Pekin ustępuje. Amerykanie polecą do Chin

Fot. AFP

Chiny poinformowały, że złagodzą ograniczenia związane z koronawirusem, aby umożliwić większej liczbie zagranicznych przewoźników lot na chińskie lotniska. To reakcja Pekinu na zapowiedź Waszyngtonu w sprawie zakazu lotów chińskich linii lotniczych do USA.

Od 8 czerwca Chiny chcą złagodzić zakaz lotów do kraju przez zagraniczne linie lotnicze. Według komunikatu Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC), zagraniczne linie lotnicze wyłączone z wcześniejszego planu lotów przychodzących mogą obsługiwać jeden międzynarodowy komercyjny lot pasażerski do Chin co tydzień, począwszy od najbliższego poniedziałku. CAAC nie wymienia z nazwy żadnego przewoźnika – informuje agencja Reutera. Linie lotnicze mogą same zdecydować do jakiego portu chcą latać.

Na lotniskach będą też przeprowadzane skrupulatne kontrole stanu zdrowia podróżnych. Jeśli okaże się, że co najmniej pięciu pasażerów zostanie pozytywnie przetestowanych na koronawirusa, to CAAC zablokuje operacje danej linii lotniczej na tydzień. natomiast jeśli okaże się, ze w samolocie będzie ponad 10 pasażerów z pozytywnym wynikiem, to linia zostanie zawieszona na cztery tygodnie.

Waszyngton oskarżył Pekin o blokowanie amerykańskim przewoźnikom wznowienia lotów do Chin. Według informacji Departamentu Transportu United Airlines i Delta Air Lines chciały ponownie uruchomić trasy USA-Chiny na początku czerwca i złożyły wnioski do Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), która nakazał wszystkim liniom lotniczym starającym się o powrót do Chin, przyjąć za punkt odniesienia tydzień 16-22 marca w celu ustalenia, ile lotów mogłyby teraz obsługiwać. Jednak amerykańskie linie w tym czasie do Chin już nie latały. Loty zawieszono w lutym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Białoruś bez wiz, byleby przez Mińsk

Białoruś znosi obowiązek wizowy wobec obywateli 80 krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej, ...

TT Warsaw: Polskie szlaki znaczone żurem i piernikiem

Regionalna kuchnia to nasz kapitał – mówi jeden z wystawców na targach turystycznych TT ...

Do Kazachstanu bez wizy

Kazachstan zniósł wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu ...

Enter Air powoli się rozgrzewa do (re)startu

Enter Air przygotowuje się do wznowienia lotów na szerszą skalę. Popyt jednak jeszcze długo ...

Amadeus pomoże kupić bilet na pociąg

Nowy system, który umożliwi rezerwację biletów kolejowych z różnych krajów bez konieczności podpisywania umów ...

Katowice Airport – w kwietniu czartery rosły o prawie 60 procent

Ponad 293 tysięcy pasażerów obsłużyło w kwietniu lotnisko Katowice, to o 23,9 procent więcej ...