Europa uwolni Maxy w styczniu?

Fot. AFP

MAX jest bezpieczny i może wrócić do służby – mówi szef Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i zapowiada, że prawdopodobnie już w styczniu zniesie zakaz lotów.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) może pozwolić latać uziemionym od marca 2019 roku Maxom już w styczniu – poinformował szef tej agencji Patrick Ky, którego cytuje Reuters. Stało się to kilka dni po tym, jak taką zgodę wydała Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA).

CZYTAJ WIĘCEJ: Maxy mogą wrócić do latania

– Przeprowadziliśmy całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, własne kontrole i testy w locie. Wszystkie te badania mówią nam, że MAX może wrócić do służby – mówił Ky podczas trwającej od piątku konferencji lotniczej Paris Air Forum. I dodał, że EASA wyda zgodę „prawdopodobnie w styczniu”. Projekt dyrektywy EASA kończącej uziemienie Maxów w Europie ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, następnie przez 30 dni będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Linie lotnicze będą mogły uruchomić Maxy po przeszkoleniu pilotów i aktualizacji oprogramowania. W Stanach Zjednoczonych loty pasażerskie mają rozpocząć się 29 grudnia, czyli niecałe sześć tygodni po opublikowaniu 18 listopada dyrektywy FAA.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy lot Maxa po poprawkach

Boeingi 737 Max zostały uziemione po dwóch katastrofach – w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Ich przyczyną był wadliwie działający system MCAS, automatycznie zapobiegający utracie siły nośnej. Na jaw wyszły rażące zaniedbania w zakresie procedur bezpieczeństwa i kontroli, jakich dopuścili się Boeing i FAA.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej i pięć krajów niezrzeszonych: Wielką Brytanię, Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hawaje: Zagrożenie atakiem nie wywołuje paniki

Z powodu zagrożenia ze strony Korei Północnej na Hawajach w grudniu przywrócony zostanie pochodzący ...

Inwestycje hotelowe będą hamować

W ciągu trzech lat liczba miejsc w hotelach zwiększy się o 30 procent. Dalszą ...

Wizz Air partnerem pięciu uczelni

Wtajemniczanie w realia pracy pilotów i łatwiejszy dostęp do ofert pracy obiecuje Wizz Air ...

Puste środkowe miejsce w samolocie niepotrzebne

Nie trzeba blokować środkowych miejsc w samolotach, twierdzi minister transportu Niemiec, powołując się na ...

Na wakacje w roku szkolnym, żeby było taniej

Prawie połowa rodziców w Wielkiej Brytanii zabiera dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego. ...

Bali – lotnisko wciąż zamknięte

W ocenie indonezyjskiej Agencji Zapobiegania Klęskom Żywiołowym na Bali „w każdej chwili może dojść ...