Ryanair: Tniemy zarobki albo zwalniamy

Fot. Bloomberg

3,5 tysiąca pilotów i pracowników pokładu w Ryanairze może stracić pracę, jeśli nie zgodzą się na obniżki zarobków.

Związkowcy z irlandzkiego przewoźnika apelują o wsparcie do władz brytyjskich, bo w tym kraju może stracić pracę 1,7 tysiąca osób. Ryanair już zwolnił wcześniej 250 pracowników administracyjnych. Zwolniłby więcej, gdyby nie to, że sąd hiszpański nakazał Irlandczykom przywrócenie do pracy 224 osób.

W porannej rozmowie w BBC w programie Good Morning Britain prezes Ryanaira Michael O’Leary ujawnił, że obecnie trwają negocjacje z pilotami i członkami personelu pokładowego. – Dajemy im wybór: albo zgodzą się na cięcia zarobków, albo pożegnają się z pracą. Chodzi nam o 20-procentową obniżkę płac liczoną od najlepiej zarabiających kapitanów i 5 procent najmniej zarabiających stewardes i stewardów. Gdyby związki na to przystały, może udałoby się uratować większość, chociaż nie wszystkie miejsca pracy – powiedział.

CZYTAJ TEŻ: Ryanair likwiduje 250 etatów i zapowiada dalsze zwolnienia

Ryanair już zaczął swoje operacje po szczycie pandemii. W lipcu linia zapowiada, że uruchomi już 90 procent swojej zwyczajowej letniej siatki, tyle że wykona jedynie 40 procent  operacji, ponieważ będzie latał rzadziej do tych samych portów. Michael O’Leary nie ukrywał, że cięcia zarobków i zatrudnienia zdecydował się z ciężkim sercem, ale branża przeżywa teraz największy kryzys w swojej historii. – W czasie ataku na World Trade Center w Nowym Jorku loty były wstrzymane przez cztery dni i mówiono o głębokim kryzysie – przypomniał. Teraz było to ponad trzy miesiące.

Taktyka negocjacyjna oferująca w zamian za utrzymanie przynajmniej większości zatrudnienia jest dzisiaj najczęściej stosowana w europejskich liniach lotniczych, między innymi w Lufthansie, gdzie piloci i stewardzi i stewardesy w geście solidarności zaproponowali mniejszy wymiar godzin za odpowiednio mniejsze pieniądze, ale również w PLL LOT. Tyle że w wypadku polskiego przewoźnika na takie rozwiązanie zgodzili się jedynie zatrudnieni na umowach B2B. Pracownicy etatowi nadal walczą o utrzymanie wyższych zarobków. Umowa o ich obniżeniu miałaby obowiązywać od 1 października.

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair będzie zwalniał w Hiszpanii

Mimo kłopotów w negocjacjach ze stroną socjalną O’Leary spodziewa się dobrego sezonu letniego, chociaż narzeka, że ceny biletów są niskie. W lipcu Irlandczycy mają nadzieję przewiezienia 4,5 miliona pasażerów, co oznaczałoby wynik gorszy o 70 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dreamliner przeleciał bezpośrednio z Australii do Londynu

17 godzin i 20 minut potrzebował boeing 787-9 dreamliner, aby pokonać bez lądowania 14 ...

W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w ...

POT: Czas na Polskę – Time For Poland

Ruszyła nowa kampania Polskiej Organizacji Turystycznej – „Time For Poland”. Ma ona zachęcić turystów ...

Jaki namiot rodzinny wybrać? Poradnik dla rodziny w podróży

Wybór namiotu wcale nie jest prostą sprawą. Bardzo łatwo jest zgubić się w ogromie ...

Dobry początek roku dla wrocławskiego lotniska

W styczniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył prawie 226 tysięcy podróżnych, to o 11,8 procent ...

Więcej Niemców w Grecji

Grecja będzie jednym z najważniejszych kierunków letnich wyjazdów Niemców – tamtejsza branża turystyczna już ...