IATA: Rządzie poprzyj ujednolicenie zasad w lotnictwie

Fot. Bloomberg

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) zabiega o poparcie rządów poszczególnych krajów dla ujednolicenia zasad bezpieczeństwa na lotniskach i w samolotach. W piątek wysłało list w tej sprawie do polskiego ministra spraw zagranicznych.

IATA namawia polski rząd do przyjęcia propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej wspólnych standardów oceny ryzyka, wprowadzania bądź znoszenia ograniczeń w transporcie lotniczym, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, i uznania kolorowych kodów jako oznaczeń regionów bezpiecznych i niebezpiecznych.

Według organizacji pozwoli to uzyskać pasażerom „niezbędną przejrzystość i przewidywalność”. „Musi też powstać alternatywa dla kwarantanny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie możliwości podróżowania”. Najlepsza alternatywą jest według IATA testowanie pasażerów na obecność koronawirusa.

jak wylicza IATA w liście do polskiego rządu, kryzys w polskim lotnictwie z powodu wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym, będzie kosztował gospodarkę 8,38 miliarda złotych i wiąże się z zagrożeniem dla 68,6 tys. miejsc pracy. Popyt na podróże lotnicze w Polsce podczas pandemii w Europie spadnie w tym roku o 61 procent i będzie jednym to jeden z największych spadków w Europie.

Rządowe rozporządzenia dotyczące listy krajów „niebezpiecznych” są krytykowane także w Polsce przez przewoźników i konsumentów, zwłaszcza za to, że publikowane są dosłownie w ostatniej chwili, przez co pasażerowie nie mają pewności, czy ich podróż dojdzie do skutku. Często więc z niej rezygnują.

— Próby powstrzymania pandemii dosłownie zdewastowały miejsca pracy w branży lotniczej i turystycznej. Dlatego ludzie potrzebują wspólnych zasad, aby mogli planować podróże. Potrzebują także testowania, jako alternatywy dla kwarantanny, żeby jeden rejs samolotem nie groził tygodniami izolacji – mówi wiceprezes IATA na Europę Rafael Schvartzman. Tymczasem dzisiaj w Europie każdy kraj ma własne normy i zasady. Dlatego właśnie zdaniem wiceszefa IATA przyjęcie wspólnego stanowiska, zaproponowanego przez Komisję Europejską pozwoli nie tylko zachować miejsca pracy, ale i konsekwentnie walczyć z wirusem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Wakacje prawie 300 złotych tańsze niż przed rokiem

W porównaniu z latem 2019 roku ceny wyjazdów z biurem podróży były w zeszłym ...

Booking.com wie czego trzeba turystom w 2019 roku

Autentyzm odwiedzanych miejsc, otwartość na inne kultury, poszanowanie dla środowiska naturalnego i praw ludzi, ...

POT: Udana Polska za pół ceny

W wiosennej, szóstej edycji „Polska, zobacz więcej – weekend za pół ceny” wzięło udział ...

Biznes turystyczny wciąż na granicy upadku

Samo odmrażanie działalności to za mało, by uratować turystykę. Potrzebne są kolejne transze pomocy ...

Profit Hotel: Jest dobrze, będzie lepiej?

O rozkwicie hotelarstwa, zagrożeniach dla rozwoju i problemach ze znalezieniem pracowników dyskutowano podczas konferencji ...

Koronawirus dobił Flybe. Przewoźnik zbankrutował

Regionalna brytyjska tania linia lotnicza Flybe zbankrutowała w nocy z 4 na 5 marca. ...