Tajemnicze loty Aerofłotu. Na czym zarabia rosyjska linia?

Fot. Bloomberg

Oficjalnie Rosja wstrzymała komunikację lotniczą ze światem. Ale narodowy przewoźnik lata i zarabia na tym krocie.

Gazeta „Wiedomosti” ustaliła, że pomimo zamkniętej z powodu pandemii w Rosji międzynarodowej komunikacji lotniczej Aerofłot wykonuje loty zagraniczne. W czerwcu samoloty linii przewiozły Rosjan między innymi do Frankfurtu, Nowego Jorku, Paryża, Seulu, Tel-Awiwu i Londynu. Najpierw takie loty odbywały się raz w tygodniu, ale od drugiego tygodnia czerwca – już dwa razy w tygodniu. Do rozkładu doszły nowe kierunki – do Nicei i do Barcelony, a w minionym tygodniu także do Rzymu. Przez internet można zarezerwować bilety w obie strony.

CZYTAJ TEŻ: Aerofłot wystartuje w połowie lata

Wszystkie loty odbywają się jako regularne i zgodnie z rozkładem obowiązującym do narodowej kwarantanny. Loty nie są w ogóle reklamowane, ale popyt na nie jest ogromny. Kto lata Aerofłotem do miast unii – bogaci Rosjanie z obywatelstwem lub kartą stałego pobytu na jej terenie oraz obywatele krajów unii. Do portów azjatyckich – posiadacze wiz. Ceny na bilety podrożały kilka razy. Na przykład najtańsze miejsce w samolocie do Rzymu (4 godziny lotu) to wydatek, w zależności od dnia startu, od 17 tysięcy rubli do 35 tysięcy rubli (967 -1992 złotych). Dla porównania lot do Nowosybirska (też 4 godziny) kosztuje 6,1 tysiąca rubli (347 złotych).

Wzrost cen firma tłumaczy koniecznością wykorzystania nawet na krótkich trasach największych samolotów, by zapewnić pasażerom bezpieczny odstęp. I tak w czerwcu na lotniskach unii lądował najczęściej rosyjski airbus 350-900. Taki samolot Aerofłot ma tylko jeden. Rosyjskie linie latają za granicę, wykorzystując zgodę Rosawiacji (odpowiednik Urzędu Lotnictwa Cywilnego) na loty towarowe. Samoloty pasażerskie dostały zgodę instytucji na latanie jako towarowe, ale i na sprzedaż na nie biletów.

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie przestają latać

Gazeta „RBK” ustaliła, że Rosawiacja będzie od 15 lipca stopniowo otwierać niebo nad Rosją. W pierwszym etapie mogą zostać wznowione loty do 15 krajów, w tym do państw Unii, Turcji, Chin i Korei Południowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow zaprasza klientów Neckermanna do siebie

W związku ze złożeniem przez biuro podróży Neckermann Polska oświadczenia o niewypłacalności przygotowaliśmy dla ...

Betlej: Biura podróży przed wielką szansą

Jeśli nie wydarzy się nic niekorzystnego, w najbliższych 6 latach liczba sprzedawanych wycieczek w ...

Ryanair zawiezie wrocławian na Korfu

Loty na trasie z Wrocławia na Korfu irlandzki przewoźnik realizował będzie w sezonie letnim, ...

W tym roku Niemcy wybrali Turcję

Wedle portalu HolidayCheck w tym roku niemieckich turystów najbardziej interesowały wyjazdy na Riwierę Turecką. ...

Turecki hotelarz jak detektyw

Tureccy hotelarze zainstalują więcej kamer w swoich obiektach i zatrudnią pracowników z detektywistycznymi umiejętnościami. ...

KLM wraca do Wrocławia

3 sierpnia holenderskie linie lotnicze wznawiają połączenie między Wrocławiem a Amsterdamem. 3 sierpnia, po ...