Europa uwolni Maxy w styczniu?

Fot. AFP

MAX jest bezpieczny i może wrócić do służby – mówi szef Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i zapowiada, że prawdopodobnie już w styczniu zniesie zakaz lotów.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) może pozwolić latać uziemionym od marca 2019 roku Maxom już w styczniu – poinformował szef tej agencji Patrick Ky, którego cytuje Reuters. Stało się to kilka dni po tym, jak taką zgodę wydała Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA).

CZYTAJ WIĘCEJ: Maxy mogą wrócić do latania

– Przeprowadziliśmy całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, własne kontrole i testy w locie. Wszystkie te badania mówią nam, że MAX może wrócić do służby – mówił Ky podczas trwającej od piątku konferencji lotniczej Paris Air Forum. I dodał, że EASA wyda zgodę „prawdopodobnie w styczniu”. Projekt dyrektywy EASA kończącej uziemienie Maxów w Europie ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, następnie przez 30 dni będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Linie lotnicze będą mogły uruchomić Maxy po przeszkoleniu pilotów i aktualizacji oprogramowania. W Stanach Zjednoczonych loty pasażerskie mają rozpocząć się 29 grudnia, czyli niecałe sześć tygodni po opublikowaniu 18 listopada dyrektywy FAA.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy lot Maxa po poprawkach

Boeingi 737 Max zostały uziemione po dwóch katastrofach – w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Ich przyczyną był wadliwie działający system MCAS, automatycznie zapobiegający utracie siły nośnej. Na jaw wyszły rażące zaniedbania w zakresie procedur bezpieczeństwa i kontroli, jakich dopuścili się Boeing i FAA.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej i pięć krajów niezrzeszonych: Wielką Brytanię, Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sąd: Płatność kartą bez prowizji

Agenci, którzy przyjmują opłaty przez internet, nie mogą doliczać dodatkowych prowizji do szybkich przelewów ...

Chopin na Festiwalu Śniegu w Sapporo

Na tegorocznym Festiwalu Śniegu w japońskim Sapporo pojawiły się dwie śnieżno-lodowe rzeźby związane z ...

Bon turystyczny zachęcił Polaków do wyjazdu na wakacje

Travelist.pl podaje, że od uruchomienia bonu turystycznego 1 sierpnia jego klienci opłacili nim prawie ...

Turyści, w tym polscy, opuszczają Gambię

Turyści, w tym klienci biura podróży Rainbow, opuszczają Gambię. Powodem jest napięta sytuacja, grożąca ...

Jak Polacy podróżują po Polsce?

Większość Polaków podróżuje po kraju do pięciu razy w roku. Wolą zwiedzanie miast od ...

Seszele: Szlaban na statki wycieczkowe

Seszele zdecydowały, że do końca 2021 roku nie chcą u siebie jakichkolwiek statków wycieczkowych. ...