejeździe kolejowym autobus dowożący pasażerów ...

Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Kolejny tydzień średnie ceny wyjazdów na wakacje z biurami podróży spadały. Malały więc potencjalne ...