Pekin ustępuje. Amerykanie polecą do Chin

Fot. AFP

Chiny poinformowały, że złagodzą ograniczenia związane z koronawirusem, aby umożliwić większej liczbie zagranicznych przewoźników lot na chińskie lotniska. To reakcja Pekinu na zapowiedź Waszyngtonu w sprawie zakazu lotów chińskich linii lotniczych do USA.

Od 8 czerwca Chiny chcą złagodzić zakaz lotów do kraju przez zagraniczne linie lotnicze. Według komunikatu Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC), zagraniczne linie lotnicze wyłączone z wcześniejszego planu lotów przychodzących mogą obsługiwać jeden międzynarodowy komercyjny lot pasażerski do Chin co tydzień, począwszy od najbliższego poniedziałku. CAAC nie wymienia z nazwy żadnego przewoźnika – informuje agencja Reutera. Linie lotnicze mogą same zdecydować do jakiego portu chcą latać.

Na lotniskach będą też przeprowadzane skrupulatne kontrole stanu zdrowia podróżnych. Jeśli okaże się, że co najmniej pięciu pasażerów zostanie pozytywnie przetestowanych na koronawirusa, to CAAC zablokuje operacje danej linii lotniczej na tydzień. natomiast jeśli okaże się, ze w samolocie będzie ponad 10 pasażerów z pozytywnym wynikiem, to linia zostanie zawieszona na cztery tygodnie.

Waszyngton oskarżył Pekin o blokowanie amerykańskim przewoźnikom wznowienia lotów do Chin. Według informacji Departamentu Transportu United Airlines i Delta Air Lines chciały ponownie uruchomić trasy USA-Chiny na początku czerwca i złożyły wnioski do Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), która nakazał wszystkim liniom lotniczym starającym się o powrót do Chin, przyjąć za punkt odniesienia tydzień 16-22 marca w celu ustalenia, ile lotów mogłyby teraz obsługiwać. Jednak amerykańskie linie w tym czasie do Chin już nie latały. Loty zawieszono w lutym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CPK szansą dla całego regionu

Centralny Port Komunikacyjny przyciąga uwagę biznesu z całego świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych, ...

Sri Lanka znów pobiera pieniądze za wizy

Od 1 lutego turyści podróżujący do Sri Lanki znów muszą płacić za wizy. Polskie ...

Jerozolima z wirtualną wystawą o Bożym Grobie

Franciszkanie w Jerozolimie tworzą nową multimedialną wystawę. Ma ona pokazać mękę i śmierć Chrystusa, ...

Bułgaria: Pokaż zezwolenie, albo wyburzaj hotel

W Bułgarii rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu letniego. Minister turystyki Nikolina Angelkova kontroluje ...

Nowe lotnisko w Berlinie ruszy w 2020 roku

– To pewna data — stwierdził prezes spółki zarządzającej lotniskiem Engelbert Dalrup na spotkaniu ...

Po kryzysie loty będą droższe

Choć dzięki pomocy amerykańskiego rządu linie lotnicze mają pieniądze na następne pół roku, to ...