PPL chce przejąć Baltonę. Notowania w górę

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ma zielone światło do negocjacji w sprawie przejęcia Baltony. Akcje operatora sklepów wolnocłowych drożały na otwarciu wtorkowej sesji o ponad 10 proc., do 6,35 złotych.

PPL uzyskało wstępne zgody organów korporacyjnych na objęcie obligacji Baltony oraz na negocjacje warunków kupna większościowego pakietu akcji od hinduskiej grupy Flamengo – która kontroluje poprzez spółkę zależną 80,68 proc. udziałów Baltony.

Baltona ma wyemitować obligacje, które mają zostać objęte przez PPL w celu refinansowania dotychczasowego zadłużenia oraz dostarczenia środków na finansowanie jej kapitału obrotowego. Spółka zaznacza jednak, że po jej stronie leżą tylko negocjacje w zakresie emisji obligacji, a nie sprzedaży akcji. Ostrzega też, że mogą istnieć niezależne od niej okoliczności, np. po stronie głównego akcjonariusza lub PPL, które spowodują, że nie dojdzie do sprzedaży pakietu kontrolnego.

Baltona w I półroczu wypracowała 250,3 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 23,6 proc. rok do roku. Wynikał on głównie z otwarcia sklepów i wznowienia działalności na lotnisku Chopina w Warszawie.

Jednocześnie strata operacyjna wyniosła 33,35 mln zł wobec 2,24 mln zł straty rok wcześniej. Jak tłumaczy spółka, najistotniejszy wpływ na wyniki miało m.in. wdrożenie MSSF 16, skutkujące rozpoznaniem aktywów z tytułu prawa do używania i zobowiązań z tytułu leasingu oraz koniecznością ujęcia w kosztach okresu sprawozdawczego amortyzacji powyższych aktywów w łącznej wysokości 41,2 mln zł, odsetek leasingowych w kwocie 9,9 mln zł oraz wyłączeniem stałej części czynszów z usług obcych w kwocie 36,6 mln zł.

Notowane na głównym parkiecie od 2012 r. Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych oraz na przejściach granicznych.

Mogą Ci się również spodobać

W Kołobrzegu buduje się Crowne Plaza

Spółka Baltic Wave podpisała umowę franczyzową z InterContinental Hotels Group. Hotel, który buduje w ...

MAXy wrócą na europejskie niebo najwcześniej w styczniu

EASA spodziewa się, że ponownie zezwoli na loty boeingów B737 MAX najwcześniej w styczniu. ...

Rainbow: Kup bilety, wycieczkę wymyśl sam

Biuro podróży Rainbow uruchomiło nowy system sprzedaży biletów czarterowych wzorowany na liniach lotniczych – ...

Brytyjski TUI wraca do Tunezji

Już od maja tego roku w TUI w Wielkiej Brytanii i Irlandii będzie dostępna ...

Ferie w Hiszpanii podkręciły wyniki Cooka

O 3 procent zwiększyły się przychody Grupy Thomasa Cooka w pierwszej połowie tego roku ...

Chorwacja, Włochy, Hiszpania – co oryginalnego warto przywieźć jako pamiątkę z wakacji?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje i nie wiesz, jakie upominki przywieźć najbliższym, by nie ...