PPL chce przejąć Baltonę. Notowania w górę

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ma zielone światło do negocjacji w sprawie przejęcia Baltony. Akcje operatora sklepów wolnocłowych drożały na otwarciu wtorkowej sesji o ponad 10 proc., do 6,35 złotych.

PPL uzyskało wstępne zgody organów korporacyjnych na objęcie obligacji Baltony oraz na negocjacje warunków kupna większościowego pakietu akcji od hinduskiej grupy Flamengo – która kontroluje poprzez spółkę zależną 80,68 proc. udziałów Baltony.

Baltona ma wyemitować obligacje, które mają zostać objęte przez PPL w celu refinansowania dotychczasowego zadłużenia oraz dostarczenia środków na finansowanie jej kapitału obrotowego. Spółka zaznacza jednak, że po jej stronie leżą tylko negocjacje w zakresie emisji obligacji, a nie sprzedaży akcji. Ostrzega też, że mogą istnieć niezależne od niej okoliczności, np. po stronie głównego akcjonariusza lub PPL, które spowodują, że nie dojdzie do sprzedaży pakietu kontrolnego.

Baltona w I półroczu wypracowała 250,3 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 23,6 proc. rok do roku. Wynikał on głównie z otwarcia sklepów i wznowienia działalności na lotnisku Chopina w Warszawie.

Jednocześnie strata operacyjna wyniosła 33,35 mln zł wobec 2,24 mln zł straty rok wcześniej. Jak tłumaczy spółka, najistotniejszy wpływ na wyniki miało m.in. wdrożenie MSSF 16, skutkujące rozpoznaniem aktywów z tytułu prawa do używania i zobowiązań z tytułu leasingu oraz koniecznością ujęcia w kosztach okresu sprawozdawczego amortyzacji powyższych aktywów w łącznej wysokości 41,2 mln zł, odsetek leasingowych w kwocie 9,9 mln zł oraz wyłączeniem stałej części czynszów z usług obcych w kwocie 36,6 mln zł.

Notowane na głównym parkiecie od 2012 r. Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych oraz na przejściach granicznych.

Mogą Ci się również spodobać

Thomas Cook przejmuje rosyjskie biuro podróży

Thomas Cook umacnia swoją pozycję w Rosji, inwestując w tamtejszego touroperatora Biblio Globus Thomas ...

British Airways poleci mimo strajku

Brytyjski przewoźnik poinformował, że jego klienci będą mogli udać się 10 i11 stycznia tam ...

Turyści na wózkach też chcą zwiedzać świat

– Potrzeba podróżowania u osób z niepełnosprawnością stale rośnie, podobnie jak chęć odkrywania świata ...

Sun & Fun – stara marka, nowy właściciel

Mazowiecki urząd marszałkowski zarejestrował dzisiaj nowego organizatora turystyki. Spółka nosi nazwę Blue Style, ale ...

Rosja zapłaciła grzecznym kibicom

Wyjechać na igrzyska do Pjongczangu, dostać najlepsze miejsca na trybunach, a w dodatku nieźle ...

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...