Amerykańsko-chińska wojna powietrzna

Donald Trump nie zgadza się na chińskie restrykcje wobec amerykańskich przewoźników.. Fot. AFP

Chińskie linie lotnicze od 16 czerwca nie będą mogły latać do Stanów Zjednoczonych. To odwet administracji Donalda Trumpa za brak zgody chińskich władz na wznowienie lotów amerykańskich linii do Chin.

Waszyngton oskarża Pekin o blokowanie amerykańskim przewoźnikom wznowienia lotów do Chin. Według informacji Departamentu Transportu United Airlines i Delta Air Lines chciały ponownie uruchomić trasy USA-Chiny na początku czerwca i złożyły wnioski do Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), która nakazała wszystkim liniom lotniczym starającym się o powrót do Chin, przyjąć za punkt odniesienia tydzień 16-22 marca w celu ustalenia, ile lotów mogłyby teraz obsługiwać. Jednak amerykańskie linie w tym czasie do Chin już nie latały. Loty zawieszono bowiem w lutym.
CAAC rozważa rezygnację z marcowego punktu odniesienia, ale to oznacza, że na amerykańskie linie lotnicze nałożony zostałby limit. To narusza umowę o transporcie lotniczym między Chinami i USA.
Administracja Donalda Trumpa chce więc od połowy czerwca uniemożliwić chińskim liniom lotniczym (Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines i Hainan Airlines) loty do USA – informuje Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Biały Dom i Departament Transportu odmawiają komentarzy.

Rząd USA chce w ten sposób wywrzeć presję na Pekin, aby odblokował możliwość latania do Chin przez przewoźników amerykańskich.

Mogą Ci się również spodobać

Belgia skontroluje pasażerów szybkich kolei

Rząd w Belgii wprowadza dodatkowe zabezpieczenia na dworach kolejowych w związku z zagrożeniem terrorystycznym. ...

POT rozmawia o przyszłości przemysłu spotkań

Przedstawiciele najważniejszych regionalnych i miejskich convention bureaux spotkali się z prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej. ...

Możliwe będą spotkania do 150 osób. Brak odpowiedzi, co z wyjazdami

W ramach czwartej fazy odmrażania gospodarki rząd dopuszcza od 30 maja nieużywanie w miejscach ...

Condor prosi o pomoc publiczną. Chce 200 milionów euro

Największy niemiecki przewoźnik czarterowy Condor zwrócił się do swojego rządu o pomoc publiczną w ...

Ryanair częściej poleci do Izraela

Po dwa razy w tygodniu polecą przyszłej zimy samoloty Ryanaira z Polski do Tel ...

Niemiecka branża dyskutuje z politykami

Niemieckie stowarzyszenie biur agencyjnych VUSR rozmawiało z parlamentarzystami o obowiązkowym wykształceniu zawodowym dla agentów, ...