IATA: Rządzie poprzyj ujednolicenie zasad w lotnictwie

Fot. Bloomberg

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) zabiega o poparcie rządów poszczególnych krajów dla ujednolicenia zasad bezpieczeństwa na lotniskach i w samolotach. W piątek wysłało list w tej sprawie do polskiego ministra spraw zagranicznych.

IATA namawia polski rząd do przyjęcia propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej wspólnych standardów oceny ryzyka, wprowadzania bądź znoszenia ograniczeń w transporcie lotniczym, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, i uznania kolorowych kodów jako oznaczeń regionów bezpiecznych i niebezpiecznych.

Według organizacji pozwoli to uzyskać pasażerom „niezbędną przejrzystość i przewidywalność”. „Musi też powstać alternatywa dla kwarantanny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie możliwości podróżowania”. Najlepsza alternatywą jest według IATA testowanie pasażerów na obecność koronawirusa.

jak wylicza IATA w liście do polskiego rządu, kryzys w polskim lotnictwie z powodu wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym, będzie kosztował gospodarkę 8,38 miliarda złotych i wiąże się z zagrożeniem dla 68,6 tys. miejsc pracy. Popyt na podróże lotnicze w Polsce podczas pandemii w Europie spadnie w tym roku o 61 procent i będzie jednym to jeden z największych spadków w Europie.

Rządowe rozporządzenia dotyczące listy krajów „niebezpiecznych” są krytykowane także w Polsce przez przewoźników i konsumentów, zwłaszcza za to, że publikowane są dosłownie w ostatniej chwili, przez co pasażerowie nie mają pewności, czy ich podróż dojdzie do skutku. Często więc z niej rezygnują.

— Próby powstrzymania pandemii dosłownie zdewastowały miejsca pracy w branży lotniczej i turystycznej. Dlatego ludzie potrzebują wspólnych zasad, aby mogli planować podróże. Potrzebują także testowania, jako alternatywy dla kwarantanny, żeby jeden rejs samolotem nie groził tygodniami izolacji – mówi wiceprezes IATA na Europę Rafael Schvartzman. Tymczasem dzisiaj w Europie każdy kraj ma własne normy i zasady. Dlatego właśnie zdaniem wiceszefa IATA przyjęcie wspólnego stanowiska, zaproponowanego przez Komisję Europejską pozwoli nie tylko zachować miejsca pracy, ale i konsekwentnie walczyć z wirusem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt też zamknie lotniska

Premier Egiptu Moustafa Madbouly ogłosił, że Egipt zamknie swoje lotniska i możliwość podróżowania samolotem ...

Grecja otwiera atrakcje turystyczne. Można już wejść na Akropol

Po czasowym zamknięciu z powodu epidemii koronawirusa w poniedziałek ponownie został otwarty dla zwiedzających ...

Rainbow: Zysk 365 procent w górę

Jesteśmy gotowi na szereg scenariuszy rozwoju sytuacji, wynikającej z ograniczeń w podróżowaniu – twierdzi ...

Nowy prom Stena Line już na trasie do Karlskrony

Do trzech promów Stena Line dla pasażerów i ładunków kursujących z Gdyni do Karlskrony ...

Warszawa z nową apką na stulecie niepodległości

Ważne punkty na mapie miasta, informacje, łamigłówki i gry związane z niepodległością znajdą się ...

Kraków zyska połączenie z Helsinkami

Od 26 marca będzie można polecieć dwa razy w tygodniu Norwegianem do stolicy Finlandii ...